Հայությունը 1 դար անց էլ աղաղակեց Հայոց ցեղասպանության մասին. «Արմենպրես»-ն ամփոփում է հայության վերազարթոնքի տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համայն հայության համար հիշատակի և պահանջատիրության տարին` 2015-ը, լի էր հիշարժան միջոցառումներով, որոնք հայ ժողովրդին ևս մեկ քայլով մոտեցրին պատմական արդարության վերականգնմանը: «Արմենպրես»-ն ամփոփում է տարին` թե Հայաստանում, թե դրա սահմաններից դուրս Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված կարևորագույն իրադարձությունների համատեքստում:
2015-ի ուշագրավ դրվագներից էր հունվարի 29-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստի ավարտից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից Համահայկական հռչակագրի ընթերցումը: Հանձնաժողովի անդամների և ընդլայնված նիստի մասնակիցների հետ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ուր և կայացավ Հռչակագրի հրապարակման արարողությունը: Այդ փաստաթուղթը միաձայն ընդունվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում: Այն վերընթերցելու համար այցելեք` այստեղ:
Մարտին Երևանը հյուրընկալեց «Արարատի ստորոտին» 5-րդ մեդիա խորհրդաժողովի մասնակիցներին` լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների,գիտնականների,հասարակականևքաղաքականգործիչների տարբեր երկրներից` այդ թվում` Թուրքիայից:
Այն անցկացվեց մարտի 18-20-ը Երևանում՝ «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո: Համաժողովի թեմատիկ ուղղությունները չորս սկզբունքներն էին՝ Հիշողություն, Երախտագիտություն, Միջազգային պայքար ցեղասպանությունների ճանաչման համար, Վերածնունդ, որոնց տրամաբանության ներքո անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումները: Խորհրդաժողովին հանդես գալով ելույթով` ՀՀ նախագահը, ի թիվս այլ թեմաների, անդրադարձավ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտողական քաղաքականությանը` շեշտելով, որ հայ ժողովուրդը կցանկանար ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը ոգեկոչել նաև թուրք ժողովրդի հետ: Նախագահի ելույթի կարևոր հատվածներն` այստեղ:
Ապրիլի 12-ին համայն քրիստոնյա և ընդհանրապես ողջ աշխարհի ուշադրությունն սևեռվեց կաթոլիկների սրբավայր Վատիկանի վրա, ուր Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Սուրբ Պետրոս տաճարում մատուցեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ: Դա պատմական իրադարձություն էր, քանի որ առաջին անգամ կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը պատարագ էր մատուցում՝ հիշատակելով Ցեղասպանությունը: Հռոմի պապը Հայ եկեղեցու սրբերի շարքին դասված Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ, ինչպես նաև ելույթ ունեցավ Հայոց ցեղասպանության մասին: Նա պատարագի ընթացքում նշեց, որ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությանը զոհ գնաց հայ ազգը և այդ անծայրածիր խենթ ողբերգության 100-րդ տարելիցը հիշելը պարտադիր է, քանզի ուր հիշատակ չկա, այնտեղ չարիքը դեռ բաց է պահում վերքը: Միջոցառումներին ներկա էր Հայաստանի պետական ու կրոնական վերնախավը` նախագահ Սերժ Սարգսյանի և կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի գլխավորությամբ, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն, հայ կաթոլիկների պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ը:
Հաջորդ միջոցառումը ապրիլի 22-23-ին Հայաստանում համախմբեց «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ հասարակական-քաղաքական ֆորումի 600-ից ավելի մասնակիցների` խորհրդարանականների, քաղաքական գործիչների, դիվանագետների, գիտնականների, ցեղասպանագետների, քրիստոնեական եկեղեցիների ներկայացուցիչների, ինչպես հայկական սփյուռքի անդամների: Երկօրյա ֆորումը հագեցած էր բազմապիսի ելույթներով, որոնք միաձայն դատապարտում էին ցեղասպանությունները, փորձում գտնել ուղիներ դրանց կանխարգելման համար: Գլոբալ ֆորումի ամբիոնից կոչ ուղղվեց Հայաստանին` ստանձնել ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկի դերը ցեղասպանագիտական կենտրոն ստեղծելու և ղեկավարելու միջոցով:
Ապրիլի 23-ի երեկոյան արդեն համայն հայության սրբատեղի Էջմիածնի Բաց խորանում 400 տարվա դադարից հետո կատարվեց սրբադասման կարգ. Հայ եկեղեցու սրբերի շարքին դասվեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակները, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի ու հավատքի: Սրբադասման ավարտին Հայաստանում և աշխարհի տարբեր եկեղեցիներում հնչեցին զանգերի 100 ղողանջները, որին հաջորդեց լռության րոպեն: Ապրիլի 24-ին օծված սրբապատկերը երկրպագության դրվեց Ծիծեռնակաբերդում:
