Սպասվող լրահոս. 02.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, որին զուգահեռ հայաստանյան քաղաքական, հասարակական դաշտը շարունակում է քննարկել ղարաբաղյան հարցն ու հնարավոր նոր զարգացումները: Այսօր՝ մայիսի 2-ին, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը, «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը և այլ գործիչներ կխոսեն ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված իրավիճակի, տարածաշրջանային գործընթացների վրա հնարավոր ազդեցության մասին:
Ազգային ժողովի քննարկմանը կներկայացվի օրենքի նախագիծ, ըստ որի, ուսման ընթացքում արական սեռի ներկայացուցիչներին զինծառայության համար տարեկետում չի տրվի: Օրենքի նախագծի կարևորության, դրական ու բացասական կողմերի մասին կխոեն պատգամավորներ Թեւան Պողոսյանն ու Շիրակ Թորոսյանը:
Ինչպիսի՞ ժողովրդագրական իրավիճակ ունենք 2016 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին: ՀՀ ԱՎԾ մարդահամարի եւ ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը կներկայացնի, թե ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում որքա՞ն երեխա է ծնվել, որքա՞ն մահացություն է գրանցվել, ինչպիսի՞ ցուցանիշ ունենք ամուսնությունների և բաժանումների հատվածում և վերջապես աղջիկների, տղաների ո՞ր անուններ են առավել տարածված: Հիշեցնենք, նախորդ տարի աղջիկների տարածված անուններն էին՝ Նարեն, Մարին, Մարիան, տղաների շրջանում՝ Դավիթը, Նարեկը, Տիգրանը:
Աշխատանքային ո՞ր իրավունքներն են առավել շատ խախտվում, նման դեպքերում քաղաքացին ի՞նչ ճանապարհով կարող է իրավունքները վերականգնել, արդյո՞ք արհմիությունների գործունեությունը համարվում է արդյունավետ: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան, հանրային պաշտպան Աշոտ Նուրիջանյանը, Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բորիս Խառատյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Թադևոս Ավետիսյանը, Գործատուների հանրապետական միության նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Բարսեղյանը:
Մայիսի 3-ին «Հայ Արտ» արվեստի կենտրոնում տեղի է ունենալու շվեյցարացի արվեստագետ Ֆելիչե Վարինիի «Տասնհինգ դիտակետ» խորագրով ցուցահանդեսը։ Այն կազմակերպել են Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպանատունը և «Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպությունը։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսերը, «Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպության խորհրդի անդամ Սոնա Անդրեասյանը, շվեյցարացի արվեստագետ Ֆելիչե Վարինին կներկայացնեն ցուցահանդեսի մանրամասները, կխոսեն նաև համատեղ ծրագրերի մասին։
«ՖԱՅԴԵՔ Արմենիա» հիմնադրամը եւ ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանատունը համատեղ կազմակերպում են ընդունելություն՝ նվիրված Հայ բժիշկների 12-րդ միջազգային համագումարին, որը 2017 թվականին անցկացվելու է Բուենոս Այրեսում:

Upcoming news for 02.05.2016
The situation remains tense in the Karabakh-Azerbaijani line of contact, whereas the Armenian political and social circles continue discussions on Karabakh issue and its new possible developments. Today on May 2 National Assembly MP Gagik Minasyan, head of “Modus Vivendi” Center Ara Papyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan will speak about the situation in the line of contact between Karabakh-Azerbaijani opposing forces and its possible impact on the regional affairs.
A draft law will be presented to the National Assembly according to which males will not be given deferment for military service during their studies. MPs Tevan Poghosyan and Shirak Torosyan will speak about the importance, the positive and negatives sides of the draft law.
Head of the Population Census and Demography Unit of the NSS of Armenia Karine Kuyumjyan will present how many children were born in the first quarter of 2016, the mortality rate, what kind of indicators there are in marriages and divorce, and which names of girls and boys are more widespread. Last year, the common names for girls were Nare, Mari, Maria, whereas among boys the names were David, Narek, Tigran.
Member of the Chamber of Advocates of Armenia, lawyer, public defender Ashot Nurijanyan, Deputy Chairman of the Confederation of Trade Unions Boris Kharatyan, Head of Labor and Employment Department at the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia Tadevos Avetisyan, Vice-president of the Republican Union of Employers Shushanik Barseghyan will speak about the most frequently violations of work rights, how a citizen can restore his rights in such cases and whether the activity of Trade Unions is effective.
On May 3 the exhibition entitled “Fifteen outlooks” by Swiss artist Felice Varini will be hold in the “Armenian Art” art center. It is organized by the Swiss Embassy to Armenia and “Dialogue of Cultures” organization. Ambassador of Switzerland to Armenia Lukas Gasser, member of “Dialogue of Cultures” organization council Sona Andreasyan, Swiss artist Felice Varini will speak about the details of the exhibition and the joint projects during the meeting with journalists.
“FIDEC Armenia” Foundation and the Embassy of Argentine in Armenia jointly organize an admission devoted to the 12th International Congress of Armenian Doctors which will be held in Buenos Aires in 2017.