Սպասվող լրահոս. 15.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ՌԴ-ից Հայաստանին սպառազինություն մատակարարելու համաձայնագրի կնքման հարցը` կառավարության նիստի օրակարգում: Այսօր` ապրիլի 15-ին, նախատեսված կառավարության նիստին գործադիրը Պաշտպանության նախարարին կհանձնարարի՝ հստակեցնել Հայաստանի Հանրապետությանը մատակարարվող ժամանակակից սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի անվանացանկը:
Այսօր սպասվում է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի ու ՌԴ Դաշնային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստը: Նիստի ընթացքում կքննարկվեն Հարավային Կովկասում ռազմաքաղաքական իրավիճակին, հայ-ռուսական ռազմական, ռազմատեխնիկական, ռազմարդյունաբերական ոլորտներին եւ միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության եւ այլատյացության հակազդմանը վերաբերող հարցեր:
Հարավկովկասյան երկրները սոցիալական, քաղաքական և տնտեսական զարգացման ի՞նչ ցուցանիշներ ունեն: «Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն»-ը կներկայացնի հարավկովկասյան երկրներում իրականացրած հետազոտությունների արդյունքները:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Հրազդանի կենտրոնական գրասենյակում կներկայացվի ընտրությունների արդյունքների հրապարակայնացման և վերահսկման նոր՝ «Իրական ընտրություններ» կայքը: Թե ինչ գործառույթներ է իրականացնելու կայքը, պարզ կլինի նախաձեռնողների ներկայացումից: Ամեն դեպքում, ըստ նախաձեռնողների` այդ գործիքը թույլ կտա ՀՀ քաղաքացիներին իրական ժամանակի պայմաններում հետևել համապետական և ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքին: Այս գործիքն առաջին փորձարկումը կանցնի Հրազդանի համայնքի ղեկավարի ընտրությունների ժամանակ, որոնք տեղի կունենան ապրիլի 17-ին:
Ապրիլի 17-ը նշվում է որպես Հեմոֆիլիայի միջազգային օր: Բազմաթիվ երկրներում այդ օրը տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվում հեմոֆիլիայով տառապող հիվանդների բուժման, դեղորայքով ապահովման և կյանքի որակի բարելավման հետ կապված խնդիրների լուսաբանման նպատակով: Օրվա ընդառաջ, այսօր Երևանում կանցկավի «Հեմոֆիլիայով հիվանդների ախտորոշման և բուժման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով գիտաժողով:
Երևանում է ամերիկահայ հայտնի դերասանուհի, կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր Նյու Յորքի «Socilly relevant film festival» կինոփառատոնի կազմակերպիչ Նորա Արմանին: Նրա մասնակցությամբ այսօր տեղի կունենա մամուլի ասուլիս: Նորա Արմանին մրցանակներ կհանձնի 2016 թվականի մարտի14-20 Նյու Յորքում արդեն երրորդ տարին կայացած «Socilly relevant film festival»-ին մասնակցած և մրցանակներ ստացած հայ ռեժիսիորներին և նրանց ֆիլմերին: Տիկին Արմանին կխոսի նաև իր Հայաստան կատարած այցի նպատակների և նոր ծրագրերի մասին:

Upcoming news for 15.04.2016
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “LRATVAKAN” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
The issue of signing the agreement on supplying arms from Russia to Armenia is on the agenda of the Cabinet meeting. During today’s session, the Minister of Defense will be instructed to clarify the list of military equipment which is to be supplied to Armenia.
The joint session of the Armenian NA Defense, National Security and Internal affairs and Committee of Security and Defense of the Russian Federal Assembly is scheduled to take place today.
The “Caucasian center for research resources” will present results of researches carried out in Caucasian countries regarding social, political and economic issues.
The new “True elections” website, which will post election results and supervision, will be presented today in Hrazdan’s central office of the “Civil Contract” party. According to them, this tool will enable citizens to review in real-time the election processes.
April 17th is World Hemophilia Day. Various events are organized in a number of countries to raise awareness on the issue of treatment of those who have hemophilia, medication issues and their quality of life. A scientific conference on this issue will take place today in Yerevan.
Famous American-Armenian actress, producer and director Nora Armani is in Yerevan. She is the organizer of the “Socially relevant film festival” of New York. Today, she will deliver a press conference. Nora Armani will award Armenian directors who took part in the “Socially relevant film festival New York” in March 2016. She will also speak about her projects in Armenia.
You can read more about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “LRATVAKAN” radio. Follow us on TWITTER and FACEBOOK.