Բունդեսթագի կանաչները խոստանում են Հայոց ցեղասպանության հարցը հանել «գորգի տակից»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարց: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Ռադիոլուր»-ին: Հարցի քննարկման առաջարկով հանդես է եկել «Միություն 90/Կանաչներ» կուսակցությունը: Փետրվարի 25-ին` օրվա երկրորդ կեսին`Բեռլինի ժամանակով 15։45-ին, քաղաքական այդ ուժը հանդես է գալու զեկույցով, որի ներկայացման եւ քննարկման համար նախատեսված է 45 րոպե:
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը նշել է, որ խոսքը ոչ թե պարզապես հիշատակման արարողության, այլ՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի նախագծի ներկայացման եւ դրա շուրջ քննարկման մասին է: Առաջին ընթերցման թեմա է «Կանաչների» հայտարարությունը, որում 1915-ի իրադարձությունները հստակ ձեւակերպվում են որպես Ցեղասպանություն:
«Հուսով եմ` մեզ ՝ ընդդիմությանն ու կառավարությանը կհաջողվի խորհրդարանում ընդհանուր հայտարարի գալ 100 տարի առաջ իրագործված Ցեղասպանության վերաբերյալ: Դա շատ կարեւոր ազդակ կլինի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` այն իրագործողների իրավահաջորդների համար: Պետք է առաջին հերթին շեշտել` դա Ցեղասպանություն էր, երկրորդ` Գերմանիան դրան մեղսակից էր, երրորդ` մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ հայ-թուրքական սահմանը բացվի»,-ասել է Ջեմ Օզդեմիրը։
Որքանո՞վ է հավանական պրոհայկական բանաձեւի ընդունումը: Հարցին ի պատասխան Ջեմ Օզդեմիրը նախ հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին պաշտոնապես արդեն խոսել է երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը: Հիմա երկրի կառավարությունը ցանկանում է հարցը կրկին «գորգի տակ գլորել»` քաղաքական շահերից ելնելով: «Կարծում եմ` դա նրանց չի հաջողվի: Անգամ եթե, մեր ցանկությանը հակառակ, ընդդիմության եւ իշխանության մեկ միասնական բանաձեւ չլինի, միեւնույն է` վստահ եմ` զեկուցողները կկիսեն Կանաչների հիմնավորումներն ու տեսակետերը»,-ասել է նա:
2015-ի ապրիլի 24-ին գերմանական խորհրդարանում բուռն քննարկում ծավալվեց «Հայոց ցեղասպանություն» տերմինը պարունակող բանաձեւի շուրջ: Եղեռնի 100-րդ տարելիցի նախօրեին 1915-ի իրադարձությունները Գենոցիդ որակեց Գերմանիայի նախագահը: Դրան հաջորդեց խորհրդարանական քննարկումը, որի ժամանակ «ձախերն» ու «կանաչները» հանդես եկան խիստ հայանպաստ դիրքորոշումներով, մինչ իշխող կուսակցությունը չեզոք ձեւակերպումները նախընտրեց:

Бундестаг включил в повестку заседания вопрос о 100-летней годовщине Геноцида армян
Бундестаг Германии включил в свою повестку заседания на 25 февраля вопрос, касающийся 100-летия Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Радиолур», с предложением обсудить вопрос выступила партия «Союз 90/Зеленые».
25 февраля, во второй половине дня, в 15:45 по местному времени (18:45 по ереванскому времени), эта политическая сила выступит с докладом, для представления и обсуждения которого предусмотрено 45 минут.
Глава партии Зеленых Бундестага Джем Оздемир заявил, что речь идет не только о поминальной церемонии, а о представлении резолюции по вопросу Геноцида армян и его обсуждению. Темой первого чтения станет заявление Зеленых, в котором события 1915 года четко сформулированы как Геноцид.
«Надеюсь, оппозиции и правительству удастся прийти к согласию в парламенте по совершенному 100 лет назад Геноциду. Это станет мощным сигналом для правопреемников совершивших Геноцид. Нужно в первую очередь подчеркнуть, что это был геноцид, во-вторых, что Германия была соучастником этого, в-третьих, мы должны сделать все, чтобы открылась армяно-турецкая граница», - сказал Оздемир.
В ответ на вопрос, насколько вероятно принятие проармянской резолюции, немецкий политик сказал, что о Геноциде армян уже официально говорило высшее руководство страны. Сейчас, исходя из политических интерес, правительство желает «подвернуть вопрос под ковер».
«Думаю, это им не удастся. Даже если, вопреки нашему желанию, не будет единой резолюции оппозиции и властей, то, все равно, я уверен, что докладчики разделят мнение и аргументы Зеленых», - сказал он.
В 2005г. парламент Германии принял решение о признании Геноцида армян. В решении, однако, не было формулировки «геноцид», она звучала как «резня армян». В марте 2015 председатель парламента Норберт Ламерт заявил, что «происшедшее в Османской империи на глазах у всего мира во время Первой мировой войны – это геноцид. И это был не последний геноцид в ХХ веке».
Перед слушаниями в Бундестаге 24 апреля 2015 министр ИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что он стоит рядом с теми депутатами, которые выступают за определение случившегося как «геноцид». Президент страны Йоахим Гаук 23 апреля 2015 в Кафедральном соборе Берлина выступил во время мероприятия к 100-летию Геноцида армян и употребил слово «геноцид».
После этого в парламенте прошли обсуждения, в ходе которых левые и зеленые выступили с крайне проармянскими позициями, а правящая партия предпочла нейтральные формулировки.