Հաճախորդներն ընտրում են հուսալիությունն ու համբավը. Առնո Մոսիկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ներդրումային բանկային ծառայությունների շուկան բավականին զարգացած և դինամիկ է, բայց այդ մասին ոչ բոլորը գիտեն: Ներդրումային բանկային գործունեությունը՝ որպես ֆինանսական շուկայի սեգմենտ, դուրս է մնում զանգվածային լրատվամիջոցների ուշադրությունից: Հայաստանում իրականացվող խոշոր գործարքների մասնակիցները, մանրամասներն ու շարժառիթները համարժեք կերպով չեն լուսաբանվում, սակայն այստեղ բավականին հետաքրքիր գործընթացներ են տեղի ունենում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Ներդրումային բանկային գործառնությունների գծով տնօրեն Առնո Մոսիկյանը` ներկայացնելով ոլորտի զարգացումները:
-Պարո՛ն Մոսիկյան, ինչպիսի՞ փոփոխությունների է ենթարկվել ներդրումային բանկային գործունեության շուկան վերջին տարիներին:
-Շուկայում էական վերափոխումներ չեն դիտվում: Միակ փոփոխությունը, որ կցանկանայի նշել, տեղական խորհրդատվական ընկերությունների հանդեպ հաճախորդների վերաբերմունքի փոփոխությունն է: Դեռևս մի քանի տարի առաջ մեծ նախագծերի կառավարումն իրականացնելու համար բաժնետերերը գերադասում էին դիմել արտասահմանյան ընկերություններին, իսկ այժմ, որպես կանոն, նրանք նախապատվությունը տալիս են տեղական ընկերություններին:
Եթե փորձենք բնութագրել ներդրումային բանկային ծառայությունների շուկան գնային տեսանկյունից, ապա շուկայի գլխավոր մասնակիցների միջև մրցակցությունը հիմնականում ծավալվում է բարձր գնային սեգմենտում: Մեր մրցակիցներն են «Մեծ քառյակի» հայաստանյան դուստր ընկերությունները: «Մեծ քառյակ» են կոչվում աուդիտորական և խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող աշխարհի չորս խոշորագույն ընկերությունները: Այդուհանդերձ, Ամերիաբանկի և «Ամերիա» ընկերությունների խմբի կողմից կնքված գործարքների քանակը, ներդրումային բանկային ծառայությունների և հաճախորդներին տրամադրված խորհրդատվական ծառայությունների ծավալը գերազանցում է մեր բոլոր մրցակիցների կողմից մատուցված ծառայությունների ծավալը, ընդ որում բոլորինը միասին վերցրած: Միջին գնային սեգմենտում հատուկ մրցակցություն չի նկատվում, հիմնական խաղացողներն այստեղ միջազգային աուդիտորական ընկերությունների «Մեծ տասնյակի» ընկերություններն են: Ցավոք, Հայաստանում ներդրումային բանկային ծառայությունների էկոնոմ սեգմենտը դեռևս զարգացած չէ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանում նշված ծառայությունների պահանջարկը ցածր է, և հատուկենտ են լինում: Պետք է նշեմ, որ շուկայի պրեմիում սեգմենտը լճացման փուլում է, ինչն իր օբյեկտիվ պատճառներն ունի: Պրեմիում սեգմենտը հիմնականում կապված է եղել սեփականաշնորհման տենդերների և պետության ենթակառուցվածքային նախագծերի հետ: Այս սեգմենտում հիմնականում աշխատում էին հայտնի համաշխարհային ներդրումային բանկերը, որոնք խորհրդատվական ծառայություններ էին մատուցում Հայաստանի կառավարությանը: Նման խորհրդատվական ընկերությունների կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց վճարները բավականին բարձր են, այդ պատճառով նախագծերի արժեքը պետք է գերազանցի 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարը: Քանի որ Հայաստանում գրեթե բոլոր խոշոր ակտիվներն արդեն սեփականաշնորհվել են, այս սեգմենտը, ինչպես արդեն նշեցի, լճացման փուլում է, եթե, իհարկե, հաշվի չառնենք համաշխարհային անդերրայթերների սինդիկատի կողմից սուվերեն եվրոպարտատոմսերի երկու թողարկումների կազմակերպումը:
