Սպասվող լրահոս. 13.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն աշխատանքային այցով Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում մասնակցելու է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին: Այցի շրջանակում նախատեսված է նաև հանդիպում Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Հայաստանի վարչապետի` Մոսկվա մեկնելու հետ կապված տարբեր կարծիքներ էին հնչում: Այսօր սպասվում է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ասուլիսը, որի ընթացքում, ամենայն հավանականությամբ, հարց կհնչի նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին Հայաստանի մասնակցության մասին:
Էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի տարածաշրջանային համագործակցության շրջանակներում ապրիլի 13-ին Երևանում կկայանա քառակողմ հանդիպում՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի Էներգետիկայի նախարարաների և Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարարի մասնակցությամբ: Հանդիպման ժամանակ նախատեսվում է քննարկել և ստորագրել Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման նախաձեռնության իրականացման նպատակով անհրաժեշտ ճանապարհային քարտեզը։
Ինչպիսի՞ ժողովորդագրական պատկեր ունենք, ի՞նչ խնդիրներ կան այդ տեսանկյունից և ի՞նչ հնարավոր լուծումներ են անհրաժեշտ: ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական ապահովության նախարարության ժողովրդագրության բաժնի պետ Վանիկ Բաբաջանյանը կխոսեն թեմայի շուրջ:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները, միջազգային հանրության արձագանքը, հայկական կողմի անելիքները քաղաքական, փորաձագիտական քննարկումների առանցքում: Ազատ դեմոկրատներ կուսակցության փոխնախագահ, քաղաքագետ Անուշ Սեդրակյանը, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, «Ժառանգություն» կուսակցությունից Արմեն Մարտիրոսյանն ու Զարուհի Փոստանջյանը, Արցախյան ազատամարտի վետերանների միության պատվավոր նախագահ Համլետ Հովսեփյանը, Արաբո ջոկատի անդամ, փաստաբան Սեյրան Գրիգորյանը և այլք կխոսեն վերջին զագացումների մասին:
Բողոքի երթ` ընդդեմ ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ Ռուսաստանի կեցվածքի: Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև վերջին բախումների ընթացքում Ռուսաստանի որդեգրած կեցվածքի ու ՌԴ կողմից Բաքվին զինելու փաստի դեմ բողոքի երթ կանցկացվի: Այն կմեկնարկի Ազատության հրապարակից եւ կեզրափակվի ՌԴ դեսպանատան դիմաց: Մասնակիցները պահանջելու են Ռուսաստանից կատարել ռազմաքաղաքական դաշնակցի իր պարտականությունները, իր հետագա որոշումներում հարգել Հայաստանի անվտանգության և ազգային շահերը, անհապաղ դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին:

Upcoming news for 13.04.2016
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. “Armenpress” news agency presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see on today’s news.
Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan is on working visit in the Russian capital Moscow where he will participate in the Eurasian Intergovernmental Council session. During the visit it is scheduled to have a meeting with the Prime Minister of Russia Dmitry Medvedev. There were different opinions concerning the Armenian Prime Minister’s visit to Moscow. Today the press conference will be held by the Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov where it is expected that the question will be raised related to Armenia’s participation in the Eurasian Intergovernmental Council session.
Within the framework of regional cooperation in the energy sector a quadrilateral meeting will be held on April 13 with the participation of Energy Ministers of Armenia, Russia, Iran and Deputy Energy Minister of Georgia in Yerevan. It is expected to discuss and sign the necessary road map for the formation of the North-South Energy Corridor initiative.
What kind of demographic picture do we have, what are the problems from that viewpoint and what are the possible solutions? The Executive representative of the United Nations Population Fund (UNFPA) Garik Hayrapetyan and the head of the Labor and Social Affairs Ministry’s department on demography Vanik Babajanyan will talk about these issues.
The provocative actions by Azerbaijan in the line of contact of Karabakh and Azerbaijan, the reaction of international community, the actions by the Armenian side in the focus of political, expertise discussions. The Deputy Director of the Free Democrats Party, political scientist Anush Sedrakyan, economist Tatul Manaseryan, the head of the Union for National Self-determination Paruyr Hayrikyan, Armen Martirosyan and Zaruhi Postanjyan from the “Heritage” party, honorary President of the Union of Artsakh Liberation War Veterans Hamlet Hovsepyan, a member of Arabo squad, lawyer Seyran Grigoryan and others will talk about the recent developments.
Protest against the Russia’s stance on Nagorno Karabakh issue. A protest action will be held against Russia for its stance on the recent clashes between Karabakh and Azerbaijani armed forces and for the selling of weapons to Baku. It will begin from the Freedom Square and will end in the front of the Russian Embassy in Yerevan. The participants will demand from Russia to perform its duties as a strategic partner, to respect the national interests and the security of Armenia in his further decisions, to immediately stop selling weapons to Azerbaijan.
You can read more about these and other topics at armenpress.am or listen to the news on the air of “Lratkvakan” radio. Follow us on Twitter and Facebook.