Սպասվող լրահոս. 30.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` մարտի 30-ին, նախատեսված է, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի հանդիպումը լրատվամիջոցների հետ։ Հանդիպման թեման նախանշված չէ, սակայն պարզ է, որ Արմեն Աշոտյանի խոսելու թեմաները քիչ չեն` «Ընտրական օրենսգրքում» սպասվող փոփոխություններ, վիճահարույց դրույթներ, ՀՀԿ-ի` քաղաքական դպրոց ստեղծելու ծրագիր և այլն: Արմեն Աշոտյանից բացի, ներքաղաքական զարգացումներին է անդրադառնալու նաև ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
Ինչո՞ւ թուրքական իշխանությունները որոշեցին պետականացնել իրենց տարածքում գտնվող եկեղեցիները, ի՞նչ խնդիր են լուծում այս քայլով: Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն է խոսելու եկեղեցիներով առկա տարածքների պետականացման մասին Թուրքիայի իշխանությունների որոշման վերաբերյալ: Նա անդրադառնալու է նաև Ստամբուլի պատրիարքի ընտրության հարցին:
Գերմանիայի ԵԱՀԿ նախագահությունը՝ երկխոսության, վստահության ու ապահովության ամրապնդում ԵԱՀԿ տարածաշրջանում: Այս թեմայով Երևանում կանցկացվի համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվեն ներկա փուլում ԵԱՀԿ-ի օրակարգային հարցերը: Ելույթներով հանդես կգան ՀՀ-ում Գերմանիայի, Շվեյցարիայի դեսպանները, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավարը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Սիրիահայերի աջակցության ծրագրերը շարունակվում են: Հերթական օգնությունն է տրամադրվում կարիքավորներին: Այս անգամ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն»-ը սոցիալապես անապահով սիրիահայերին կտրամադրի հագուստ:
Ինչպե՞ս է գնահատվում Հայաստանում սեյսմիկ իրավիճակը: Այս հարցի պատասխանը կփորձի տալ ՀՀ Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը: Նա կներկայացնի վերջին ամիսներին Հայաստանի տարածքում գրանցված երկրաշարժերի վիճակագրությունը:
Որքա՞ն պետք է լինի գազի և էլեկտրաէներգիայի իրական արժեքը: Ինչպիսի՞ գնային փոփոխություններ են սպասվում էներգակիրների գների հնարավոր նվազեցման դեպքում: Հասարակական պաշտպանների միության գործադիր տնօրեն Արամ Գրիգորյանը կանդրադառնա այս հարցերին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարությունը բանակցում էր Ռուսաստանի հետ գազի գնի նվազեցման հարցի շուրջ:
Մշակութային սպասվող լրահոսից: Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դահլիճում Արմեն Դիվանյանի անվան «Արեւներ» անսամբլը կներկայացնի «Մեր բակը» երաժշտական ուրախ ներկայացումը: Գեղարվեստական ղեկավարն է Արփինե Հովհաննիսյանը:

Предстоящие новости: 30.03.2016
Сегодня, 30-го марта, состоится пресс-конференция зампредседателя РПА Армена Ашотяна. В сообщении не указана тема его выступления, однако ясно, что он коснется ожидаемых изменений в Избирательном кодексе Армении, программы РПА о создании политической школы и т.п.
Сегодня, 30-го марта, состоится пресс-конференция депутата НС Армении Тевана Погосяна, который также затронет внутриполитические темы.
Почему турецкие власти решили национализировать земли, на которых расположены церкви, какие задачи он решают этим? Сегодня, 30-го марта, состоится пресс-конференция тюрколога Рубена Мелконяна, который обсудит эту тему, а также предстоящие выборы патриарха Стамбула.
Сегодня, 30-го марта, состоится конференция на тему «Председательство Германии в ОБСЕ: укрепление диалога, доверия и безопасности на пространстве ОБСЕ». Выступят послы Германии и Швейцарии в Армении, руководитель программ деомратизации ереванского офиса ОБСЕ, депутаты НС Армении.
Продолжаются программы по содействию сирийским армянам. Нуждающимся предоставляется помощь. Состоится вручение одежды в рамках программы «Координационного центра по оказанию помощи сирийским армянам».
Сегодня, 30-го марта, состоится обсуждение на тему «Тенденции развития градостроительства в Ереване и проблемы сейсмической безопасности». Выступит начальник Национальной службы сейсмической безопасности Армении Грачья Петросян.
Какова истинная стоимость газа и электроэнергии? Какие тарифы будут справедливыми? Этим темам будет посвящена пресс-конференция исполнительного директора Союза общественных защитников Арама Григоряна.
Государственный театр музыкальной комедии имени Пароняна представит музыкальный спектакль «Наш двор» в исполнении ансамбля имени Армена Диваняна «Солнышки».