Սպասվող լրահոս. 11.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները հարձակվել են ԼՂ-ի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի վրա` խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացնելով դաժան հաշվեհարդար: Այսօր՝ ապրիլի 11-ին, Հայաստանի ամերիկյան համալասարանում, կկազմակերպվի միջոցառում՝ նվիրված Մարաղայի կոտորածի 24-րդ տարելիցին: Մարաղայի դեպքերի մասին դիտարկումներ կներկայացնի ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը: Նրա ելույթից հետո տեղի կունենա Մարաղայի կոտորածի մասին ֆիլմի ցուցադրություն, այնուհետև կանցկացվի քննարկում: Հիշեցնենք, որ Մարաղայում կատարած հանցագործության համար առ այսօր ադրբեջանական իշխանությունը միջազգային հանրության կողմից չի ստացել արժանի գնահատական:
Կրկին ղարաբաղյան թեմա, բայց արդեն մեր օրերին տեղի ունեցող զարգացումների համատեքստում: Հանրապետական պատգամավորներ Գագիկ Մինասյանն ու Գագիկ Մելիքյանը, ՀՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր Ազատ Արշակյանը և այլ գործիչներ կանդրադառնան ղարաբաղյան իրադարձությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիտարկումներին: Հիշեցնենք, որ համանախագահները եղել են Բաքվում, որից հետո այցելել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, այնուհետև՝ Երևան, որտեղ էլ հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով:
Թեպետ, շփման գծում կրակի դադարեցման համաձայնություն է ձեռքբերվել, այդուհանդերձ, հակառակորդը շարունակում է կրակել: Կրակոցներ են արձանագրվում նաև Հայաստանի սահմանին: Հետևաբար սահմանային և շփման գծում տիրող իրավիճակի մասին տեղեկատվությունը շարունակում է մնալ ամենասպասվածը: Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների պաշտպանական գերատեսչությունները կշարունակեն օպերատիվ կերպով տեղեկատվություն տրամադրել առաջնագծում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
Ոչ պակաս սպասված է վիրավոր զինվորների, քաղաքացիական անձանց առողջական վիճակի մասին տեղեկատվությունը: Երևանի և Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալները, բուժհաստատությունները հետևողականորեն հանրությանը կշարունակեն տեղեկություն տրամադրել վիրավորների առողջական վիճակի մասին:
Այլ թեմաների մասին: Հինգ Նոբելյան մրցանակակիրներ՝ Երևանում: Ապրիլի 11-16-ը մայրաքաղաքում անցկացվելու է «Նոբելյան օրեր» գիտական միջոցառումը: Այս եզակի իրադարձությունը նպատակ ունի ներկայացնելու փաստեր այնպիսի գիտական նվաճումների մասին, որոնք արժանացել են նոբելյան ժառանգության: Այսօր Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը, «Նոբելյան օրեր Երևանում» նախաձեռնության համակարգող խմբի ղեկավար Կոնստանտին Ենկոյանը և այլք կներկայացնեն մանրամասներ սպասվող միջոցառման մասին:
Ամփոփվում են «Դպրոցի արտաքին և ներքին ձևավորում 2015-2016» մրցույթի արդյունքները: Մասնակիցները կատարել են դպրոցի արտաքին և ներքին ձևավորման աշխատանքներ և դրանք լուսանկարել: Լուսանկարները տեղադրվել են «Dasaran.am» կայքում: Այսօր կհայտարարվեն հաղթողների անունները և կտրվեն մրցանակներ:

Upcoming news for 11.04.2016
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “LRATVAKAN” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
On April 10, 1992, the Azerbaijani armed forces attacked the Maragha village of Martakert region in Nagorno Karabakh, and violently murdered the civilian residents. Today, on April 11, an event will be organized in the American University of Armenia dedicated to the 24th anniversary of the Maragha massacres. Observations about the Maragha event will be made by the first Human Rights Defender Larisa Alaverdyan. A film on the Maragha massacres will be screened after her speech, followed by a discussion. To this day the Azerbaijani leadership has not received appropriate condemnation and assessment by the international community for the war crimes committed in Maragha.
RPA MPs Gagik Minasyan and Gagik Melikyan, MP of the Armenian Supreme Council Azat Arshakyan and others will speak about the observations made by the Co-chairs of the OSCE Minsk Group.
The Co-chairs visited Baku, then Nagorno Karabakh, and then Yerevan, where they gave a press conference.
Though a ceasefire agreement has been reached in the line of contact, the adversary continues to fire. Azerbaijan is even firing towards Armenian state borders. The Ministry of Defense of Armenia and the Ministry of Defense of Nagorno Karabakh will continue providing information about the situation in the line of contact.
The military hospitals of Yerevan and Stepanakert will also continue providing information about the health condition of the wounded soldiers.
Other topics: Five Nobel laureates in Yerevan. The “Nobel days” event will be organized in Yerevan from April 11-16. The event will present facts about scientific achievements which were granted the Nobel legacy. Rector of the Yerevan State Medical University Michael Narimanyan and the director of the “Nobel days in Yerevan” initiative Constantine Enkoyan will present details about the upcoming event.
Results of the “2015-2016 external and internal school design” are being summarized. The participants have conducted internal and external shaping and design of schools. Photos have been uploaded to “dasaran.am” website. Winners will be announced today and will be awarded.
You can read about these and other topics on armenpress.am or listen to the news on the air of “LRATVAKAN” radio. Follow us on Twitter and Facebook.