Ադրբեջանում ուժեղ քարոզչություն է հայերի դեմ` պահելով ագրեսիվ ֆոնը. Սամվել Մարտիրոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական իշխանությունները երկրի ներսում շարունակում են արգելափակել զոհերի մասին բոլոր հնարավոր տեղեկությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:«Ադրբեջանական իշխանությունները հասարակության շրջանում ապրիլի սկզբի գործողությունների վերաբերյալ տրամադրությունները դրական համատեքստում պահելու խնդիր ունեն: Տեսնում ենք, որ նրանք արգելափակում են բոլոր հնարավոր տեղեկությունները: Օրինակ, հայտարարվում է, որ զոհերի մասին տեղեկությունները գաղտնիք են: Փաստացի նման տեղեկություններ տարածելու վրա արգելք է դրված: Դրանից բացի, ուժեղ քարոզչություն է գնում հայերի դեմ` որպես ազգություն` փորձելով պահել ագրեսիվ ֆոնը»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Ադրբեջանական կողմի զոհերի մասին տվյալներ հրապարակում էր «Meydan TV»-ն, բայց Սամվել Մարտիրոսյանը նկատեց, որ այդ տիպի խոսակցությունները, հրապարակումներն ընդունվում են որպես ազգի դավաճանություն, մարդիկ գերադեսում են չգրել այդ մասին: Հետևաբար զոհերի թվի մասին դաշտում մնացել է պետական տեսակետը, որը դեռ 30-ի շրջանակում է:
Անդրադառնալով մայիսի 9-ի հետ կապված տեղեկատվական դաշտում առկա զարգացումներին` Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ պասիվություն է նկատվում: Հիմնական շեշտադրումը եղել է տոնական օրերին ռազմական գործողություններ սկսելու գաղափարի վրա:
«Մեզ մոտ շրջանառվեց այն միտքը, որ մայիսի 8-9-ին Ադրբեջանը կարող է նորից սկսել ռազմական գործողություններ: Նրանք դա որպես թիրախ էին ընտրել, և անընդհատ այդ միտքն էին շրջանառում: Ադրբեջանի ՊՆ-ի պոետիկ ոճով հայտարարությունից երևում էր մի բան` այնպես անեն, որ հայերը սպասեն պատերազմի, որովհետև մահվան սպասելիքը մահից դաժան է: Վերջին տասն օրվա քարոզչական հիմնական թեզը դա է եղել, դրա վրա են աշխատում»,-ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանը:

YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. Information Security Expert Samvel Martirosyan says Azerbaijani authorities continue to block all possible information about their causalities. “Azerbaijani authorities have a problem of keeping the sentiments of April events in a positive context within their public. We see that they block all the possible sources of information. For instance, they announce that the information on causalities is a secret. In fact, there is a ban on releasing such information. Moreover, they carry out a strong propaganda against Armenians as a nation trying to keep the aggressive tone”, Samvel Martirosyan said.
“Meydan TV” released information on the Azerbaijani causalities, however, Samvel Martorosyan says these kind of talks and publications are viewed as a betrayal of the nation in Azerbaijan, and their people prefer not to write about it. As a result, the state only provides information about their causalities which is still within the field of 30.
Referring to the existing developments related to May 9 in the information fields, Samvel Martirosyan says in general we see inactivity. The main emphasis was based on the idea of restarting the military operations during holidays.
“There were talks within our public that Azerbaijan may restart the military operations on May 8-9. They have selected that idea as a target, and were constantly circulating that talks. It can be seen from the statement by Azerbaijani Defense Ministry that they want to do something so that Armenians will wait a war since expectation of death is cruel that death. This has been the main propaganda thesis in the last ten days, they work on it”, Samvel Martirosyan added.