Սպասվող լրահոս. 30.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` մարտի 30-ին, նախատեսված է, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի հանդիպումը լրատվամիջոցների հետ։ Հանդիպման թեման նախանշված չէ, սակայն պարզ է, որ Արմեն Աշոտյանի խոսելու թեմաները քիչ չեն` «Ընտրական օրենսգրքում» սպասվող փոփոխություններ, վիճահարույց դրույթներ, ՀՀԿ-ի` քաղաքական դպրոց ստեղծելու ծրագիր և այլն: Արմեն Աշոտյանից բացի, ներքաղաքական զարգացումներին է անդրադառնալու նաև ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
Ինչո՞ւ թուրքական իշխանությունները որոշեցին պետականացնել իրենց տարածքում գտնվող եկեղեցիները, ի՞նչ խնդիր են լուծում այս քայլով: Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն է խոսելու եկեղեցիներով առկա տարածքների պետականացման մասին Թուրքիայի իշխանությունների որոշման վերաբերյալ: Նա անդրադառնալու է նաև Ստամբուլի պատրիարքի ընտրության հարցին:
Գերմանիայի ԵԱՀԿ նախագահությունը՝ երկխոսության, վստահության ու ապահովության ամրապնդում ԵԱՀԿ տարածաշրջանում: Այս թեմայով Երևանում կանցկացվի համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվեն ներկա փուլում ԵԱՀԿ-ի օրակարգային հարցերը: Ելույթներով հանդես կգան ՀՀ-ում Գերմանիայի, Շվեյցարիայի դեսպանները, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավարը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Սիրիահայերի աջակցության ծրագրերը շարունակվում են: Հերթական օգնությունն է տրամադրվում կարիքավորներին: Այս անգամ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն»-ը սոցիալապես անապահով սիրիահայերին կտրամադրի հագուստ:
Ինչպե՞ս է գնահատվում Հայաստանում սեյսմիկ իրավիճակը: Այս հարցի պատասխանը կփորձի տալ ՀՀ Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը: Նա կներկայացնի վերջին ամիսներին Հայաստանի տարածքում գրանցված երկրաշարժերի վիճակագրությունը:
Որքա՞ն պետք է լինի գազի և էլեկտրաէներգիայի իրական արժեքը: Ինչպիսի՞ գնային փոփոխություններ են սպասվում էներգակիրների գների հնարավոր նվազեցման դեպքում: Հասարակական պաշտպանների միության գործադիր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը կանդրադառնա այս հարցերին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարությունը բանակցում էր Ռուսաստանի հետ գազի գնի նվազեցման հարցի շուրջ:
Մշակութային սպասվող լրահոսից: Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դահլիճում Արմեն Դիվանյանի անվան «Արեւներ» անսամբլը կներկայացնի «Մեր բակը» երաժշտական ուրախ ներկայացումը: Գեղարվեստական ղեկավարն է Արփինե Հովհաննիսյանը:

Upcoming news for 30.03.2016
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will read, hear and see on today’s news.
Today, on March 30, a press event is scheduled with the participation of RPA Co-chair Armen Ashotyan. Armen Ashotyan will speak about the Electoral Code amendments, issues surrounding it, the founding of a political school by the RPA and other topics. Tevan Poghosyan will also speak about internal political developments.
Why did the Turkish authorities decide to expropriate churches? What problem is being solved by this step? Expert on Turkish studies Ruben Melkonyan will speak on this matter. He will also touch upon the election of the Patriarch of Istanbul.
Germany's presidency of the OSCE: dialogue, enhancing trust and security in the OSCE region. A conference will be held in Yerevan on this subject to discuss the current stage of the agenda of the OSCE. Speeches will be given by the German and Swiss ambassadors in Armenia, the head of OSCE Yerevan Office Democratization Program and National Assembly members.
Programs aimed at supporting Syrian-Armenians continue. The “Syrian Armenian issues coordination center” will provide clothing to at-risk Syrian-Armenians.
What is the seismic situation of Armenia? Head of the Armenian Seismic Protection Service Hrachya Petrosyan will try to answer this question. He will present the statistics of earthquakes registered in Armenia during the past few months.
What should be the real price of gas and electricity? What price changes are to be expected in case of possible reduction of energy prices? Executive Director of the Union of Public Defenders Aram Grigoryan will touch upon these issues. Reminder: the Armenian Governments is negotiating with Russia for reducing gas prices.
Cultural news: The Armen Divanyan “Arevner” ensemble will perform the “Mer Bak” musical play in the H.Paronyan State Musical Comedy Theater. Artistic Director: Arpine Hovhannisyan.
You can read about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “Lratvakan” radio. Follow us on Twitter and Facebook.