ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ԼՂՀ-ում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կարմիր խաչ»-ի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանի նկատմամբ դիվերսիոն ոտնձգություն իրականացնելու ժամանակ ձերբակալված Շահբազ Ջալալօղլու Գուլիևին և Դիլհամ Ասքերովին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, այցը տեղի է ունեցելապրիլի 14-ին:
ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցիչները դիվերսանտներին տեղեկություն են փոխանցել նրանց ընտանիքների մասին, ինչպես նաև վերջիններից համապատասխան տեղեկություն են ստացել` փոխանցելու հարազատներին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, ԼՂՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ԼՂՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ Շահբազ Ջալալ օղլը Գուլիևը (ծնվ.1968 թ.) և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960 թ.), ևս մեկ դիվերսան` Ադրբեջանի քաղաքացի Հասան Հասանովը (ծնվ.1978 թ.) դիմադրություն ցույց տալու պատճառով ոչնչացվել է: Վերջինիս դին հայկական կողմն արդեն հանձնել է Ադրբեջանին:
Դիլհամ Ասքերովն ու Շահբազ Գուլիեւը ԼՂՀ-ում դատապարտվել են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, հրազեն եւ զինամթերք կրելու, երկու անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, ԼՂՀ սահմանն ապօրինի հատելու ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Դիլհամ Ասքերովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, իսկ Շահբազ Գուլիեւը` 22 տարվա ազատազրկման:

Представители МККК посетили азербайджанских диверсантов, несущих наказание в НКР
Представители Международного Комитета Красного Креста посетили азербайджанских диверсантов Дильхама Аскерова и Шахбаза Джалалоглу Гулиева, арестованных в Нагорно-Карабахской Республике за диверсионные действия.
Как сообщаетАрменпресс со ссылкой на азербайджанское агентство АПАпосещение состоялось 14 апреля.
Бакинские представители МККК передали диверсантам сведения об их семьях, а также получили от них соответствующие сведения для передачи родным.
В результате оперативно-разведывательных мероприятий АО НКР, СНБ НКР и полиции НКР в Шаумянской области НКР обнаружены и арестованы незаконно перешедшие границу граждане Азербайджана Шахбаз Джалал оглы Гулиев (1968 г/р) и Дильхам Гардашхан оглы Аскеров (1960 г/р). Третий диверсант - гражданин Азербайджана Гасан Гасанов (1978 г/р) оказал сопротивление и был убит. Его тело было передано Азербайджану.
Дильхам Аскеров и Шахбаз Гулиев осуждены по соответствующим статьям УК НКР за похищение и убийство по мотивам национальной ненависти, насилие в отношении несовершеннолетнего со стороны организованной группы с применением оружия, шпионаж, ношение огнестрельного оружия и боеприпасов, попытку убийства двух лиц, незаконное пересечение границы НКР. Дильхам Аскеров осужден на пожизненный срок, а Шахбаз Гулиев – на 22 года.