Սպասվող լրահոս. 22.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր` մարտի 22-ին, «ՀՀ ընտրական օրենսգրքի» նախագծի քննարկման նպատակով կազմակերպում է խորհրդարանական լսումներ: Մասնակիցները կներկայացնեն նախագծի խնդրահարույց դրույթերը, ինչպես նաև առաջարկներ` դրանք շտկելու համար:
Մարտի 22-ը ջրի համաշխարհային օրն է: Օրվա կապակցությամբ «Հայջրմուղկոյուղի»-ն կազմակերպում է այց դեպի Աշտարակ քաղաք: Այնտեղ ներկայացվելու է տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող կենտրոնը, որտեղ «Սկադա» համակարգի միջոցով հնարավորություն է տրվում հեռակառավարել ջրամատակարման և ջրահեռացման համակարգերը: Այժմ կառավարման կենտրոնում կատարվում է մեքենա-մեխանիզմների, ջրամբարների, պոմպակայանների, ծախսված էլեկտրաէներգիայի, արտադրված և սպառված ջրի առցանց մոնիտորինգ։ Կենտրոնի գործունեության այլ մանրամասներ կներկայացնի «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Պատրիկ Լորենը:
Ջրի թեմայի քննարկումն օրվա ընթացքում կշարունակվի: Այսօր կանցկացվի «Ջուրը կայուն զարգացման հիմքում» թեմայով ազգային կոնֆերանս «Լինենք հոգատար Հայաստան-Ջրի համաշխարհային օր 2016» սոցիալական-բնապահպանական նախագծի շրջանակում:
Կփոխհատուցվի 794 ուսանողների ուսման վարձը: Այդ նպատակով Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվում է փոխհատուցման հավաստագրերի հանձնման արարողություն։ Ներկա կլինի ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ով հավաստագրեր կհանձնի մարտական դիրքերում ծառայություն անցած, իսկ այսօր բուհերում սովորող երիտասարդներին։ Ուսանողներին հավաստագրեր կհանձնի նաև ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Հայ և հույն ազգերի հազարամյա եղբայրական բարեկամություն» խորագրով միջոցառում` Երևանում: Այն նվիրված է Հունաստանի անկախությանը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսը, ԵՊԼՀ ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը, Մարդու իրավունքների, քաղաքականության և հումանիտար խնդիրների ասոցիացիայի նախագահ գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Մանեվիդիսը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Հովհ.Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության կենտրոնում կթևածի Արցախի շունչը: Նախ տեղի կունենա «Արցախի բանահյուսությունը» գրքի շնորհանդեսը: Այնուհետև կհնչեն ժողովրդական երգեր, կցուցադրվի Արցախի այցեքարտերից մեկի`«ժենգյալով հացի» պատրաստման գործընթացը ներկայացնող ֆիլմ: Շնորհանդեսին զուգահեռ տեղի կունենա «Արցախի դեկորատիվ-կիրառական արվեստը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը:
ՀՀ ԿԳ նախարարության մշակույթի կենտրոնի ներքո գործող «Կարին» ավանդական երգի և պարի խումբն իր 15-ամյակին ընդառաջ հանդես կգա հաշվետու համերգով, որի ժամանակ կներկայացնի տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքը։ Համերգին ներկա կլինեն ՀՀ մշակույթի և ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչներ։

Upcoming news for 22.03.2016
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. “Armenpress” news agency presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will hear, read and see on today’s news.
The NA Standing Committee on State and Legal Affairs will hold parliamentary hearings on the draft Electoral Code on March 22. The participants will present problematic issues of the draft, as well as suggestions and proposals for solving them.
March 22 is World Water Day. On this occasion the AWS (Armenian Water and Sewerage) is organizing a trip to Ashtarak city. The unprecedented control center of the region will be presented, where the "Skada" system allows to remotely control the water supply and sewerage systems. Now the center is doing monitoring works on machinery, reservoirs, pumping stations, consumed electricity, and consumed/produced water. Other details of the center's activities will be presented by "AWS" CJSC General Director Patrick Loren.
Water will be the topic of discussions during the day. Today the conference entitled "Water as the basis of sustainable development" will take place in the framework of "Let's Take Care, Armenia -World Water Day 2016" social-environmental project.
794 students will be refunded their tuition fees. On this occasion, a compensation certificate awarding ceremony will be organized by the Youth Foundation of Armenia. The event will be attended by Prime Minister Hovik Abrahamyan, who will hand over the certificates to ex-servicemen, who are currently studying. RPA Co-chair Armen Ashotyan will also take part in the ceremony.
"Millennial fraternal friendship of Armenians and Greeks" event will take place in Yerevan. It is dedicated to the Greek independence. A welcome speech will be given by NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece Ioannis Tais, YSLU Rector Gayane Gasparyan, President of the Human rights,Policy, Humanitarian Issues Association Lt. General Eduard Manevidis and other officials.
Events dedicated to Artsakh will take place at the Hovhannes Sharambeyan Folk Art Center. The presentation of the book "Artsakh folklore" will take place here. Followed by performances of folk songs, and film screenings. The exhibition entitled "Decorative-applied arts of Artsakh." will also kick off today.
"Karin" folk song and dance group will give a concert dedicated to its upcoming 15th anniversary, which will present the results of the work done over the years. The concert will be attended by representatives of the Ministry of Culture and Ministry of Education.
You can read more about these and other topics at armenpress.am or listen to the news on the air of “Lratkvakan” radio. Follow us on Twitter and Facebook.