Սպասվող լրահոս. 04.04.2016
ԵՐԵՑԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանյան քաղաքական դաշտը, քաղաքական գործիչներն արձագանքում են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին: Այսօր` ապրիլի 4-ին, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանը, Հետախուզադիվերսիոն առաջին ջոկատի հիմնադիր-հրամանատար Վովա Վարդանովը, ԱԺ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը և այլ գործիչներ կանդրադառնան սահմանային լարված իրավիճակին, հայկական կողմի անելիքներին, միջազգային հանրության դիրքորոշմանը:
Հայաստանում մեկնարկել է «Արդարադատության մոնիտորինգ» ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է աջակցել արդարադատության համակարգում գիտելիքահեն քաղաքականություն իրականացնելուն, բացահայտել արդարադատության համակարգից քաղաքացիների ակնկալիքներն ու նրանց խնդիրները: Ծրագիրը պետք է օգնի նաև ՀՀ կառավարությանը կատարել իր միջազգային պարտավորությունները՝ փակ հաստատություններում գտնվող անձանց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի և խոշտանգման բացառման ուղղությամբ՝ համաձայն Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի: Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական Միության պատվիրակության և ՀՀ Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները կներկայացնեն ծրագրի մանրամասները:
Ապրիլի 4-ն Ինտերնետի համաշխարհային օրն է: Օրվա կապակցությամբ ոլորտի տարբեր մասնագետներ կխոսեն ինտերնետի կարևորության, հնարավոր խնդիրների մասին, ինչպես նաև կներկայացնեն ինտերնետից օգտվողների վիճակագրություն:
Որքանո՞վ է իրատեսական գազի գնի իջեցումը։ Այսօր տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանն է անդրադառնալու Հայաստանում գազի գնի հավանական իջեցմանը: Ինչպես նաև կներկայացնի, թե գազի գնի նվազեցումը ինչ ազդեցություն կթողնի թե սպառողի, թե տնտեսության տարբեր հատվածների վրա:
ՀՀ-ում կանանց ձեռներեցության զարգացման հեռանկարներին նվիրված քննարկում` Երևանում: Քննարկումը կազմակերպվում է «Կանանց սոցիալ-տնտեսական հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիայի կողմից: Քննարկմանը կմասնակցեն միջազգային և պետական կառույցների ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, կին ձեռներեցներ՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից:
Լրանում է Հայաստանում հրեական համայնքի ստեղծման 25-րդ տարին: Այդ կապակցությամբ հրեական համայնքի ներկայացուցիչները կազմակերպում են կլոր սեղան-քննարկում: Նախատեսվում են մասնակիցներ նաև Իսրայելի խորհրդարանից:
Այսօր կանցկացվի «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի 2016 թվականի առաջին մամուլի ասուլիսը: Փառատոնի նախագահ-կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը, Բրյուսելի «Բոզար» արվեստների պալատի նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Փոլ Դուջարդինը, փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը կներկայացնեն փառատոնի 2016-2017 թթ. ծրագրերը, կհայտարարեն տասնհինգամյակի հոբելյանական երեկոյի մանրամասները, ինչպես նաև փառատոնի միջազգային համագործակցության արդյունքները և ռազմավարությունը:

Upcoming news for 04.04.2016
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will read, see and hear on today’s news.
The Armenian political arena and politicians are responding to the provocative actions of Azerbaijan in the line of contact of Nagorno Karabakh-Azerbaijan. Today, on April 4, political analyst Alexander Iskandaryan, “National Security" party head Garnik Isagulyan, founder and commander of the 1st reconnaissance squadron Vova Vardanov , MP Lyudmila Sargsyan and other officials will discuss the tense border situation, actions of the Armenian side and the position of the international community.
"Monitoring of Justice” project has launched in Armenia. Its main aim to support knowledge-based policy in the justice system, identify the expectations and concerns of citizens. The program should help the Government to meet its international obligations, to exclude the ill-treatment of persons in closed institutions, in accordance with the Article 3 of the European Convention on Human Rights. Representatives of the European Union Delegation to the Republic of Armenia and the Ministry of Justice will present details of the project.
April 4 is International Internet Day. On this occasion different experts of the sphere will discuss the importance of the Internet, possible problems and will present statistics on Internet users.
How real is the gas price reduction? Economist Vardan Bostanjyan will discuss the possible reduction of gas prices in Armenia. He will speak about the possible effects of the price reduction on the economy and on consumers.
A discussion on prospects for the development of women entrepreneurship in Armenia will take place in Yerevan. The discussion is organized by the "Women's socio-economic empowerment in Armenia" project, implemented by the Association of Young Women of Armenia. The discussion will be attended by representatives of international NGOs and government institutions, women entrepreneurs from different regions of Armenia.
This year marks the 25th anniversary of the establishment of the Jewish community of Armenia. On this occasion, representatives of the Jewish community are organizing a round-table discussion. Israeli parliamentarians are also expected to participate.
The first press conference of "Yerevan Perspectives” International Music Festival 2016 will be held today. Projects of the festival of 2016-2017 will be presented, details of the fifteenth anniversary activities, as well as the results of the international cooperation and its strategy.
You can read about these and other topics at armenpress.am and listen to the news of the air of “Lratvakan” radio. Follow us on Twitter and Facebook.