Ռուսական ռազմակայանի զինծառայողները շուրջ 100 լիտր արյուն կհանձնեն բարեգործական դոնորական ակցիայի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանում սկսվել Է արյան ու դրա բաղադրիչների հանձնման «Կյանք պարգեւիր մարդուն՝ դարձիր դոնոր» բարեգործական ակցիան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, բարեգործական ակցիան նվիրված Է Առողջության համաշխարհային օրվան, որը նշվում Է ապրիլի 7-ին: Ակցիային մասնակցում են 300-ից ավելի զինծառայողներ, քաղաքացիական անձնակազմի անդամներ եւ նրանց ընտանիքների անդամներ: Ռազմակայանի թիվ 1602 կլինիկական զինվորական հոսպիտալի կառուցվածքային ստորաբաժանման մասնագետները պլանավորում են ստանալ շուրջ 100 լիտր արյուն եւ այն հանձնել Հայաստանի կարիքավոր հիվանդներին:
Գյումրիի եւ Երեւանի զինվորական կայազորների տարածքում արյան հանձնումը կանցկացվի ապրիլի 4-ից մինչեւ 8-ը: Յուրաքանչյուր զինծառայող միջին հաշվով կհանձնի շուրջ 200 միլիգրամ, իսկ փորձառու դոնորները՝ 350-400 միլիգրամ արյուն:
«Դոնորի օրերը» ռուսական զորամիավորումում անցկացվում են 2011 թվականին եւ ավանական բնույթ են ստացել: Ընդհանուր առմամբ հինգ տարվա ընթացքում ակցիային մասնակցել Է ավելի քան 1,5 հազար մարդ, որոնք հանձնել են շուրջ 600 լիտր դոնորական արյուն:

Военнослужащие ЮВО в Армении в рамках благотворительной донорской акции сдадут около 100 литров крови
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцирующейся в Республике Армения, началась благотворительная акция по сдаче крови и ее компонентов – «Подари человеку жизнь — стань донором!»
Благотворительная акция приурочена к Всемирному Дню здоровья, который отмечается 7 апреля. Участие в акции принимают более 300 военнослужащих, гражданского персонала и членов их семей Гюмрийского и Ереванского военных гарнизонов ЮВО. Специалисты структурного подразделения 1602 клинического военного госпиталя ЮВО планируют собрать около 100 литров крови и передать нуждающимся больным в Армении.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа,забор крови на территории Гюмрийского и Ереванского военных гарнизонов будет проводиться в период с 4 по 8 апреля. В среднем каждый военнослужащий сдаст порядка 200 мл, а опытные доноры - 350-400 мл крови. После проверки крови в лаборатории она будет передана в медицинские учреждения республики Армения, для оказания помощи нуждающимся жителям, перенесшим тяжелые операции с большой потерей крови и больным гемофилией.
«Дни донора» в российском соединении в Закавказье проходят с 2011 года и приобрели традиционный характер. Нынешняя акция в текущем году стала уже шестой по счету. В общей сложности за пять лет в акции участвовали более 1,5 тыс. человек, которые сдали порядка 600 литров донорской крови.