Նույն օրը` ապրիլի 23-ին, Երևանի Հանրապետության հրապարակում հորդ անձրևի տակ մեկնարկեց ու ավարտվեց «System of a down» աշխարհահռչակ ռոք խմբի «Wake up the soals» («Արթնացրեք հոգիները») խորագրով շրջագայության գլխավոր համերգը, որին մասնակցեց մոտ 50 հազար մարդ: Անհրաժեշտ չէր լինել երիտասարդ, բայց պետք էր խենթ լինել, ոտքից գլուխ թրջված լինելով, համերգին սկզբից մինչև վերջ մնալու համար, որը տևեց 3 ժամ: Այն ուղեկցվեց ցեղասպանության ճանաչման մասին կարճամետրաժ ֆիլմերի ցուցադրությամբ: Համերգը խորհրդանշում էր վերածնունդը. խմբի բոլոր անդամները ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգներ են:
Ապրիլի 24-ին հայ ազգն ապրեց արտակարգ, միևնույն ժամանակ խիստ սովորական ռեժիմով: Կրկին հազարավոր հայեր և արտասահմանցիներ, ձեռքում ծաղիկներ, լուռ քայլեցին Ծիծեռակաբերդի բարձունք: Ճանապարհին նրանց էին նվիրում հայ աշակերտների կողմից պատրաստված 1.5 միլիոն անմոռուկներից: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը հայ ժողովրդի կողքին էին Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի և Կիպրոսի նախագահները, ավելի քան 60 երկրների և միջազգային կառույցների պատվիրակներ: Ծիծեռնակաբերդում տեղի ունեցող արարողությունը ցուցադրեցին ուղիղ եթերով աշխարհի առաջատար հեռուստաալիքները: 1 միլիարդից ավելի մարդ ամբողջ աշխարհից այն դիտեց հեռուստատեսությամբ:
Ապրիլի 24-ի երեկոյան կայացավ մշակութային կարևոր միջոցառում, որը վկայեց ցեղասպանությունից հետո հայերի նորանոր ձեռքբերումների մասին: Օպերայի թատրոնում տեղի ունեցավ 2.5 ժամ տևողությամբ դասական համերգ, որի ընթացքում 43 երկրներից ժամանած 122 երաժիշտները կատարեցին հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները` գրված վերջին 100 տարիներին:
Ավանդական ջահերով երթը 2015-ին կայացավ ապրիլի 24-ին` կեսգիշերից մի փոքր շուտ` միավորելով տարբեր սեռի, մասնագիտությունների, նախասիրությունների, կուսակցական պատկանելության բազմահազար երիտասարդների: Երթի մեկնարկից առաջ, մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին և որպես բողոքի նշան այրեցին Թուրքիայի պետական դրոշը: Երևանում ջահերով երթն անցկացվեց 16-րդ անգամ:
Ապրիլքսանչորսյան օրերին վերաբացվեց վերանորոգված ու արդիականացված Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, որի ցուցանմուշների թիվը գերազանցում է 90 հազարը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններ անցկացվեցին նաև աշխարհի տարբեր երկրներում ապրիլի 24-ին, դրան նախորդած ու հաջորդած օրերին: 5 մայրցամաքներում հիշատակի ու բողոքի ամենատարբեր միջոցառումներ կյանքի կոչվեցին, որոնք աննախադեպ էին մասնակիցների թվով, միջոցառումների մասշտաբներով:
Հունիսի 5-8-ին Ֆրանսիայի Կանն քաղաքում տեղի ունեցավ «MIDEM» երաժշտական միջազգային 49-րդ փառատոնը, ուր 4 օր շարունակ թևածում էր հայկական շունչը: Այս տարվա փառատոնին Հայաստանը մասնակցում էր պատվավոր երկրի կարգավիճակով:
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովը, որը կրում էր «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը, տեղի ունեցավ հուլիսի 8-12-ին Երևանում: Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության երևանյան գիտաժողովին ներկա էր 130 մասնագետ` 35 երկրներից: Նրանք քննարկում էին ցեղասպանագիտության և դրան հարակից ոլորտների մասին հարցեր:
Հագեցած տարվա միջոցառումների արդյունքները ներկայացնելու և հետագա քայլերը հստակեցնելու նպատակով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովն սեպտեմբերի 26-ին գումարեց տարվա վերջին` 6-րդ նիստը: Դրա ժամանակ որոշում կայացվեց պետական հանձնաժողովի հենքի վրա ձևավորել Համահայկական խորհուրդ:
Սեպտեմբերի 27-ին էլ անցկացվեց 2015-ի հերթական կրոնական կարևոր արարողություններից մեկը. Մյուռոնօրհնեքը: 7 տարին մեկ անգամ կատարվող ծիսական կարգը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ձեռամբ էր, իսկ օրհնված մյուռոնը կոչվեց Հաղթության:

After one century Armenians continue raising their voice about the Armenian Genocide“Armenpress” reviews the year of Armenian awakening
YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. The year of remembrance and claims for all the Armenians, 2015, was full of memorable events, which approached the Armenian people to restoration of justice by one more step. “Armenpress” reviews the year in the context of the most important events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Armenia and out of its borders.
