Ռուսաստանը ԼՂ հակամարտության պատճառով կարող է դադարեցնել զինտեխնիկայի մատակարարումն Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդում առաջարկվել է դադարեցնել Ադրբեջանին զինտեխնիկայի մատակարարումը` հիշեցնելով, որ ՌԴ-ն լրջագույն աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանի` զինված ուժերի ձևավորման հարցում, այդ թվում` ժամանակակից զինտեխնիկայի մատակարարման տեսքով: «Սակայն այնպես, ինչպես նրանք են օգտվում այդ տեխնիկայից, մեզ չափազանց ձեռնտու չէ, և մենք իրավունք ունենք այդ մասին ասել, պահանջել և որոշակի ճնշում գործադրել: Իհարկե, Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին, եթե վերջ չտրվի ռազմական էսկալացիային և ռազմական հակամարտությանը, իսկ տվյալ դեպքում, այն, ինչ տեղի է ունենում սահմանին` Ադրբեջանի զինված ուժերի օգտագործմամբ, կրում է, այսպես ասած, խիստ ագրեսիվ բնույթ»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` «Говорит Москва» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ընդգծել է Դաշնային խորհրդի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Ֆրանց Կլինցևիչը:
Նրա խոսքով` տվյալ դեպքում օգտագործվել է ծանր զինտեխնիկա, ռեակտիվ համակարգեր-համազարկային կրակ: «Միաժամանակ, աղբյուրները նշում են, որ օգտագործվել են լրջագույն զինատեսակներ՝ТОС-1 համակարգեր: Դա շատ ժամանակակից զինատեսակ է` հագեցած թերմոբարիկ զինամթերքով, և այն որպես օրենք օգտագործվում է, երբ պատրաստվում է հարձակման լուրջ օպերացիա»,- ասել է Կլինցևիչը:
Սենատորը նաև ավելացրել է, որ Ադրբեջանին զինամթերքի մատակարարումը դադարեցնելու հարցը պետք է բարձրացնի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, քանի որ դա բարդ պայմանավորվածությունների հարց է, որոնցից շատերը կրում են փակ բնույթ:

Russia may quit supplying military equipment to Azerbaijan due to Karabakh conflict
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. The Federation Council of the Russian Federation offered to cease the supply of military equipment to Azerbaijan and reminded that Russia had a strong support to Azerbaijan in the formation of the armed forces, including in the form of supplies of modern technology. “But we are extremely dissatisfied about the way they are now using this technique, and we can say about it, demand and exert some pressure. Of course, Russia can stop the sale of weapons to Azerbaijan, unless the escalation of armed conflict is terminated and, in this case, everything that happens on the border with the use of the armed forces of Azerbaijan, is, we can say, extremely aggressive in nature”, the first deputy chairman of the Defense and Security Committee of the Federation Council of the Russian Federation Franz Klintsevich told “Govorit Moskva”radio.
According to him, in this case heavy weapons, reactive systems of volley fire were used. “At the same time, some sources say that a serious types of weapons were used- TOS 1 systems. This is a very modern weapons, equipped with a thermobaric warhead, and it is usually applied when preparing a serious offensive”, Klintsevich said.
The senator added that the question of cessation of arms supplies to Azerbaijan must also be raised by Russian President Vladimir Putin as "it is an issue of very complex contractual relations, many of which are closed”.