Չինական Star Screen Co. ընկերությունն ամենախոշոր կինոԷկրանն Է ստեղծել աշխարհում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական Star Screen Co. ընկերությունը կինոթատրոնների համար ամենախոշոր Էկրանն Է ստեղծել աշխարհում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Սինհուա» գործակալությանը:
Անհոյի նահանգում գտնվող ընկերությունը երկու տարի Է ծախսել 1,6 տոննա քաշով Էկրանը պատրաստելու համար: Դրա երկարությունը 100 մետր Է, իսկ բարձրությունը՝ 25 մետր:
Ներկայում ընկերությունը նման ութ Էկրան արտադրելու պատվեր Է ստացել կինոթատրոններից:
China Film Equipment Company-ի գլխավոր մենեջերի խոսքով՝ վերջին հինգ տարում Չինաստանում բացվել Է ավելի քան 3,3 հազար նոր կինոթատրոն, իսկ դրանց ընդհանուր թվաքանակը հասել Է 31 հազարի:
2015 թվականին ՉԺՀ-ի կինովարձույթի շուկայի ծավալը հասել Է 6,75 մլրդ դոլարի, իսկ 2016 թվականի փետրվարին կինոթատրոնների տոմսերի վաճառքների ծավալը հասել Է 6,87 մլրդ յուանի (1,06 մլրդ ԱՄՆ-ի դոլարի)՝ առաջին անգամ այդ ցուցանիշով առաջ անցնելով Հյուսիսային Ամերիկայի շուկայից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китайская компания создала крупнейший в мире киноэкран
Китайская компания Star Screen Co. создала крупнейший вмире экран длякинотеатров, пишетагентство Синьхуа.
Компания, расположенная впровинции Аньхой, потратила два года наразработку экрана весом 1,6 тонны. Его размеры составляют 100 метров вширину и25 метров ввысоту.
В настоящий момент компания получила заказы напроизводство восьми таких экранов откинотеатров. По словам генерального менеджера China Film Equipment Company, запоследние 5 лет вКитае открылись более 3,3 тысячи новых кинотеатров, аобщее их количество достигло 31 тысячи,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В 2015 году объем рынка кинопроката вКНР достиг 6,75 миллиарда долларов, ав феврале 2016 года объем продаж билетов вкинотеатры достиг отметки 6,87 миллиарда юаней (1,06 миллиарда долларов США), впервые обойдя поэтому показателю рынок Северной Америки.