Սպասվող լրահոս. 01.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտը ներկայացնում է 2016 թվականի աշխատանքները: Այսօր` ապրիլի 1-ին, ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը կխոսի կատարված ուսումնասիրությունների, սպասվող գիտաժողովների, նախատեսված նոր հրատարակությունների մասին: Նա նաև կանդրադառնա տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին:
Տարածաշրջանային զարգացումերի թեման կշարունակվի ղարաբաղյան հակամարտության հարցի շեշտադրմամբ: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը կխոսի ղարաբաղա-ադրեբջանական հակամարտության նոր զարգացումներից։
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Թեմայի վերաբերյալ այս անգամ բանավիճելու են ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարինե Աճեմյանը և ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
Քննարկումների օրակարգում կրկին «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր մասնաշենքի արդիականացման հարցն է: Ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը, «Հայնախագիծ» ճարտարապետական արվեստանոցի ղեկավար, վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը, «Ավիատորների ազգային ասոցիացիա»-ի գործադիր կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Վարդանյանը իրենց դիտարկումները կներկայացնեն կլոր մասնաշենքի արդիականացման նոր նախագծի վերաբերյալ:
Կոռուպցիոն ռիսկերը դատական համակարգում և հոգեորսությունը Հայաստանում: Երկու բոլորովին տարբեր թեմաներ, որոնց պատրաստվում է անդրադառնալ «Կոռուպցիայի հակազդման ասոցիացիա»-ի նախագահ, «Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության ու վերականգնողական կենտրոն»-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը:
Ապրիլի 2-ն աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրն է: Ինչպե՞ս է Հայաստանում իրականացվում աուտիզմով հիվանդ երեխաների բուժումը եւ վերականգնումը, ի՞նչ խնդիրների են բախվում նրանք: Օրվան ընդառաջ թեմայի վերաբերյալ կխոսի կլինիկական հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանը:
Հայաստանի հանքային ջրերի բազմազանությունը, կիրառման հիմնավորումները, ոլորտները, օգտակարությունն ու բուժիչ հատկությունները: ՀՀ գլխավոր գաստրոէնտերոլոգ Էդուարդ Գրիգորյանը և Բնական բուժական ռեսուրսների հետազոտման և էկոլոգիական բժշկության կենտրոնի ղեկավար Կարինե Մայսուրյանը կխոսեն հանքային ջրերի կարևորության մասին:
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ապրիլի 1-ին երկարատև դադարից հետո կներկայացվի Վ.Բելլինիի «Նորմա» աշխարհահռչակ օպերան: Ներկայացումը նվիրվում է Գեղամ Գրիգորյանի հիշատակին:

Upcoming news for 01.04.2016
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will see, hear and read on today’s news.
The Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences presents the activities of 2016. Today, on April 1st, the Director of the Institute Ruben Safrastyan will speak about upcoming conferences, upcoming publications and researches. He will also discuss the latest regional developments.
The theme of regional development will focus on the Nagorno-Karabakh conflict. Political analyst Hrant Melik-Shahnazaryan will speak about the new developments of the Karabakh-Azerbaijani conflict.
Discussions on the Electoral Code amendments continue. RPA faction member and MP Karine Poghosyan and MP Tevan Poghosyan will debate around the issue.
The modernization issue of the circle building of "Zvartnots" airport is again on the agenda. Architect Anahit Tarkhanyan, "Arm Project" architectural studio director, honored architect Sashur Kalashyan, the Chairman of the Executive Committee of “National Aviation Association" Grigor Vardanyan will present their observations on this issue.
Corruption risks in the judicial system and proselytization in Armenia. Two totally different themes, which are going to be discussed by the President of the "Anti-Corruption Association" and head of the "Assistance to Victims of Destructive Cults and Rehabilitation Center” Alexander Amaryan.
April 2 is the International Day for Autism Awareness. How is the treatment and rehabilitation of children with autism carried out in Armenia, what problems do they face? Clinical psychologist Mihrdat Madatyan will speak on the topic.
The variety of mineral waters of Armenia, usage, fields, usefulness and medicinal properties. Chief Gastroenterologist of Armenia and Head of the Natural Medicinal Resources Research and Ecological Medicine Center Karine Maysuryan will speak on the importance of mineral waters.
After a long pause, V. Bellini’s “Norma” will be performed on April 1 at the A. Spendiaryan Opera and Ballet National Theater. The performance is dedicated to the memory of Gegham Grigoryan.
You can read about these and other topics at armenpress.am and listen to the news on the air of “Lratvakan” radio. Follow us on Twitter and Facebook.