Բունդեսթագի կանաչները խոստանում են Հայոց ցեղասպանության հարցը հանել «գորգի տակից»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագը փետրվարի 25-ի իր օրակարգում ներառել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող հարց: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Ռադիոլուր»-ին: Հարցի քննարկման առաջարկով հանդես է եկել «Միություն 90/Կանաչներ» կուսակցությունը: Փետրվարի 25-ին` օրվա երկրորդ կեսին`Բեռլինի ժամանակով 15։45-ին, քաղաքական այդ ուժը հանդես է գալու զեկույցով, որի ներկայացման եւ քննարկման համար նախատեսված է 45 րոպե:
Գերմանիայի Բունդեսթագի «Կանաչներ» կուսակցության նախագահ Ջեմ Օզդեմիրը նշել է, որ խոսքը ոչ թե պարզապես հիշատակման արարողության, այլ՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի նախագծի ներկայացման եւ դրա շուրջ քննարկման մասին է: Առաջին ընթերցման թեմա է «Կանաչների» հայտարարությունը, որում 1915-ի իրադարձությունները հստակ ձեւակերպվում են որպես Ցեղասպանություն:
«Հուսով եմ` մեզ ՝ ընդդիմությանն ու կառավարությանը կհաջողվի խորհրդարանում ընդհանուր հայտարարի գալ 100 տարի առաջ իրագործված Ցեղասպանության վերաբերյալ: Դա շատ կարեւոր ազդակ կլինի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` այն իրագործողների իրավահաջորդների համար: Պետք է առաջին հերթին շեշտել` դա Ցեղասպանություն էր, երկրորդ` Գերմանիան դրան մեղսակից էր, երրորդ` մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ հայ-թուրքական սահմանը բացվի»,-ասել է Ջեմ Օզդեմիրը։
Որքանո՞վ է հավանական պրոհայկական բանաձեւի ընդունումը: Հարցին ի պատասխան Ջեմ Օզդեմիրը նախ հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին պաշտոնապես արդեն խոսել է երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը: Հիմա երկրի կառավարությունը ցանկանում է հարցը կրկին «գորգի տակ գլորել»` քաղաքական շահերից ելնելով: «Կարծում եմ` դա նրանց չի հաջողվի: Անգամ եթե, մեր ցանկությանը հակառակ, ընդդիմության եւ իշխանության մեկ միասնական բանաձեւ չլինի, միեւնույն է` վստահ եմ` զեկուցողները կկիսեն Կանաչների հիմնավորումներն ու տեսակետերը»,-ասել է նա:
2015-ի ապրիլի 24-ին գերմանական խորհրդարանում բուռն քննարկում ծավալվեց «Հայոց ցեղասպանություն» տերմինը պարունակող բանաձեւի շուրջ: Եղեռնի 100-րդ տարելիցի նախօրեին 1915-ի իրադարձությունները Գենոցիդ որակեց Գերմանիայի նախագահը: Դրան հաջորդեց խորհրդարանական քննարկումը, որի ժամանակ «ձախերն» ու «կանաչները» հանդես եկան խիստ հայանպաստ դիրքորոշումներով, մինչ իշխող կուսակցությունը չեզոք ձեւակերպումները նախընտրեց:

Issue related to 100th anniversary of Armenian Genocide involved in Bundestag’s February 25 agenda
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Germany’s Bundestag involved issue related to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in the agenda of February 25, “Armenpress” reports citing “Radiolur”. Alliance '90/The Greens made the mentioned suggestion. ” Alliance '90/The Greens will prepare a report, which presentation and discussion is scheduled for 45 minutes, on February 25, in the afternoon, at 15:45 (Berlin’s time).
Cem Özdemir, the co-chairman of German Bundestag’s Alliance '90/TheGreens party, mentioned that the issues is not just on commemoration ceremony but also on presentation and discussion of the draft resolution on the Genocide. TheGreens’ statement is the first topic for reading. In the statement the events of 1915 are clearly drawn as Genocide.
“I hope that we, the opposition and the government, will manage to agree on the Genocide which was carried out 100 years ago. It will be a very important signal for the successors of those who carried out the Genocide during the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. It must be first noted that it was Genocide, second, Germany was complicit in it and third, we must do everything to reach the Armenian-Turkish borders to open,” Cem Özdemir said.
In response to the question how likely is the adoption of pro-Armenian resolution, Cem Özdemir recalled Germany’s top leadership already officially spoke on the Armenian Genocide. Now the country’s government again wants to “roll the issue under the carpet” because of political interests. “I think they will not succeed. I am convinced the reporters will share views and justifications of the Greens,” he said.