Սպասվող լրահոս. 05.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ՀՀ կառավարությունը քննարկելու է «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Այսօր` մայիսի 5-ին, կայանալիք կառավարության նիստի օրակարգում ներառված է Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի՝ այդ հարցով օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ կառավարության հաստատմանն է ներկայացվել նաև «ԴՎԻՆ» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման ներդրումային ծրագիրը: Նախատեսվում է «Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման աշխատանքներն ավարտել մինչև 2019 թվականը: «Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցումն իրականացվելու է «լյուքս» դասի հինգաստղանի հյուրանոցների միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Արցախի անկախության ճանաչման հարցը քննարկվում է նաև հասարակական, քաղաքական, փորձագիտական շրջանակում: Քաղաքագետներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մշակույթի գործիչներ կխոսեն թեմայի շուրջ և կանդրադառնան սահմանային իրավիճակին: Ի դեպ, այսօր լրագրողներին հանդիպելու է Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, ով «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի համահեղինակն է:
Հայ փորձագետների ուշադրության կենտրոնում են Թուրքիայի խորհրդարանում պատգամավորների ծեծկռտուքը և հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի շուրջ ծավալվող զարգացումները: Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանն ու քաղաքագետ Շուշան Խաթլամաջյանը կխոսեն թեմայի շուրջ: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեկնաբանել է մայիսի 2-ին իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պատգամաավորների կողմից իր դեմ կազմակերպված հարձակումը: Նա նշել է, որ հարձակումն իրոք նախապես պլանավորված է եղել:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի կունենա Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: Սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ 2015 թվականին կատարված և 2016 թվականին նախատեսվող աշխատանքային ծրագրերը կներկայացնեն համապատասխան կառույցների ներկայացուցիչներ: Երևանաբնակ սիրիահայերի սոցիալական աջակցության ծրագրերի մասին կխոսի Երևանի քաղաքապետարանի սոցապահովության վարչության պետը: Նիստին կքննարկվեն ընթացիկ հարցեր:
Ինչպիսի՞ն է Կովկասը նավթի ցածր գների պայմաններում, նավթի գների անկումն ի՞նչ ազդեցություն է թողնում տարածաշրջանի անվտանգության վրա: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արմեն Մանվելյանը և ԵՊՀ դասախոս Արամ Թերզյանը: Նրանք խոսելու են նաև նավթագազային համակարգից Ադրբեջանի գործող քաղաքական ռեժիմի կախվածության մասին:
Այսօր ներկայացվելու է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր-վավերագրող, սցենարիստ, դերասան, արվեստի վաստակավոր գործիչ Արտավազդ Փելեշյանի «Դրոշմման ժամանակը» երկհատորյակը: Երեկոյի ընթացքում կցուցադրվի մաեստրոյի մասին պատմող՝ «Կինոպոետը. Արտավազդ Փելեշյան» ֆիլմը:

Upcoming news for 05.05.2016
Today on May the Armenian Government will discuss the draft law on “Recognition of Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic presented by National Assembly MPs Zaruhi Postanjyan and Hrant Bagratyan. The investment program for the reconstruction of “Dvin” hotel complex will be also discussed in today’s upcoming session of Armenian Government. It is expected to complete the reconstruction works of “Dvin” hotel until 2019. The reconstruction of the hotel will be done in accordance with the “first class” international five-star hotel standards.
Armenian political-social circles and cultural figures today will speak about the issue of Nagorno Karabakh (Artsakh) recognition and the border situation. Moreover, “Heritage” faction MP Zaruhi Postanjyan will speak about the draft law on “Recognition of Artsakh Republic” during an interview with journalists.
Expert in Turkish studies Hakob Chakryan and political scientist Shushan Khatlamajyan will speak about the dispute of the Turkish Parliament MPs and the developments over Armenian MP Garo Paylan.
Interdepartmental Commission session of coordinating Syrian-Armenians’ issues will be held with the supervision of Armenian Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. The works done in 2015 and those planned for 2016 to solve the issues of Syrian-Armenians will be presented to representatives of respective bodies. An official from Yerevan municipality will speak about the social assistance programs of Syrian-Armenians. Other issues will also be discussed during the session.
Senior researcher of the Oriental Institute Armen Mavelyan and YSU lecturer Aram Terzyan today will discuss issues related to the reduction of oil prices, what impact it can have on the regional security. They will also speak about the dependence of Azerbaijani political forces on oil and gas sectors.
Today the presentation of the book by Armenian People’s Artist, filmmaker, artist Artavazd Peleshyan will be hold. A movie dedicating to the artist will be shows during the event entitled “Poet of movie: Artavazd Peleshyan”.