Ազգային արխիվը կհրապարակի փաստաթղթեր Թուրքիայի հայկական վանքերի կալվածքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային արխիվը նախատեսում է հրապարակել Թուրքիայի հայկական վանքերի կալվածքների մասին փաստաթղթեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին տեղեկացրեց Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: «Այսօր շատ է խոսվում Թուրքիայի հայկական եկեղեցիների կալվածքի մասին: Գիտենք, որ Սիսի կաթողիկոսարանը կալվածքները վերադարձնելու նպատակով դատական գործընթացի մեջ է: 2016 թվականին կհրապարակվի գիրք, որտեղ կներկայացվեն Թուրքիայում առկա բոլոր վանքերի կալվածքների մասին տեղեկատվություն: Դա բավական արժեքավոր տեղեկատվություն է: Մենք ներկայացնելու ենք հենց թուրքական իշխանությունների կողմից տրված փաստաթղթերը` օսմաներենով գրված»,-ասաց Ամատունի Վիրաբյանը: Այդ գիրքը լինելու է հայերեն և օսմաներեն:
Ամատունի Վիրաբյանը տեղեկացրեց, որ ակտիվորեն աշխատում ու համագործակցոմ են այլ երկրների Ազգային արխիվների հետ: Աշխատում են Իտալիայի, Ֆրանսիայի, Իրանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Լեհաստանի և այլ երկրների Ազգային արխիվների հետ: Ռուսաստանի հետ համագործակցության արդյունքում ընթացիկ տարում կհրատարակվի «Կովկասյան ռազմաճակատ.1914- 1918 թթ» ժողովածուն, որը ներառելու է տարածաշրջանի բնակչության, Հայոց ցեղասպանության մասին նյութեր: Գրքում տեղ են գտնելու ռազմական հետազախուզության նյութերը, որոնք պատմելու են թուրքական իշխանությունների գործողությունների մասին, թե ինչպես են հայերին արտաքսել, ոչնչացրել, ճանապարհերին հայերի վրա հարձակումներ կազմակերպել:

Armenian National Archives to publish documents on estates of Armenian monasteries in Turkey
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Armenian National Archives intends to publish documents on estates of Armenian monasteries in Turkey. DirectorofNational Archivesof Armenia Amatuni Virabyan informed about this in the conference hall of “Armenpress”. “There are many talks on the estates of Armenian monasteries in Turkey. We know CatholicosateofSis is in the judicial process for the purpose to return the estates. A book will be published in 2016 where information on estates of all existing monasteries in Turkey will be presented. We will present documents written in Ottoman Turkish issued by the Turkish authorities,” Amatuni Virabyan said. The mentioned book will be available in Armenian and in Ottoman Turkish.
Amatuni Virabyan informed that they actively work and cooperate with national archives of other countries. They work with national archives of Italy, France, Iran, Georgia, Russia, Serbia, Poland and other countries. “Caucasian front 1914- 1918 "collection including materials on the population of the region and Armenian Genocide will be published during the collaboration with Russia in the current year. Materials of military investigation on activities of Turkish authorities; how they deported, killed Armenians and organized attacks against them on roads is also involved in the book.