Հայ կապիտանը խոցել է մեկ տանկ ու մեկ տասնյակ թշնամու զինվոր, վերջին նռնակով իր հետ պայթեցրել մոտեցողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է հրապարակել առաջնագծում հայ զինծառայողների կատարած սխրանքների մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է 4-րդ հրաձգային վաշտի հրամանատար, կապիտան 26-ամյա Արմենակ Ուրֆանյանի պատմությունը: «Կապիտան Ուրֆանյանը իր անձնակազմի հետ միասին երկար մարտի է բռնվել հակառակորդի հետ: Հակառակորդի գերազանցող ուժերի ճնշման տակ, անձնակազմին հետ ուղարկելով, միայնակ շարունակել է մարտը` խոցելով մեկ տանկ և մոտ մեկ տասնյակ թշնամու զինվոր: Վերջում մի քանի նռնակներ նետելով` չի թողել իրեն շրջապատեն ու վերջին նռնակով իր հետ միասին պայթեցրել է մոտեցողներին: Փառք մեր հերոսներին»,-գրել է նա:
4-րդ հրաձգային վաշտի հրամանատար, կապիտան Արմենակ Մերսի Ուրֆանյան
Ծնված 1990թ., ԶՈՒ-ում ծառայում է 2007թ.-ից, Նորքի ԶԿ,
Հոգեհանգիստը տեղի կունենա 05.04.2016թ. ժամը 17:00
Հուղարկավորությունը` 06.04.2016թ. ժամը 14:00
հասցեն` ք. Երևան, Պռոշյան փողոց` Սբ. Հովհաննես եկեղեցի:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-իսահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա ՎաղինակԹաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձ: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Շարքից հանվել է ընդհանուր առմամբ թշնամական 18 տանկ, մեկ «Գրադ» կայանք: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 37 վիրավոր: Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը: ՊԲ ստորաբաժանումներն անցել են հակազդիչ գործողությունների և Թալիշի ուղղությամբ տիրել նախօրյակին ադրբեջանական ուժերի կողմից գրավված մարտավարական կարևոր նշանակության հենակետին:

Armenian captain destroys tank and dozen enemy soldiers, sacrifices himself by eliminating attack
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Armenia continues publishing the valor and heroism of Armenian soldiers in the frontline. As “Armenpress” reports, Press Secretary of the Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan posted on his Facebook page the story of 4th rifle brigade commander, 26 year old Captain Armenak Urfanyan. “Captain Urfanyan along with his crew engaged in a long lasting firefight with the enemy. Under the pressure of the exceeding enemy forces, he ordered his crew to retreat, and continued the battle alone, eliminated an enemy tank and 10 enemy soldiers. In the end, he threw several grenades and didn’t let the enemy surround him. He used the last grenade to sacrifice himself by eliminating the approaching enemy. Glory to our heroes”, he wrote.
4th rifle brigade commander, Captain Armenak M. Urfanyan
Born in 1990, in service since 2007, Nork Military Commission
Dirge ceremony will take place on 05.04.2016 at 17:00
Funeral will take place on 06.04.2016 at 14:00
Address – Yerevan, Proshyan Street, St. Hovhannes church
According to the data of the Defense Army, the Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. 4 other civilians were wounded later. On April 3, it became known that Azerbaijani forces violently executed 3 civilians in Talish, who hadn’t yet been evacuated.
Due to the timely and professional actions of the Nagorno Karabakh Defense Army, it was possible to take the situation under control, and make the enemy suffer considerable losses. On April 1 and 2, the Azerbaijani forces sustained 200 casualties. Around 20 enemy tanks and 1 “Grad” missile system were destroyed.
The Armenian side sustained 18 casualties and 37 wounded.
The Defense Army undertook counteroffensive measures and dominated the strategic base in the direction of Talish, which was earlier occupied by Azerbaijani forces.
The Azerbaijani army committed a war crime in the territory of Nagorno Karabakh Republic. Azerbaijani soldiers brutally and violently executed Valera Khalapyan and his wife Razmela in their house and then cut off their ears. Azerbaijani soldiers also executed Marusya Khalapyan, born in 1924 who was in severe health condition. The Khalapyans were originally from Talish village.