One of the key moments of 2015 took place on January 29, when the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan presented the Pan-Armenian Declaration on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide after the session of the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.Following the session of the State Commission, President Serzh Sargsyan, acompanied with the commission members and the participants of the enlarged session, visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex,where the promulgation ceremony of the Pan-Armenian Declaration on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide took place. The declaration had been adopted unanimously on the same day at the session of the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. (Click here to read it again)
In March Yerevan hosted the 5th media forum “At the Foot of Ararat”. Media representatives, scientists, political and public figures from different countries, including Turkey, arrived in Yerevan.
The forum was held under the motto “I remember and demand” and lasted from March 18-20. The discussions were comprised of four thematic principles- remembrance, gratitude, revival and international campaign for the recognition of genocides. The President of Armenia gave a speech at the forum touching upon the issue of Turkish policy of denial, as well as several other issues. President Sargsyan particularly mentioned that he would like to pay tribute to the memory of the innocent victims of the Genocide together with the Turkish people. .
On April 12, the attention of the Christian world and the entire world was focused on Vatican, Holy City of Catholics. Pope Francis delivered a Divine Liturgy at St.Peter's Basilica dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. This was a historical event, as the leader of the Catholic Church for the first time delivered a liturgy marking the Genocide. The leader of the Catholic Church proclaimed St. Gregory of Narek the Doctor of the Universal
Church. He also gave a speech about the Armenian Genocide. He mentioned during the liturgy that the Armenian nation became the victim of the first genocide of the 20th century and it is necessary to remember the 100th anniversary of that endless tragedy as whenever memory fades, it means that evil allows wounds to fester.
The political and religious leaders of Armenia, headed by President Serzh Sargsyan and Catholicos Karekin II, Catholicos ofthe Great House of Cilicia Aram I, Patriarchof theArmenian CatholicChurch Nerses Bedros XIXattended the event.
The next important event took place on April 22-23 when Armenia hosted the social-political globalforum“Against the Crime of Genocide”bringing over 600 participants, parliamentarians, politicians, diplomats, scientists, scholars, genocide experts, representatives of the Christian Church, as well as Armenian Diaspora representatives under one roof.
The two-day forum was saturated with various speeches, which unanimously condemned genocides, trying to find methods to prevent them. The Global Forum called on Armenia to assume the role of front fighter against genocides by creating and administering a center of genocides.
On April 23, Canonization ceremony of Armenian Genocide victims took place in the religious capital of Armenia, Etchmiadzin. Upon the end of the canonization ceremony an all-national minute of silence was announced. Before the minute of silence, the bells of the Armenian Apostolic Church and all Armenian churches around the world rang 100 times, symbolizing the 100 years after the Armenian Genocide.
On the same day, April 23, the main performance of “Wake up the soals” concert tour by world famous “System of a down” rock group started in the Republican Square of Yerevan. Over 50 thousand people attended the concert irrespective of the heavy rain. The concert lasted 3 hours and was accompanied by short-length films about the recognition of the Genocide. The concert symbolized revival. All members of the group are descendants of Armenian Genocide survivors.
April 24 was both an extraordinary and strictly usual day for Armenians. Again thousands of Armenians and foreigners silently walked to the hill of Tsitsernakaberd with flowers in their hands. Most of them had forget-me-not symbols stuck on them. Presidents of Russia, France, Serbia and Cyprus were with the Armenian people on the day of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The event going on at Tsitsernakaberd was broadcasted live by many leading world TV channels. Over one billion people watched it on TV.
The traditional torchlight procession took place a little before midnight on April 24, 2015, consolidating thousands of youth of different genders, specialization, preferences, and political parties. Before the procession would start, the participants honored the memory of the innocent martyrs of the Armenian genocide witha minute of silence and then burnt the national flag of Turkey as a sign of protest. This was the 16th torchlight procession in Yerevan.
On April 24 and during days following and prior to it, Armenian Genocide commemoration ceremonies were organized in different countries of the world as well. Various events of remembrance and claiming were brought into life, which were unprecedented in terms of scale and number of participants.
The twelfth meeting of International Association of Genocide Scholars, themed “Comparative Analysis of 20th CenturyGenocides” took place in Yerevan from July 8-12. 130 experts from 35 countries participated in the Yerevan meeting. They discussed genocides and other relevant issues.
On September 26, the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide convoked the last, 6th session of the year to present the results of the saturated year and coordinate future steps. During the session it was decided to form a pan-Armenian Council on the basis of the State Commission.