ՀՀ-ն և Հունաստանը փոխանակվելու են զինամթերքի արտադրության տեխնոլոգիաներով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Հունաստանի կառավարությունների միջև կնքվելու է ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` համաձայնագրին հավանություն տալու մասին հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության փետրվարի 11-ի նիստի օրակարգում:
Կողմերի միջև համագործակցությունը կներառի մի քանի ոլորտ: Մասնավորապես, նախատեսվում է զենքի, զինամթերքի և պայթուցիկների արտադրության նպատակով տեխնոլոգիաների փոխանցում և տեխնիկական աջակցություն,զենքի արտադրության վերաբերյալ տեղեկատվության, փորձի և կարծիքների փոխանակում,ռազմական նշանակության արտադրանքի վերաբերյալ, դրա արտադրության համար հետազոտությունների իրականացում և զարգացում: Համաձայնագրի ներքո համատեղ ստեղծված աշխատանքի արդյունքների և սարքավորումների վաճառքը,սարքավորումների հասանելիության հարցը երրորդ պետություններին կարգավորվում է առանձին համաձայնագրերով` երկու երկրների համաձայնությամբ:
Համաձայնագրով նախատեսված դրույթների իրականացման նպատակով կողմերը ստեղծելու են հայ-հունական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջգերատեսչական հանձնաժողով:

Armenia and Greece to exchange arms production technologies
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Military-technical cooperation agreement will be signed between the governments of Armenia and Greece. “Armenpress” reports the issue of the approval of the agreement is included in February 11 session of the Government of Armenia.
The cooperation between the sides will cover a range of sectors. Particularly, it is planned to exchange technologies of the production of arms, explosive devices, and technical support, information on arms production, experience and opinion, as well as research on military products. The sales of joint production to third countries are regulated by separate agreements with the consent of both countries.
The sides will set Armenian-Greek interagency commission for military-technical cooperation to implement the provisions provided for by the agreement.