Սպասվող լրահոս. 21.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Մարտի 21-ը Անտառների պահպանության միջազգային օրն է: Այսօր «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը, բնապահպան Կարինե Դանիելյանը, աշխարհագրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հովիկ Սայադյանը կխոսեն անտառվերականգնողական ծրագրերից և կանդրադառնան ոլորտում առկա խնդիրներին:
Արցախն օրերս առանձին տաղավարով մասնակցել է ITB-Berlin միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին: Այդ կապացկությամբ Ադրբեջանը բողոք էր ներկայացրել և փորձել խնդիրներ ստեղծել Արցախի ներկայացուցիչների համար: Արցախի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը, նախարարության զբոսաշրջության վարչության ծրագրերի պատասխանատու Արտակ Գրիգորյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը կանդրադառնան այդ միջադեպին և կներկայացնեն Արցախի առաջիկա մասնակցությունը միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսներին:
Շարունակում է քննարկվել «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունների նախագիծը: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամներ Խոսրով Հարությունյանն ու Շիրակ Թորոսյանը, ինչպես նաև Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր, քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Սաֆարյանը կանդրադառնան «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի վիճահարույց դրույթներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության վստահությունը բարձրացնող առաջարկներին:
Մարտի 21-ն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես Տիկնիկային թատրոնի օր: Ինչո՞վ է ապրում ու շնչում Երեւանի տիկնիկային թատրոնը. թատրոնի անցյալը, ներկան ու ապագան: Երեւանի Հովհ.Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի տնօրեն, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռուբեն Բաբայանը եւ դերասանուհի, մնջախաղաց Իննա Հախնազարյանը կանդրադառնան թեմային:
Մարտի 21-ը Անտառների պահպանության, ինչպես նաև Տիկնիկային թատրոնի օր լինելուց բացի, նաև Պոեզիայի միջազգային օրն է: Այդ առիթով այսօր նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ: Ե.Չարենցի տուն-թանգարանը, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը, Ե.Չարենցի անվան թիվ 67 հիմնական դպրոցը կանցկացնեն գրական-երաժշտական ցերեկույթ՝ նվիրված Պոեզիայի օրվան: Միջոցառման ընթացքում կընթերցվեն դասական և ժամանակակից պոետների բանաստեղծություններ և կհնչեն դրանց հիման վրա գրված երաժշտական ստեղծագործություններ: Միջոցառման ավարտին կանցկացվի վիկտորինա, որի հաղթողները կարժանանան մրցանակների:
Պոեզիայի միջազգային օրվա շրջանակում կանցկացվի ցերեկույթ` նվիրված բանաստեղծ, երաժիշտ, փիլիսոփա Ջիվանու 170-ամյակին: Կհնչեն Ջիվանու երգերը, բանաստեղծությունները: Օրվա ընթացքում սպասվում են նաև այլ միջոցառումներ:
Լրագրողներին կհանդիպի նաև աստղաբան, էզոթերիկ Գուրգեն Հովհաննիսյանը: Նա կանդրադառնա աստղաբանական նոր տարվա մեկնարկին:

Upcoming news for 21.03.2016
March 21 is the International Day of Forests. Directorof “Hayantar”SNCO MartunMatevosyan, environmentalist Karine Danielyan and Doctor of Geographical Sciences, Professor Hovik Sayadyan will speak about forest recovery programs and existing issues in the sphere.
Recently Artsakh appeared in ITB-Berlin international tourist exhibition in a separate pavilion. Azerbaijan complained about it and tried to create troubles for Artsakh representatives. Deputy Economy Minister of Artsakh Sergey Shahverdyan and program manager at tourism department of the Ministry Artak Grigoryan will refer to that incident in a meeting with journalists today and will introduce the future plans of Artsakh’s participation in international exhibitions.
The draft Electoral Code is still in the phase of discussions. National Assembly RPA faction members Khosrov Harutyunyan and Shirak Torosyan, as well as Founder of the Institute for International and Security Affairs,political analyst Stepan Safaryanwill touch upon the disputed provisions of the Electoral Code and proposals aimed at raising public trust towards electoral processes.
March 21 is marked as World PuppetryDay. In what state is the YerevanStatePuppet Theatre? Director of YerevanStatePuppet Theatreafter H. Toumanian, Distinguished Artist of Armenia Ruben Babayan and actress Inna Hakhnazaryan will speak about the topic.
March 21 is the international day of not only forests and theatre, but also World Poetry Day. A range of events are planned on that occasion. Literary-musical events will be held at Yeghishe Charents House- Museum, Khnko Aper Children's National Libraryand Yeghishe Charents secondary school N67.
In the sidelines of the Poetry day an event will be held dedicated to the 170th anniversary of writer, musician, philosopher Jivani. His songs and poem will be performed. Other events are also planned for March 21.
Astrologer - esoteric Gurgen Hovhannisyanwill meet with journalists. He will talk about the start of astronomical new year.