Ապրանքային տեսականու տեսանկյունից մենք մեզ շուկայում բավականին հարմարավետ ենք զգում: Օրինակ՝ ըստ միջազգային CBonds ֆինանսական տեղեկատվական գործակալության՝ պարտքային արժեթղթերի (պարտատոմսերի) անդերրայթինգի գծով ծառայությունների շուկայում Ամերիաբանկի մասնաբաժինը գերազանցում է 40%-ը: Ընդհանուր առմամբ մենք տեղաբաշխել ենք ավելի մեծ քանակությամբ հաճախորդների արժեթղթեր, քան անդերրայթինգ իրականացնող մնացած բոլոր բանկերը միասին: 2015թ-ին մենք կազմակերպել ենք Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ/EBRD) դրամային պարտատոմսերի երեք թողարկումների տեղաբաշխումը, NASDAQ OMX Armenia առևտրային հարթակում երկրորդային իրացվելի շուկա ենք ապահովել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ/IFC), ՎԶԵԲ-ի և տեղական կորպորատիվ էմիտենտների պարտատոմսերի համար: Մեր այս տարվա պլանները ևս բավականին ամբիցիոզ են: Ամենայն հավանականությամբ Ամերիաբանկն առաջին անգամ կթողարկի իր սեփական պարտատոմսերը: Մենք նաև պարտատոմսերի հերթական թողարկումների հարցի շուրջ բանակցում ենք պոտենցիալ էմիտենտների հետ:
2015թ-ին մենք մեր կորպորատիվ հաճախորդների համար 120 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով երկարաժամկետ միջոցներ ենք ներգրավել: Եվս 50 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով միջոցների ներգրավումն ընթացքի մեջ է: 2015թ-ը Եվրասիական տնտեսական միության (նախ և առաջ Ռուսաստանի) շուկաներում նոր հնարավորությունների առաջացման, ինչպես նաև մրգի և բանջարեղենի նկատմամբ պահանջարկի աճի տեսանկյունից բավականին հաջող տարի էր ագրոբիզնեսի համար: Արդեն իսկ տարեսկզբից տեղական արտադրողներն արտադրական հզորության ավելացման համար երկարաժամկետ կապիտալի սուր պակաս սկսեցին զգալ: Եվ մենք օգնում ենք նրանց այս խնդիրների լուծման հարցում:
2015թ-ը նշանակալից էր նաև M&A գործարքների (ընկերությունների առքուվաճառք, կապիտալում ռազմավարական բաժնետիրոջ ներգրավում) տեսանկյունից: Մենք խորհրդատվական ծառայություններով մասնակցել ենք նախորդ տարի Հայաստանում կնքված գրեթե բոլոր խոշոր գործարքներին: Խոսքը հիմնականում հանքաարդյունաբերության, էներգետիկայի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում իրականացված գործարքների մասին է:
Շուկայում նաև մեծ պահանջարկ ունեն բիզնեսի գնահատման ծառայությունները (կապիտալի/բիզնեսի/մասնաբաժնի գնահատման հաշվետվությունների կազմում): Օտարերկրյա ներդրողները, միջազգային ֆինանսական հաստատությունները, սփյուռքի ներդրողները և տեղական շուկայի կորպորատիվ հաճախորդներն արդեն երկար տարիներ օգտվում են բիզնեսի իրական շուկայական արժեքի (fair market value) կամ ընկերության կապիտալում բաժնեմասնակցության գնահատման մեր ծառայություններից: Գնահատման մեր հաշվետվությունները դիմակայում են հիմնավորվածության խստապահանջ ստուգմանը փորձագետների, միջազգային ներդրումային բանկերի և խորհրդատուների կողմից, և հաճախորդները ստանալով ակտիվների գնահատման մեր եզրակացությունը` հանգիստ բանակցություններ են վարում և բարեհաջող ավարտին հասցնում բիզնեսի (բաժնեմասնակցության) առքուվաճառքի գործարքները:
Ամփոփելով այս ամենը՝ կցանկանայի նշել, որ ներդրումային բանկային ծառայությունների շուկայում Ամերիաբանկի առաջատար լինելու փաստն ընդգծվել է Global Finance ամսագրի կողմից, որը բոլորովին վերջերս հրապարակել էր աշխարհի լավագույն ներդրումային բանկերի ցանկը:
-Ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի մրցակցային միջավայրը շուկայի նշված սեգմենտում:
-Խորհրդատուի ընտրության ժամանակ միշտ և ամենուր հիմնական և որոշիչ չափանիշը մատուցվող ծառայությունների որակն է: Այս առումով Հայաստանը նույնպես բացառություն չի կազմում, և մեր հաճախորդներն ընտրություն կատարելիս նախապատվությունը տալիս են նախագծերի կառավարման հստակ մշակված գործընթացներ ու տեխնոլոգիաներ, գաղտնիության ապահովման բարձր մակարդակ, ինչպես նաև բարձր հուսալիություն և համբավ ունեցող ընկերություններին: Հաջողակ գործունեության համար ոչ պակաս կարևոր գործոն է նաև խորհրդատուի ֆինանսական ներուժը: Այս տեսանկյունից Ամերիաբանկը մեր շուկայում առանձնահատուկ դիրք է գրավում, քանի որ այն հանդիսանում է Հայաստանում խոշորագույն առևտրային բանկի և ներդրումային բանկային գործունեության սիմբիոզ: Մենք ունենք ֆինանսական այն բազան, որը երբեմն այնքան անհրաժեշտ է լինում ընկերությունների գնման կամ վաճառքի, արժեթղթերի թողարկման կամ այլ գործարքներ բարեհաջող ավարտին հասցնելու համար: Հայաստանյան շուկայում գործող մնացած բոլոր խորհրդատուներն ունեն ֆինանսական միջոցների սահմանափակ կամ միջնորդավորված հասանելիություն: Մեր հաճախորդները բոլոր հարակից ծառայությունները (ֆինանսական, հարկային և առևտրային համապատասխանության ստուգման, իրավաբանական փորձաքննություն, պայմանագրերի կազմում, գործարքների ֆինանսավորում) «մեկ պատուհանի» սկզբունքով մեկ փաթեթում ստանալու հնարավորություն ունեն: Բացի այդ, մեր ընկերության կապերն իրական հատվածում գործող ընկերությունների հետ, ինչպես նաև կորպորատիվ հաճախորդների կարիքների իմացությունն Ամերիաբանկի մրցակցային առավելություններից են:
Կցանկանայի նշել, որ ներդրումային բանկային ծառայությունների շուկան բավականին զարգացած և դինամիկ է, բայց այդ մասին ոչ բոլորը գիտեն: Ցավոք, ներդրումային բանկային գործունեությունը՝ որպես ֆինանսական շուկայի սեգմենտ, դուրս է մնում զանգվածային լրատվամիջոցների ուշադրությունից: Հայաստանում իրականացվող խոշոր գործարքների մասնակիցները, մանրամասներն ու շարժառիթները համարժեք կերպով չեն լուսաբանվում: Բայց չէ որ այստեղ բավականին հետաքրքիր գործընթացներ են տեղի ունենում:
-Պարո՛ն Մոսիկյան, ինչպե՞ս եք գնահատում արժեթղթերի շուկա դուրս գալու հայկական ընկերությունների հնարավորությունները: Որքանո՞վ են օտարերկրյա ներդրողները հետաքրքրված հայկական ընկերությունների պարտատոմսերով:
-Պարտատոմսերի տեղական շուկա դուրս գալու համար ես խոչընդոտներ չեմ տեսնում: Կարևոր է ցանկության առկայությունը և ներդրողներին վարկային ռիսկի ընդունելի սահմանաչափ առաջարկելը: Ինչ վերաբերում է եվրոպարտատոմսերի շուկային, ապա էմիտենտի ցանկությունը և անդերրայթերի ծառայությունների դիմաց վճարման պատրաստակամությունը բավարար չեն: Նախ և առաջ խոսքը պետք է գնա նվազագույնը 75 մլն ԱՄՆ դոլարի, իսկ ավելի ցանկալի է 150 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտատոմսի թողարկման մասին: Ինչպես տեսնում ենք, սա լուրջ խոչընդոտ է տեղական ընկերությունների համար, և ստացվում է, որ պոտենցիալ էմիտենտներ կարող են դառնալ միայն խոշոր ընկերությունները: Ընդ որում, նրանք պետք է ունենան միջազգային վարկանշող գործակալությունների (ցանկալի է երկու գործակալության) կողմից սահմանված վարկային վարկանիշ և որակյալ վարկային պատմություն:
Օտարերկրյա ներդրողների հետ աշխատանքը ենթադրում է ֆինանսական հաշվետվությունների թափանցիկության, կորպորատիվ կառավարման որակի և կառավարման անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմի բոլորովին այլ մակարդակ: Իսկ այս ամենը ենթադրում է բավականին մեծ ծախսեր պատկառելի աուդիտորական ընկերության և վարկանշող գործակալությունների ծառայությունների համար:
-Աճի ինչպիսի՞ հնարավորություններ է ընձեռում ՎԶԵԲ-ի բաժնեմասնակցությունը Ամերիաբանկի կապիտալում:
-Ակնհայտ է, որ ՎԶԵԲ-ի և Ամերիաբանկի համագործակցությունը սիներգիկ ազդեցություն ունի մեր գործունեության տարբեր ուղղությունների վրա: Ինչպես գիտեք, ՎԶԵԲ-ն ուղղակի ներդրումների բազմաթիվ նախագծեր է իրականացնում Հայաստանում, Վրաստանում և ԱՊՀ երկրներում: Ամերիաբանկն իր հերթին ունի հասանելիություն պոտենցիալ ներդրողների լայն շրջանակի, որոնք հետաքրքրված են նշված տարածաշրջաններում ուղղակի ներդրումներ կատարելով, ինչպես նաև ունեն ռեսուրսներ ընկերությունների ձեռքբերման գործարքների համաֆինանսավորման (LBO/MBO) համար: Հետևաբար, մեկ կողմի հետ իրականացված բարեհաջող գործարքը կնշանակի նախագծից բարեհաջող և շահավետ դուրս գալու ելք մյուս գործընկերոջ համար:
Պետք է նշեմ, որ կորպորատիվ ֆինանսական և ներդրումային բանկային ծառայությունների գծով գիտելիքները, տվյալների բազաները և մասնագիտական կապերը հասանելի էին մեզ դեռևս մինչև ՎԶԵԲ-ի հետ գործարքի կնքումը: Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի կազմում ընդգրկված են փորձառու ֆինանսիստներ, ներդրումային բանկիրներ, վենչուրային ֆոնդերի և միջազգային մակարդակի ֆինանսական ակտիվների կառավարիչներ: ՎԶԵԲ-ի հետ գործարքի կնքումից հետո մեզ կմիանա նոր անկախ տնօրեն, ով ներկայացնում է ՎԶԵԲ-ը և մեծ փորձ ունի ֆինանսական, առևտրային և ներդրումային բանկային ծառայությունների մատուցման ոլորտներում: Հետևաբար, մեր թիմը կհամալրվի ևս մեկ բարձրակարգ մասնագետով, ով իր փորձով ու գիտելիքներով կաջակցի մեր ծառայությունների առաջխաղացմանն ու դրանց որակի բարելավմանը:

YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. The investment banking market of Armenia is quite developed and dynamic, but not everyone is aware of it. Investment bankingactivity, as a segment of financial market, remains out of the attention of mass media. Details of major transactions taking place in Armenia, their sides and motivations are not sufficiently illustrated, but here rather interesting developments take place. Arno Mosikyan, Investment Banking Director at Ameriabank CJSCtold about this in an interview with “Armenpress” presenting the details of the sphere.
-Mr. Mosikyan, how has the situation in the investment banking market changed over the recent years?
-There were no material transformations. The only aspect I would like to highlight is that clients have become more interested in local advisory firms. A couple of years ago shareholders preferred to hire foreign consultants for management of large-scale projects, while now they choose from local advisory firms.
As to the specifics of investment banking services in terms of prices, the main competition here is in the high-price segment. Our competitors are the Armenian “daughters” of the Big Four (four biggest audit and advisory companies in the world), but the number of executed deals, the volume of investment banking and advisory services provided to clients by Ameriabank and Ameria Group surpass the volume of services rendered by all our competitors combined. There is no remarkable competition in the mid-price segment the main players of which are members of the Big Ten (top ten international audit firms). Unfortunately the economy segment of the investment banking market in Armenia is still underdeveloped; the demand for these services among small and medium enterprises is rather low and has episodic character. I must say that the premium segment of this market is deadlocked for objective reasons. This segment was mainly made up of privatization tenders and infrastructural projects of the Government. Here the main players were prominent global investment banks providing advice to the Republic of Armenia Government, and such advice is very expensive, so projects themselves should be worth at least USD 100 mln. Since all major assets in Armenia have been privatized, this segment, as I said, has entered a stagnation phase, except, of course, the arrangement for two sovereign Eurobonds issues by a global underwriters syndicate.
As to the product line, we feel rather comfortable in the market. For instance, the share of Ameriabank in bonds underwriting segment exceeds 40% according to CBonds rating (international financial information agency). We have placed more securities than the rest of underwriter banks combined. In 2015 we arranged placement of the three issues of AMD bonds of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), provided a liquid secondary market on NASDAQ OMX Armenia for bonds of International Finance Corporation (IFC), EBRD, local corporate issuers. Our plans for this year are rather ambitious too. Most likely Ameriabank will issue its own bonds for the first time. We are also negotiating with potential issuers on the subject of further placement of bonds.
