Ադրբեջանի նախնական պլանը ձախողվել է. Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Արցախ կատարած այցի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն այն կարծիքին է, որ հրադադարի խախտում տերմինն այլևս տեղին չէ օգտագործել, քանի որ Ադրբեջանն Արցախում անցել է բացահայտ պատերազմական գործողությունների: Պատգամավորը, ով ապրիլի 5-ի գիշերն է վերադարձել Արցախից, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ադրբեջանի նախնական պլանը ձախողվել է, քանի որ նրանք ակնհայտորեն փորձել են հյուսիսից և հարավից միաժամանակ ներխուժել Լեռնային Ղարաբաղի տարածք, իսկ այնուհետև գրոհել մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: «Այսինքն՝ նրանք փորձել են երկու կողմերից մտնել Ղարաբաղ, եւ ըստ էության կարելի է չկասկածել, որ եթե այդ երկու անցումը ստացվեր, կհետեւեր դրան կենտրոնից հարձակումը Ստեփանակերտ քաղաքի վրա, բայց քանի որ մեր զորքերը կարողացել են հարավում եւ հյուսիսում ներխուժման փորձերը կասեցնել, արդեն նրանք ըստ էության հասկացել են, որ պլանը չի հաջողվում իրականացնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը կրակը միակողմանի դադարեցնելու մասին խոսում է, քանի որ իրենց նպատակը չի իրականացել եւ իրենց դադար կարող էր պետք լինել՝ իրավիճակը վերլուծելու եւ նոր հարձակում ձեռնարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն այն կարծիքին է, որ ոչ մի երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը մեկ շաբաթ հետո հարձակման փորձ չէր ձեռնարկի, եթե անգամ պաշտպանության բանակը հետ գրավի ապրիլի 1-ին կորցրած դիրքերը և զինադադարը կրկին հաստատվի: «Ղարաբաղում, երբ շփվում ես շարքային քաղաքացիների հետ, կարծես թե կա այսպիսի տեսակետ, որ պետք է այս փուլում ամեն ինչ անել Ադրբեջանին տարածքային կորուստներ պաճառելու համար, որպեսզի մենք գոնե երաշխիք ունենանք, որ այդ իշխանությունը, Ալիեւը շոկից գոնե մի տարի դուրս չի գա»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաև այն կարծիքին է, որ ՀՀ-ն պետք է հստակ հայտարարի, որ Ղարաբաղի հարցով որեւէ բանակցություն չի վարելու այնպիսի ձեւաչափերում որտեղ կբացակայի ղարաբաղյան կողմը: «Այսինքն՝ այն բանակցային սեղանը, որտեղ քննարկվում է Ղարաբաղի հարցը, որտեղ Ղարաբաղի ներկայացուցիչը նստած չէ այդ բանակցություններում, Հայաստանն ասելիք չունի: Այսօր կարծում եմ՝ սա պետք է ֆիքսել ընդմիշտ»,- նշեց պատգամավորը:
Նա հավելեց, որ ինքն այս օրերին եղել է Ստեփանակերտում, այնուհետև եղել է Մարտակերտում, հետո վերադարձել են Թալիշի և Մատաղիսի ճանապարհով, և այդ գծում ինտենսիվ մարտական գործողություններ էին։ «Հրետանու աշխատանքը, հրետանու պայթյունները և «Գրադ» համակարգի պայթյունները, անօդաչու սարքերի գործողությունները, այդ ամեն ինչը երևում էր, Մարտակերտ քաղաքի մեջ արկեր են պայթում, անօդաչու սարքեր են գործում»:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-ի սահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորսվիրավոր քաղաքացիական անձ: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանային կերպով գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակչի: Հայկական կողմը 20 կորուստ ունի, 26 զինծառայող անհայտ կորած է, 72 մարդ` վիրավոր: Հինգ մարդ էլ, այդ թվում` ՀՀ Սյունիքի մարզի գյուղական երկու համայնքի ղեկավար, զոհվել է ավտոբուսի ռմբահարումից` Մարտակերտի ճանապարհին:
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալիկորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1- 4-ը տեղի ունեցած մարտականգործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է մոտ 300 կորուստ, ոչնչացվել է 29 տանկ , 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 7 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա:

Azerbaijan’s initial plan failed: Nikol Pashinyan presents the details of his visit to Artsakh
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. National Assembly ANC faction member Nikol Pashinyan believes that the term of violation of ceasefire is not appropriate to use since Azerbaijan implements clear military operations in Artsakh. MP, who returned from Artsakh in the night of April 5, in an interview with journalists at the National Assembly stated that the initial plan of Azerbaijan has failed since they obviously tried to enter into the area of Nagorno Karabakh from north and south, and then attack the capital Stepanakert.
“In other words, they tried to enter to Karabakh from both sides, and in fact there is no doubt that, if the two enter worked, the attack from the center would be followed towards Stepanakert city, however, as our soldiers managed to stop the attempts of entry into the north and the south, in fact they already understood that their plan failed”, “Armenpress” reports, Pashinyan mentions.
According to MP the Azerbaijani side speaks about unilaterally stopping fire since their goal was not achieved and they may need a break to analyze the situation and prepare a new attack. Nikol Pashinyan believes that there is no guarantee that Azerbaijan after a week will not initiate an attack attempt, even if the Defense Army will get back the lost positions of April 1 and ceasefire will again be reached. “When you talk with the ordinary citizens of Karabakh there seems to be such an opinion that they should do everything at this stage to cause territorial losses to Azerbaijan in order to have a guarantee that the government of Aliyev will not come out of shock for at least a year”, said Nikol Pashinyan.
He also believes that Armenia should clearly state that it will not hold negotiations relating to Karabakh issue in such formats where the Karabakh side will not participate. “In other words in such negotiation table, where Karabakh issue is being discussed, and where there are no representatives from Karabakh, Armenia has nothing to say. Today I think this should be fixed forever”, the MP said.
Ha added that during these days ha has been in Stepanakert, then in Martakert, then he returned to Talish and Mataghis where intense military operations were taking place. “Artillery was used, the explosions of artillery and multiple rocket launcher, actions of drones, everything was seen, shells were exploding in the city of Martakert, UAVs operated”.
Nagorno Karabakh losses: 7 tanks, 20 casualties, 6 of whom officers and non-commissioned officers, 72 wounded, 8 of whom officers and non-commissioned officers. 4 casualties among civilians, 1 of them a child. 5 more people were killed on their way to Martakert on April 4.