Սպասվող լրահոս. 06.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանում է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության անդամ, հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը: Նա մեծ ներդրում է ունեցել Հայ-գերմանական ֆորումի հիմնադրման, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում: Այսօր` մայիսի 6-ին, Ալբերտ Վայլերը հանդիպելու է Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ: Ներկա կլինի ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը: Թուրքիայում ներքաղաքական կյանքում նոր զարգացումներ են գրանցվում: Նախագահ Էրդողանի և վարչապետ Դավութօղլուի վերջին շրջանում լարված հարաբերությունները հանգեցրին վերջինիս հրաժարականին: Թուրքիայի ներքաղաքական զարգացումներին, տեղի հայկական համայնքի խդիրներին անդրադառնալու է Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը:
Ուշադրության կենտրոնում են ապրիլի սկզբին ռազմական գործողությունների ժամանակ մասնագիտական պարտքը կատարած բժիշկները, զինվոները, վետերանները: Երևանի Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում տեղի կունենա ապրիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ մասնագիտական պարտքը կատարած բժիշկների, Հայրենական մեծ պատերազմի բժիշկ-վետերանների, ինչպես նաև մարտական գործողությունների ժամանակ խիզախությամբ աչքի ընկած զինծառայողների խրախուսման և մեծարման արարողությունը։
«Ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստներ» և «Սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկվածներին բժշկական օգնության ծառայություններ»: Գնահատվում է այս բյուջետային ծրագրերի արդյունավետությունը: Կներկայացվեն վիճակագրական տվյալներ, կլինի քննարկում ՀԿ-ների, միջազգային կառույցների և կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Այսօր կայանալու է «Արի տուն» և «Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի 2016 թվականի ծրագրերը համակարգող հանձնաժողովի և միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի նիստը: Նիստը կվարի ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբը 31 տարեկան է: Տարեդարձի կապակցությամբ ակումբը կներկայացնի պատմական քարտեզների հավաքածու, ինչպես նաև քարտեզների հետ կապված հետաքրքիր պատմական իրադարձություններ:
Այսօր կայանալու է Հայրիկ Մուրադյանի ծննդյան 111-ամյակին նվիրված «Մոկաց սարեր» ձայնասկավառակի շնորհանդեսը:

Upcoming news for 06.05.2016
German Bundestag MP, a member of “Christian-Democratic Union” party, Chairman of Armenian-German Forum Albert Weiler is in Armenia. He had a huge role in the establishment of the Armenian-German Forum and in the recognition of the Armenian Genocide. Today on May 6, Albert Weiler will meet professors, lecturers and students of Yerevan State Linguistic University. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Matthias Kiesler will also participate in the meeting.
New developments are being raised in the internal political life of Turkey. The recent tense relations between Turkish President Erdogan and Prime Minister Davutoglu resulted in letter’s resignation. Today chief editor of Istanbul’s “Zhamanak” newspaper Ara Gochunyan will speak about the recent Turkish internal political developments and the issues of the Armenian community in Istanbul.
Doctors, soldiers and veterans are at the center of attention for their committed professional duty during the military operations in early of April. A ceremony will be held in Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi in honor of doctors, Great Patriotic War veterans, as well as courageous and brave soldiers who carried out their professional and military duties during the April four-day war.
The effectiveness of “Family living standards enhancement benefits” and “Medical services to vulnerable and special groups” budget programs is being evaluated. Statistical data will be presented and discussion will be followed with the participation of representatives of NGOs, international organizations and the Government.
Today Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan will hold a session related to “Come Home (Ari tun)” and “My Armenia devoted to the 25th anniversary of the independence of Armenia” programs. These programs are coordinated by the committee and inter-agency working group.
“Ayas” Nautical Research Club celebrates its 31st anniversary. In this regard, the club will present collection of historical maps, as well as interesting historical events associated with maps.