Սպասվող լրահոս. 08.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` ապրիլի 8-ին, սպասվող լրահոսը կրկին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող զարգացումների համատեքստում է: Ադրբեջանի զինուժի կողմից շփման գծում իրականացված բարբարոսությանը, զինվորի գլխատմանը կանդրադառնան Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները: Աշխարհի եւ Հայաստանի եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը, եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներ Սիաբանդ Բաքոյանը, Խդր Հաջոյանը կանդրադառնան շփման գծի գործողություններին միջազգային հանրության տված գնահատականներին:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանն իր աշխատանքային թիմի հետ նոր է վերադարձել Արցախից, որտեղ իրականացրել է Ադրբեջանի վայրագ գործողությունների փաստերի հավաքագրում: Նա լրագրողների հետ հանդիպմանը կխոսի միջազգային իրավական հարթությունում հնարավոր գործողությունների մասին:
Ազգային ժողովի հերթական քառօրյան ավարտվեց: Այսօր նախատեսված են ճեպազրույցներ, որի ընթացքում խորհրդարանական խմբակցությունները կամփոփեն անցնող օրերի աշխատանքը: Սպասվում է, որ անդրադարձ կլինի սահմանային լարված իրավիճակին:
Ղարաբաղյան թեման կշարունակեն ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը, Արցախի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը և այլ գործիչներ: Նրանք կանդրադառնան ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակին, զարգացումների տրամաբանությանը:
Շփման գծի լարվածությանն անդրադառնալու են նաև Մտավորականների խորհրդի անդամները: Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, «Քաղաքակրթությունների երկխոսություն» ազգային կենտրոն» ՀԿ ղեկավար Արամ Սարգսյանը, աշխարհագրական գիտ.դոկտոր, պրոֆեսոր Կարինե Դանիելյանը, բանասիրական գիտ.դոկտոր, պրոֆեսոր Ազատ Եղիազարյանը, Արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը, քանդակագործ Ֆերդինանտ Առաքելյանը խոսելու է հայ ժողովրդի համախմբվածության, հարաբերական հրադադարի, միջազգային հանրության արձագանքի մասին:
Կոնֆլիկտային իրավիճակի հնարավոր բացասական ազդեցությունները հակամարտող կողմերի տնտեսությունների վրա: Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը կփորձի վերլուծել իրադրությունը տնտեսական տեսանկյունից: Նա կանդրադառնա նաեւ համաշխարհային տնտեսության զարգացումների վերաբերյալ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ապրիլյան կանխատեսումներին:

Upcoming news for 08.04.2016
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see in today’s news.
Today, on April 8 on the context of upcoming news are the developments taking place in the contact line between Karabakh and Azerbaijan. The representatives of the Yezidi community of Armenia will speak about the vandalism and the ax of the soldier committed by the Azerbaijani armed forces. The head of the Yezidi National Union in Armenia and in the world Aziz Tamoyan, the representatives of Yezidi community Siaband Baqoyan, Khdr Hajoyan will speak about the assessments of the international community on the events in the line of contact.
The Executive Director of the Foundation against the Violation of Law Larisa Alaverdyan has just arrived from Artsakh with her working team where she gathered information about the barbarian actions committed by Azerbaijan. In a meeting with journalists she will speak about the possible actions in the context of the international law.
National Assembly regular session ended. Today briefings will be held by the parliamentary factions where they will summarize their daily works. It is planned to speak about the situation tension in the border.
National Assembly MP Khosrov Harutyunyan, the director of the “European Integration” NGO, MP Karen Bekaryan, Artsakh hero Arkady Ter-Tadevosyan and other figures will continue to speak about the Karabakh issue. They will discuss the situation created as a result of the Azerbaijani aggression and the logic of further developments.
Intellectual board members will also speak about the situation tension in the line of contact. The head of the Armenian Democrat Party, the director of “Dialogue of Civilizations” national centre Aram Sargsyan, Doctor of Geography, Professor Karine Danielyan, Goctor of Philology, Professor Azat Yeghiazaryan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan, sculptor Ferdinant Arakelyan will speak about the unity of the Armenian people, the relative ceasefire and the response of the international community.
The possible negative impact of the conflicting situation on the economies of conflicting parties: Economist Vilen Khachatryan will try to analyze the situation from the economic viewpoint. He will also discuss the forecasts on world economic developments by the International Monetary Fund for the whole period of April.
You can read about these and other topics at armenpress.am and listen to the news on the air of “Lratvakan” radio. Follow us also on Twitter and Facebook.