Սպասվող լրահոս. 22.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր` մարտի 22-ին, «ՀՀ ընտրական օրենսգրքի» նախագծի քննարկման նպատակով կազմակերպում է խորհրդարանական լսումներ: Մասնակիցները կներկայացնեն նախագծի խնդրահարույց դրույթերը, ինչպես նաև առաջարկներ` դրանք շտկելու համար:
Մարտի 22-ը ջրի համաշխարհային օրն է: Օրվա կապակցությամբ «Հայջրմուղկոյուղի»-ն կազմակերպում է այց դեպի Աշտարակ քաղաք: Այնտեղ ներկայացվելու է տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող կենտրոնը, որտեղ «Սկադա» համակարգի միջոցով հնարավորություն է տրվում հեռակառավարել ջրամատակարման և ջրահեռացման համակարգերը: Այժմ կառավարման կենտրոնում կատարվում է մեքենա-մեխանիզմների, ջրամբարների, պոմպակայանների, ծախսված էլեկտրաէներգիայի, արտադրված և սպառված ջրի առցանց մոնիտորինգ։ Կենտրոնի գործունեության այլ մանրամասներ կներկայացնի «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Պատրիկ Լորենը:
Ջրի թեմայի քննարկումն օրվա ընթացքում կշարունակվի: Այսօր կանցկացվի «Ջուրը կայուն զարգացման հիմքում» թեմայով ազգային կոնֆերանս «Լինենք հոգատար Հայաստան-Ջրի համաշխարհային օր 2016» սոցիալական-բնապահպանական նախագծի շրջանակում:
Կփոխհատուցվի 794 ուսանողների ուսման վարձը: Այդ նպատակով Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվում է փոխհատուցման հավաստագրերի հանձնման արարողություն։ Ներկա կլինի ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ով հավաստագրեր կհանձնի մարտական դիրքերում ծառայություն անցած, իսկ այսօր բուհերում սովորող երիտասարդներին։ Ուսանողներին հավաստագրեր կհանձնի նաև ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Հայ և հույն ազգերի հազարամյա եղբայրական բարեկամություն» խորագրով միջոցառում` Երևանում: Այն նվիրված է Հունաստանի անկախությանը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսը, ԵՊԼՀ ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը, Մարդու իրավունքների, քաղաքականության և հումանիտար խնդիրների ասոցիացիայի նախագահ գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Մանեվիդիսը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Հովհ.Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնում կթևածի Արցախի շունչը: Նախ տեղի կունենա «Արցախի բանահյուսությունը» գրքի շնորհանդեսը: Այնուհետև կհնչեն ժողովրդական երգեր, կցուցադրվի Արցախի այցեքարտերից մեկի`«ժենգյալով հացի» պատրաստման գործընթացը ներկայացնող ֆիլմ: Շնորհանդեսին զուգահեռ տեղի կունենա «Արցախի դեկորատիվ-կիրառական արվեստը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը:
ՀՀ ԿԳ նախարարության մշակույթի կենտրոնի ներքո գործող «Կարին» ավանդական երգի և պարի խումբն իր 15-ամյակին ընդառաջ հանդես կգա հաշվետու համերգով, որի ժամանակ կներկայացնի տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքը։ Համերգին ներկա կլինեն ՀՀ մշակույթի և ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչներ։

Предстоящие новости: 22.03.2016
Очередное обсуждение Избирательного кодекса назначено на 22-е марта. Оно состоится в НС Армении и организовано комиссией по правовым вопросам с участием политических сил и представителей гражданского общества.
22-го марта – Международный день воды. В Аштараке будет организован для журналистов пресс-тур по центру управления ЗАО «Армводоканал» города Аштарака. Здесь будет продемнонстрирован не имеющий аналогов в регионе центр по управлению водными ресурсами, созданный с использованием системы «Скада». Здесь проводится мониторинг всех процессов с учетом механизмов, водоемов, насосных станций, потребляемой электроэнергии и пр. Детали представит директор ЗАО «Армводоканал» Патрик Лорен.
Сегодня, 22-го марта, состоится национальная конференция на тему «Вода в основе стабильного развития».
Сегодня, 22-го марта, состоится церемония вручения сертификатов Молодежного фонда Армении по возмещению платы за обучение 794 студентам. В мероприятии примет участие премьер-министр Армении Овик Абрамян. Сертификаты будет вручать зампредседателя РПА Армен Ашотян.
Сегодня, 22-го марта, состоится мероприятие «Тысячелетняя братская дружба между армянских и греческим народами», посвященная независимости Греции. С приветствием выступит зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов. Затем выступят посол Греции в Армении Иоаннис Тайис, ректор ЕГЛУ имени Брюсова Гаянэ Гаспарян, председатель «Ассоциации по правам человека, политике и гуманитарным вопросам генерал-лейтенант Эдуард Маневидис и др.
В Центре народного творчества имени О.Шарамбеянасостоится презентация книги доктора филологических наук Армена Саркисяна «Фольклор Нагорно-Карабахской Республики». После чего состоится концерт и будет показан фильм «Хлеб с женгялом». Параллельно пройдет открытие выставки «Декоративно-прикладное искусство Арцаха.
Сегодня, 22-го марта, состоится отчетный концерт ансамбля «Карин» накануне своего 15-летия, на клотором будут присутствовать представители Министерств культуры и ОН Армении.