Սպասվող լրահոս.26.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Ժուժաննա Յակաբը այսօր` ապրիլի 26-ին, կհանդիպի ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին: Նա կներկայացնի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի նոր ղեկավարին, Արմեն Մուրադյանի հետ կքննարկեն սպասվող համատեղ աշխատանքները:
Քննարկում «Կառուցելով փոխհամաձայնություն նոր «Ընտրական օրենսգրքի շուրջ» թեմայով: Այն կազմակերպվել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և Ֆրիդրիխ Նաումանի անվան «Հանուն ազատության» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Հիշեցնենք, որ «Ըտրական օրենսգրքի» նախագծի որոշ խնդրահարույց հարցեր փոփոխվել են և ներկայացվել հանրությանը:
Ապրիլի սկզբի չորսօրյա պատերազմն ի՞նչ ազդեցություն թողեց ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների տրամաբանության վրա, ի՞նչ նոր սցենարներ սպասել ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում, ի՞նչ արտաքին և ներքին նոր մարտահրավերներ կան ու որո՞նք են դրանք հաղթահարելու տարբերակները: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյան, ՀՀ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչության խորհրդական Գառնիկ Իսագուլյանը, ՍԴՀԿ Հայաստանի վարչության ատենապետ Նարեկ Գալստյանը, Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը և այլ գործիչներ:
Ցեղասպանության վերաբերյալ հասարակական տրամադրությունների ու ընկալումների փոփոխման միտումները, դրա արտացոլումը համացանցում: Այս թեմայի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները կներկայացնեն հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը, «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ նախագահ Գրիգոր Սաղյանը, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Այսօր սպասվում է հանդիպում Բելգիայից ժամանած գրող Հովսեփ Հայրենիի հետ: Նա կներկայացնի իր 2 գրքերը, որոնք Եղեռնի տարիներին հայ եւ քուրդ ժողովուրդների փոխհարաբերությունների, ինչպես նաև Դերսիմի հայերի տեղահանության մասին են:
Կկայանա Հայաստանի Թեքեյան մշակութային միության ամենամյա մրցանակախաշխության արարողությունը: 2015 թվականի մրցանակակիրներն են՝ Գրականություն - Դավիթ Հովհաննես «Նոր տագնապներ» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար: Երաժշտություն - Ռոբերտ Ամիրխանյան «Պոետի կյանքը» կանտատի համար: Կերպարվեստ - Փարավոն Միրզոյան «Պատարագ» գեղանկարի համար: Մանկապատանեկան ստեղծագուծություններ՝ Արա-Մարալ - Գևորգ Գինոսյանի անվան Կրկեսային դպրոցին:
Անցկացվում է «Ժողովուրդների բարեկամություն» խորագրով միջազգային մանկապատանեկան ստեղծագործական մրցույթ-փառատոնը: Այն անցկացվում է «Պարարվեստ», «Երգեցողություն», «Երգչախմբային արվեստ» անվանակարգերում` տարբեր տարիքային խմբերում: Մրցույթ- փառատոնին մասնակցում են նաև Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը փառատոնի կազմակերպիչները կներկայացնեն մանրամասներ փառատոնի վերաբերյալ:

Upcoming news for 26.04.2016
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “LRATVAKAN” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
Armenian Healthcare Minister Armen Muradyan will meet WHO European office director Zsuzsanna Jakab today. Jakab will introduce the new WHO Yerevan Office director and will discuss upcoming joint projects.
Discussions on the Electoral Code will continue. The “Building consensus on the new Electoral Code” discussion will begin today. It is organized by the EU Eastern Partnership’s Civil Society Forum’s Armenian national platform and the Friedrich Naumann “For Freedom” Foundation.
Deputy Director of the Caucasus Institute Sergey Minasyan, Advisor of the NKR permanent representation in Armenia Garnik Isagulyan, SDHP Armenian representation chairman Narek Galstyan, Director of the Institute of Eastern Studies Ruben Safrastyan and others will discuss the 4-day April war of NKR, its consequences, effects on the negotiations, and the internal and external challenges.
Psychologist Karine Nalchajyan, Head of the “Internet Society” NGO Grigor Saghyan and sociologist Aharon Adibekyan will discuss the society’s trend of change regarding perception of the Genocide and its reflection in the internet.
Write Hovsep Hayreni has arrived in Armenia from Belgium. Today he will present 2 of his books, which are about the relations of Armenians and Kurds in the years of the Armenian Genocide and about the deportations of Armenians of Dersim.
The annual award ceremony of the Tekeyan Cultural Union will take place today. 2015 laureates are:
Literature: Davit Hovhannes – “New Alarms”
Music: Robert Amirkhanyan – “Life of the Poet”
Arts: Paravon Mirzoyan – “Mass”
Childrens poetry: Circus school after Ara –Maral – Gevorg Ginosyan
“People’s friendship” international children’s Contest-Festival is taking place. The festival encompasses different age groups in dance, singing and chorus. Representatives of minorities living in Armenia are also taking part in the contest-festival. Today, details will be presented during a press conference.
You can read about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “LRATVAKAN” radio. Follow us on TWITTER and FACEBOOK.