Սան Պաուլոյի հայերը կնպաստեն Ֆրանկու դա Ռոշայի և Ստեփանակերտի համագործակցության ակտիվացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Սան Պաուլո նահանգի հայերը ջանքեր են գործադրելու քույր քաղաքներ դարձած Ֆրանկու դա Ռոշայի և Ստեփանակերտի հարաբերություններն ակտիվացնելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Հայ երիտասարդաց ֆիդայիններ արհեստավարժ ֆուտբոլի ակումբ»-ի, Բրազիլիայի Առևտրի հայկական պալատի հիմնադիր Սարգիս Կարամեկիանը:
«Ինչպես գիտեք, 2016 թվականի փետրվարի 3-ին Բրազիլիայի Ֆրանկու դա Ռոշա քաղաքի ավագանին միաձայն ընդունել է որոշում Ստեփանակերտը և Ֆրանկու դա Ռոշան քույր քաղաքներ հռչակելու մասին՝ նրանց միջև բարեկամական կապեր հաստատելու նպատակով։ Այդ գործում մեծ ազդեցություն ունեցավ մեր կազմակերպությունը՝ «Հայ երիտասարդաց ֆիդայիններ արհեստավարժ ֆուտբոլի ակումբ»-ը, արցախցի Սամվել Գաբրիելյանը: Մենք այժմ տարբեր ծրագրեր ենք իրականցնելու Արցախի հետ հարաբերություններն ատիվացնելու ուղղությամբ: Համագործակցությունը կարող է լինել թե զբոսաշրջության, թե առևտրի, թե մշակույթի, թե սպորտի ուղղություններով»,-ասաց Սարգիս Կարամեկիանը:
Որոշման նախագիծը ներկայացվել է Ֆրանկու դա Ռոշայի քաղաքային խորհրդի անդամ Անտոնիո Լոպես դա Սիլվայի և հաստատվել քաղաքապետ Ֆրասիսկու Դանիել Սելեգիմ դե Մորաիսի կողմից։ Օրերս Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի շնորհակալական նամակը փոխանցվեց Անտոնիո Լոպես դա Սիլվային:
Սարգիս Կարամեկիանի խոսքով, Բրազիլիան մեծ շուկա է և բոլոր հնարավորությունները կան, որ Արցախի ապրանքներն իրենց տեղը գտնեն: Այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվելու Բրազիլիայի Առևտրի հայկական պալատի կողմից:
Բրազիլիան 200 մլն բնակչություն ունի, որից միայն շուրջ 50 միլիոնը Սան Պաուլոյում են ապրում: Ստեփանակերտի հետ քույր քաղաք դարձած Ֆրանկու դա Ռոշայում 150 հազար բնակչություն կա: «Այսինքն՝ շուկան մեծ է: Մտածում ենք հայկական ճաշատեսակները, քաղցրեղենն այստեղ առավել ճանաչելի դարձնել, մանավանդ, որ հայկական խոխանոցի սիրահարների թիվն ավելանում է: Բրազիլացիները սիրում են համեղ կերակուրներ, մենք էլ առիթը կօգտագործենք և հայկական խոհանոցը հասարակության լայն շրջանակում կներկայացնենք»,-ասաց Սարգիս Կարամեկիանը: Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է Ֆրանկու դա Ռոշայում Ստեփանակերտի հետ համատեղ մշակութային միջոցառումներ իրականացնել: Միմյանց մշակույթը, ավանդույթներն ու սովորույթները ճանաչելի դարձնել:
Վերջին տվյալներով, Սան Պաուլոյում 50 հազար հայ է ապրում: Լիարժեք դրսևորովելու համար հայկական համայնքն ունի անհրաժեշտ պայմաններ: Արդեն 31 տարի է գործում է «Հայ երիտասարդաց ֆիդայիններ արհեստավարժ ֆուտբոլի ակումբ»-ը: Սարգիս Կարամեկիանի խոսքով, այն պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի ակումբ է:
Հայկական համայնքն ունի նաև հայերենով ռադիո հաղորդում, որը կոչվում է «Հավերժական Հայաստան»: Այն արդեն 10 տարեկան է: «Հաղորդումը նախ հայկական համայնքին հայերեն խոսք փոխանցելու լավ հնարավորություն է: Դրանից բացի, Հայաստանին, Արցախին վերաբերող լուրերն ենք ներկայացնում: Այն ամբողջությամբ ծառայում է Բրազիլիայի հայկական համայնքին »,-ասաց Սարգիս Կարամեկիանը: Խոսելով լեզվի պահպանման խնդրի մասին` Սարգիս Կարամեկիանը նշեց, որ շատ դժվար է: Ըստ նրա` գլոբալացող ժամանակաշրջանում համայնքը պետք է շատ զորավոր լինի` պատմությունը, մշակույթը պահպանելու, նոր սերունդրերին փոխանցելու համար:
«Հիմնականում հայկական ընտանիքներում աշխատում են հայերեն խոսել: Ես իմ ծնողներից եմ հայերեն սովորել, մինչև այսօր մենք ընտանիքում միմյանց հետ հայերեն ենք խոսում: Այդ մոտեցումը կիրառում եմ իմ զավակների դեպքում: Իմ երեխաները նույնպես հայերեն են խոսում: Մենք Սան Պաուլոյի կենտրոնում ունենք հայկական դպրոց, բայց քաղաքը մեծ է, այնտեղ հասնելու համար երկար ժամանակ է պահանջվում հետևաբար, լեզուն հիմնականում պահպանվում է ընտանիքներում»,-հավելեց Սարգիս Կարամեկիանը:

Sao Paolo Armenians to contribute to Franco da Rocha – Stepanakert cooperation
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Armenians of the Brazilian State of Sao Paulo will make efforts to contribute to the cooperation between sister cities Franco da Rocha and Stepanakert. This was stated in an interview with "Armenpress" by the founder of the Armenian Chamber of Commerce of Brazil and "Armenian Youth Fedayi Professional Football Club" Sargis Karamekian.
"As you know, on February 3, 2016 the Franco da Rocha city council unanimously adopted a resolution declaring Stepanakert and Franco da Rocha as sister cities, in order to establish friendly relations between the two cities. Our organization, the “Armenian Youth Fedayi Professional Football Club” and Samvel Gabrielyan from Artsakh greatly impacted this decision. We will implement various projects to actively cooperate with Artsakh. The cooperation can be in different spheres, such as tourism, trade, culture, or sports ", said Sargis Karamekian.
The draft decision was presented to member of the City Council of Franco Da Rocha Antonio Lopes da Silva, and approved by Mayor Francisco Daniel Selegim de Morais. Recently the gratitude letter of the Mayor of Stepanakert Suren Grigoryan was handed over to Antonio Lopes da Silva.
According to Sargis Karamekian, Brazil has a huge market and there are opportunities for Artsakh to present its products. In this direction works will be carried out by the Armenian Chamber of Commerce of Brazil.
Brazil has a population of 200 million, of which about 50 million are living in Sao Paulo. Franco da Rocha has a population of 150 thousand. "In other words, the market is huge. We are thinking of making Armenian dishes and sweet more recognizable here, especially as the number of fans of Armenian cuisine is increasing. Brazilians love delicious meals, thus we will use this opportunity to present the Armenian cuisine to a wide range of the society, "Sargis Karamekian said. According to him, it is necessary to carry out cultural activities in Franco da Rocha in collaboration with Stepanakert and make each other’s culture and traditions more recognizable.
According to the latest data, 50 thousand Armenians live in Sao Paulo. For 31 years the "Armenian Youth Fedayi Professional Football Club" is active, and according to Sargis Karamekian , it is a professional football club.
The Armenian community also has an Armenian radio show, called "Eternal Armenia." It is already 10 years old. "The program is first and foremost a good opportunity of passing the Armenian language to the Armenian community. Besides, news related to Armenia and Artsakh is presented on the air. It serves entirely to the Armenian community of Brazil, "Sargis Karamekian said.
Sargis Karamekian also mentioned that there is an Armenian school in Sao Paolo. He also stressed the importance of language preservation among the Armenian community.