ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի համագործակցության ձևաչափի վերաբերյալ չկա վերջնական որոշում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը և ՀՅԴ-ն շարունակում են քննարկել համագործակցության հեռանկարները, վերջնական որոշում համագործակցության ձևաչափի վերաբերյալ դեռ չկա: Հունվարի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը: «Որեւէ մեկը, թե իշխանական ճամբարում, թե՛ ընդդիմադիր ճամբարում հայտարարություն չեն արել, որ կոալիցիա է ձեւավորվելու: Տեղի են ունենում հանդիպումներ, զրույցներ տարբեր քաղաքական ուժերի հետ, ինչը նորություն չի: Քաղաքական գործընթացն առաջիկայում կշարունակվի, վերջնական որոշումներ կայացված չեն: Տեղի է ունեցել նախագահի եւ ՀՅԴ-ի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում, որոնց վերջնական արդյունքները հստակեցված չեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ կոալիցիա ստեղծելու մասին խոսակցությունները դեռեւս օդում են: «Խոսքը գնում է քաղաքական համագործակցության մասին, որը միտված է քաղաքական և տնտեսական կայունության ապահովմանը: ՀՀԿ-ն վստահում է բոլոր այն քաղաքական ուժերին, ովքեր փորձում են համագործակցության կոչով հանդես գալ, իսկ մնացածը կերեւա նրանց կողմից կատարվող աշխատանքներից: Ցանկացած քաղաքական համագործակցություն որեւէ երկրում վերջին հաշվով ժամանակավոր բնույթ է կրում, դրանք լիում են ընտրություններից առաջ, կոալիցիաների ձեւավորումը ընտրություներից առաջ եւ հետո է լինում՝ մինչեւ հաջորդ ընտրություները: Եթե որեւէ քաղաքական ուժի ծրագրային հիմնադրույթները բխում են մեր քաղաքական ուժի ծրագրային դրույթներից, մենք վստահում ենք այդ քաղաքական ուժին»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ՀՅԴ-ի հետ համագործակցության հեռանկարներին՝ Գագիկ Մելիքյանը կարծում է, որ ՀՅԴ-ի հայտնի 7 կետերի մի մասն արդեն իրագործվել է: «Ես ողջունում եմ, որ «Դաշնակցություն»-ը համառորեն գնում է իր քաղաքական հայտարարությունների հետևից եւ այն հայտնի կետերի իրագործմանը: Այդ առումով դրանց մի մասը համընկնում էր մեր ծրագրային հիմնադրույթների հետ: Դրանց իրականցման ճանապարհին բավական լուրջ աշխատանքներ կատարվել են: Կարծում եմ նաեւ, որ ցանկացած քաղաքական ուժի քաղաքական նպատակ պետք է դարձնի իրենց ծրագրային հիմնադրույթների համապատասխանեցումը իշխանական ուժի ծրագրային հիմանդրույթներին: Կարծում եմ դա իրենց գործը կհեշտացնի: «Դաշնակցություն»-ը ճիշտ ճանապարհ է ընտրել»,- եզրափակեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Հունվարի 21-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը նշեց, որ ՀՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն քննարկում են համագործակցության հնարավորությունները, սակայն վերջնական որոշում դեռ չկա համագործակցության ձևաչափի վերաբերյալ:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Republican Party of Armenia and ARF still discuss cooperation prospects, but there is no final decision over the format of the cooperation. RPAfactionSecretary Gagik Melikyan told the journalists about the aforementioned in an interview with journalists on January 22. “No one, either from the ruling camp or from opposition, have made any announcements about formation of a coalition. Meetings and discussions with different political forces are held, which is not something new. The political process will go on in the future; there are no final decisions yet. Meeting between the President and ARF representatives has taken place, but final results are not clarified yet”, “Armenpress” reports, Melikyan mentioned.
Referring to the issue of cooperation, the MP said, “The issue is over political cooperation which aims to ensure political and economic stability. RPA trusts all the political forces which are in favor of cooperation, and the rest will become clear after they engage in work. Any political cooperation in any country temporary nature: they can take place before elections, coalition formations occur either after or before elections, until the next elections. If the programs of any political force are identical to the programs of our political force, we trust that party”, he said.
Referring to cooperation prospects with the ARF, Gagik Melikyan thinks that part of the well-known 7 points suggested by ARF have already been implemented. “I hail “Dashnaktsutyun” for stubbornly pursuing its political statements and the implementation of those well-known points. In this context, those points mainly comply with our party program. Quite serious efforts have been made to implement them”, Gagik Melikyan said, adding that the ARF is on the right path.
On January 21, after RPA executive body session, RPA National Assembly faction member, Executive Body member Gagik Minasyan told the journalists that the Republican Party of Armenia and “Armenian Revolutionary Federation” continue discussions over the format of future cooperation but there is no final decision of the cooperation format.