Սպասվող լրահոս. 07.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` ապրիլի 7-ին, Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը պաշտոնական այցով կժամանի Երևան: Նախատեսված է Դմիտրի Մեդվեդևի այցելություն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ և համատեղ հայտարարություն:
Կրակի դադարեցում. օր երկրորդ: Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների պաշտապանական գերատեսչությունները շարունակելու են տեղեկատվություն տրամադրել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
Ղարաբաղյան հարցը քննարկումների կիզակետում: ԵՊՀ քաղաքական ինստիտուտների և գործընթացների ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գարիկ Քեռյանը, Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանը կանդրադառնան ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին, միջազգային հանրության արձագանքին, ինչպես նաև հայկական կողմի անելիքներին:
Ղարաբաղյան թեման կշարունակ քննարկել կանայք: Ազատամարտիկ, փոխգնդապետ, «Կին ազատամարտիկների միության» նախագահ Աիդա Սերոբյանը, ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը, «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար, փոխգնդապետ Անահիտ Մարտիրոսյանը և այլք իրենց դիտարկումները կներկայացնեն պատերազմական իրավիճակում կնոջ դերի մասին:
Գլոբալ տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում ղարաբաղյան հարցին կանդրադառնան դիվանագետ, արաբագետ, «Առաքյալներ» ՀԿ նախագահ Խաժակ Թոմոյան, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի թուրքիայի բաժնի ավագ գիտ.աշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Քրիստինե Մելքոնյանը:
Այլ թեմաների մասին: Արա Սարգսյանի և Հակոբ Կոջոյանի տուն-թանգարանում կանցկացվի հուշ-երեկո` նվիրված մեծավաստակ քանդակագործ Արա Սարգսյանի ծննդյան 114-ամյակին: Նախատեսված են թանգարանի օծման արարողություն, հեղինակի մասին ֆիլմի դիտում, մշակութային այլ ծրագրեր:
Տեղի կունենա Գևորգ Թամամյանի «Դրախտ օվկիանոսի մեջտեղում» կամ «Արտադրված է Թայվանում» գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը գրվել է հինգ երկրում: Գրքում ճամփորդական հիշողություններ են, ուր բացահայտվում է մի անծանոթ երկրի ու ժողովրդի մշակույթ՝ իր ինքնատիպ դիմագծով:

Upcoming news for 07.04.2016
YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see in today’s news.
Today, on April 7, Russian Prime Minister Dmitry Medvedev will arrive in Yerevan on an official visit. Medvedev is scheduled to visit the Tsitsernakaberd Memorial Complex and will meet with Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan, after which they will deliver a joint statement.
Ceasefire, day 2: The Ministry of Defense of Nagorno Karabakh and Ministry of Defense of Armenia will continue informing about the situation in the line of contact.
The Nagorno Karabakh issue is the main discussion topic. Doctor of political sciences, professor Garik Keryan, head of the Globalization and regional cooperation analytical center Stepan Grigoryan will discuss the Azerbaijani attacks in the line of contact, as well as the international response.
President of the “Union of Women freedom fighters”, Colonel Aida Serobyan, RPA faction MP Ruzanna Muradyan, Commander of “Anahit” detachment Anahit Martirosyan will make observations regarding the role of women during war.
President of “Arakyalner” NGO, diplomat and expert of Arabic studies Khajak Tomoyan and Doctor of Historical Sciences of NAS Oriental Institute Kristine Melkonyan will speak about the Nagorno Karabakh conflict in the framework of global regional developments.
A memorial evening will take place in the Ara Sargsyan and Hakob Kojoyan house-museum, dedicated to sculptor Ara Sargsyan’s 114 anniversary.
The presentation of Gevorg Tamamyan’s book “Paradise in the middle of the ocean” will take place today.
You can read about these and other topics at armenpress.am and listen to the news on the air of “Lratvakan” radio.