ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ԼՂՀ-ում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կարմիր խաչ»-ի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանի նկատմամբ դիվերսիոն ոտնձգություն իրականացնելու ժամանակ ձերբակալված Շահբազ Ջալալօղլու Գուլիևին և Դիլհամ Ասքերովին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, այցը տեղի է ունեցելապրիլի 14-ին:
ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցիչները դիվերսանտներին տեղեկություն են փոխանցել նրանց ընտանիքների մասին, ինչպես նաև վերջիններից համապատասխան տեղեկություն են ստացել` փոխանցելու հարազատներին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, ԼՂՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ԼՂՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ Շահբազ Ջալալ օղլը Գուլիևը (ծնվ.1968 թ.) և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960 թ.), ևս մեկ դիվերսան` Ադրբեջանի քաղաքացի Հասան Հասանովը (ծնվ.1978 թ.) դիմադրություն ցույց տալու պատճառով ոչնչացվել է: Վերջինիս դին հայկական կողմն արդեն հանձնել է Ադրբեջանին:
Դիլհամ Ասքերովն ու Շահբազ Գուլիեւը ԼՂՀ-ում դատապարտվել են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, հրազեն եւ զինամթերք կրելու, երկու անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, ԼՂՀ սահմանն ապօրինի հատելու ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Դիլհամ Ասքերովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, իսկ Շահբազ Գուլիեւը` 22 տարվա ազատազրկման:

YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Representatives of the International Committee of the Red Cross Baku office visited Shahbaz Jalaloghlu Guliyev and Dilham Askerov who were arrested while conducting sabotage infiltration attempts at the Nagorno Karabakh border. As “Armenpress” reports citing the Azerbaijani APA agency, the visit took place on April 14.
The representatives of the ICRC Baku office informed the saboteurs about their families, as well as received information from them in order to pass forward to their families.
As a result of reconnaissance operations by the Nagorno Karabakh Defense Ministry, National Security Service and Police, citizens of Azerbaijan Shahbaz Jalaloghlu Guliyev (born 1968) and Dilham Askerov (born 1960) were found and arrested in the territory of Shahumyan region of Nagorno Karabakh, for illegally crossing the border. Another saboteur, Azerbaijan citizen Hasan Hasanov (born 1978) was eliminated as a result of resisting arrest. His body was transferred to the Azerbaijani side.
Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev were convicted for kidnapping and murder on ethnic hatred grounds, violence using weapons against a minor, espionage, carrying weapons and ammunition, attempted murder of two persons, and illegally crossing the border . Dilham Askerov was sentenced to life imprisonment and Shahbaz Guliyev to 22 years imprisonment.