ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 24-ինմասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ընդունելությանը ևշնորհավորել նախարարության աշխատակիցներին գալիք տոների կապակցությամբ, շնորհակալություն հայտնել անցնող տարում նախարարության կողմից իրականացված աշխատանքի համար, արտաքին գերատեսչության բոլոր աշխատակիցներին ու նրանց ընտանիքներին մաղթել առողջություն, երջանկություն և հաջողություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, իր շնորհավորական խոսքում Նախագահը նաև ամփոփել է 2015 թվականը, անդրադարձել անցնող տարվա ձեռքբերումներին, թերացումներին, դժվարություններին ու մարտահրավերներին, խոսել 2016 թվականի ծրագրերի և ակնկալիքների մասին:
Նա ընդգծել է, որ անցնող 2015թ. ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այլ նաև ամբողջ հայության համար հիշարժան, միջոցառումներով հագեցած և այդ տեսանկյունից լարված տարի էր, և Հայրենիքում և աշխարհի շատ երկրներում արժանապատվորեն ու բարձր մակարդակով անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման բազմաթիվ միջոցառումներ: Հանրապետության Նախագահն այդ աշխատանքներում կարևորել է արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների դերը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև մեր երկրի համար կարևորագույն այլ իրադարձությունների՝ ընթացիկ տարում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը, Եվրամիության հետ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին՝ շեշտելով, որ այդ ինտեգրացիոն գործընթացներում ներգրավվելու մասին իրատեսական որոշումները Հայաստանի հետագա զարգացման տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունեն:
Նախագահը խոսել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի մասին՝ ցավով նշելով, որ անցնող տարում բանակցություններն առաջընթաց չեն արձանագրել, սակայն բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և անհրաժեշտ է այս ուղղությամբ բազմապատկել ջանքերը եկող տարում:
Նշելով, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եկող տարվանից տեղափոխվելու է վարչական նոր մասնաշենք, որտեղ աշխատանքի համար ավելի հարմարավետ պայմաններ են ստեղծված՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նոր տարում արտաքին գերատեսչության աշխատակիցներն իրենց գործունեությունը կիրականացնեն ավելի մեծ եռանդով, նվիրումով, նոր գաղափարներով ու ծրագրերով, նոր գիտելիքներով զինված, առանց որոնց, Նախագահի համոզմամբ, որևէ պետություն չի կարող հաջողություն ունենալ:

Президент Армении высоко оценил уровень проведенных по случаю 100-летия Геноцида армян мероприятий
Президент Армении Серж Саргсян 24 декабря принял участие в организованном министерством иностранных дел приеме, посвященном Новому году и Рождеству. Президент поздравил сотрудников министерства с наступающими праздниками, поблагодарил за их работу в уходящем году, пожелал всем сотрудникам министерства и их семьям здоровья, счастья и успехов
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в своей поздравительной речи президент также подвел итоги 2015 года, коснулся достижений, упущений, трудностей и вызовов уходящего года, поговорил о планах и ожиданиях от 2016 года.
Подчеркнув, что 2015 был памятным, насыщенным мероприятиями и в этой связи напряженным годом не только для граждан Армении, но и армян всего мира, т.к. на родине и в разных странах мира достойно и на высоком уровне были проведены многочисленные мероприятия в связи со 100-летием Геноцида армян, президент отметил в этих работах важную роль сотрудников МИД.
Саргсян коснулся и других важных событий для Армении: в текущем году страна стала членом ЕАЭС, стартовали переговоры вокруг нового правового документа с ЕС. Глава государства подчеркнул, что решения о вовлечении в эти интеграционные процессы имеют важное значение в плане дальнейшего развития Армении.
Президент поговорил также о переговорном процессе по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, с сожалением отметив, что в проходящем году прогресса в переговорах не были зафиксировано, однако переговорный процесс продолжается, и необходимо в будущем году умножить усилия в этом направлении,
Отметив, что МИД переедет в новом году в новый корпус, где созданы более благоприятные условия для работы, Саргсян выразил уверенность в том, что в новом году сотрудники МИД будут выполнять свою деятельность с новой силой, новыми идеями и планами, вооруженные новыми знаниями, без которых, по словам президента, ни одно государство не может достичь успеха.