In 2015 we raised long-term resources in the amount of USD 120 mln for our corporate clients and are now attracting another USD 50 mln. 2015 was a successful year for agribusiness due to new opportunities on Eurasian Economic Unit markets (first of all on Russian market), growth of the demand for fruits and vegetables, so already at the beginning of the year the local manufacturers felt acute shortage of long-term capital for increasing production capacities. We are now helping them to address this problem.
2015 was a remarkable year also in terms of M&A deals (purchase and sale of companies, attraction of strategic shareholders). We participated and provided consultation to clients almost in all major deals executed in Armenia last year, mainly in ore-mining, energy and telecommunication industries of economy.
The demand for business valuation services (preparation of reports on capital/business/share valuation) is high too. Foreign investors, international financial institutions, investors from Diaspora and local corporate clients have been using our services of estimating fair market value of business or share in business for many years. Our valuation reports stand scrutiny of experts, international banks and consultants in terms of feasibility. With our asset valuation report in hand clients confidently negotiate and successfully close business (share) purchase and sale deals.
In summary, I would like to say that the leading positions of Ameriabank on investment banking market were acknowledged by Global Finance Magazine which has recently published the list of top investment banks (https://www.gfmag.com/media/press-releases/global-finance-names-worlds-best-investment-banks-2016).
-What are the specifics of the competition environment in this market segment?
-The first and most critical benchmark for choosing a consultant is the quality of services always and everywhere. In this regard Armenia is not an exception either. Our clients choose companies with well-developed project management processes and technologies, high level of confidentiality, reliability and reputation. Yet financial potential of the consultant is important too. In this regard Ameriabank is unique in terms that it is a symbiosis of the largest commercial bank of Armenia and investment banking practice. We have the financial base which is often necessary for successful closing of M&A deals, issuance of bonds, etc. All other consultants operating in Armenia have limited or mediated access to financial resources. Our clients have a possibility to receive a fully-fledged package of services (financial, tax and commercial compliance check, legal expertise, preparation of contracts, financing of deals) by “one window” principle. Good contacts with major players of economy and knowledge of the needs of corporate clients are another competitive advantage of Ameriabank.
I would like to say that the investment banking market is developed and dynamic enough but only a few are aware of it. Unfortunately mass media do not pay due attention to investment banking as a segment of financial market. Participants, details and motives of major deals in Armenia are not properly covered by mass media. Yet, the processes here are worth attention.
-Mr. Mosikyan, how do you assess the possibilities of Armenian companies in terms of entering the bond market? To what extent are foreign investors interested in the debt instruments of Armenian companies?
-I think there are no obstacles for entering the local bond market. You simply have to want it and offer an acceptable level of credit risk for investors. As to Eurobonds market, the issuer’s wish and readiness to pay for underwriting services is not enough. First of all, the volume of bonds to be issued should be minimum USD 75 mln, or more preferable, USD 150 mln. As we see this is a serious barrier for local companies and thus only big companies can afford becoming potential issuers. Besides, they should have a credit rating granted by international rating agencies (preferably two of them) and a good credit history.
Working with foreign investors is a different level of transparency of financial reports, corporate governance quality and professionalism of the management staff. All this imply considerable costs for the services of reputable audit firms and rating agencies.
-What possibilities of growth does the acquisition of Ameriabank’s equity share by EBRD create?
-It’s evident that cooperation between EBRD and Ameriabank has a synergic effect on various aspects of our activity. As you know EBRD conducts various direct investment projects in Armenia, Georgia and CIS countries. Ameriabank in its turn has access to a network of potential investors interested in direct investments in the region and has got the required resources for co-financing of LBO/MBO deals. Therefore a successful deal for one party would mean that the other party is leaving the project with profit.
I should note that we have had wide access to knowledge, database and professional contacts in the sphere of corporate finance and investment banking services. Ameriabank’s Board of Directors is made up of experienced financial officers, investment bankers and managers of venture funds and financial assets of international level. After the deal with EBRD a new independent director joined the top management. He represents EBRD and has a wide experience in the sphere of financial, commercial and investment banking services. So our team gets one more high-end professional who will put his experience and knowledge into development of our services and improvement of their quality.