ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների մակարդակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 24-ինմասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ընդունելությանը ևշնորհավորել նախարարության աշխատակիցներին գալիք տոների կապակցությամբ, շնորհակալություն հայտնել անցնող տարում նախարարության կողմից իրականացված աշխատանքի համար, արտաքին գերատեսչության բոլոր աշխատակիցներին ու նրանց ընտանիքներին մաղթել առողջություն, երջանկություն և հաջողություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, իր շնորհավորական խոսքում Նախագահը նաև ամփոփել է 2015 թվականը, անդրադարձել անցնող տարվա ձեռքբերումներին, թերացումներին, դժվարություններին ու մարտահրավերներին, խոսել 2016 թվականի ծրագրերի և ակնկալիքների մասին:
Նա ընդգծել է, որ անցնող 2015թ. ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այլ նաև ամբողջ հայության համար հիշարժան, միջոցառումներով հագեցած և այդ տեսանկյունից լարված տարի էր, և Հայրենիքում և աշխարհի շատ երկրներում արժանապատվորեն ու բարձր մակարդակով անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման բազմաթիվ միջոցառումներ: Հանրապետության Նախագահն այդ աշխատանքներում կարևորել է արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների դերը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև մեր երկրի համար կարևորագույն այլ իրադարձությունների՝ ընթացիկ տարում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը, Եվրամիության հետ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին՝ շեշտելով, որ այդ ինտեգրացիոն գործընթացներում ներգրավվելու մասին իրատեսական որոշումները Հայաստանի հետագա զարգացման տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունեն:
Նախագահը խոսել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի մասին՝ ցավով նշելով, որ անցնող տարում բանակցություններն առաջընթաց չեն արձանագրել, սակայն բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և անհրաժեշտ է այս ուղղությամբ բազմապատկել ջանքերը եկող տարում:
Նշելով, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եկող տարվանից տեղափոխվելու է վարչական նոր մասնաշենք, որտեղ աշխատանքի համար ավելի հարմարավետ պայմաններ են ստեղծված՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նոր տարում արտաքին գերատեսչության աշխատակիցներն իրենց գործունեությունը կիրականացնեն ավելի մեծ եռանդով, նվիրումով, նոր գաղափարներով ու ծրագրերով, նոր գիտելիքներով զինված, առանց որոնց, Նախագահի համոզմամբ, որևէ պետություն չի կարող հաջողություն ունենալ:

Serzh Sargsyan highly appreciated the quality of events dedicated to 100th anniversary of Armenian Genocide
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan attended New Year and Christmas reception organized at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia on December 24.
The President of the Republic congratulated the staff of the Ministry on coming holidays, thanked for the work done by the Ministry during the passing year, wished all the employees of the Ministry and their families health, happiness and success.
As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of MFA Armenia, the President summed up year 2015 in his congratulatory speech, touched upon the achievements, failure and the challenges of the passing year and spoke about the plans and expectations of year 2016.
Stating that year 2015 was a memorable year saturated with events not only for the citizens of the Republic of Armenia, but also numerous events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide were carried out with great honor and at a high level in motherland and many countries of the world. President of the Republic attached great importance to the staff of the Foreign Ministry for fulfilling that task.
Serzh Sargsyan also referred to other issue highly important for Armenia such as Armenia’s membership to the EAEU, start of negotiations with the EU over the new legal document, stating that the realistic decisions over being engaged in those integration processes have great influence on Armenia’s future development.
The President also talked about the peaceful negotiation process of Nagorno Karabakh settlement, mentioning with sorrow that the negotiations recorded no progress during the passing year, but the negotiation process goes on, and it is necessary to multiply efforts in this direction in the coming year.
Mentioning that the Foreign Ministry of Armenia will move to another administrative building next year, where more favorable working conditions are created, the President of the Republic expressed conviction that in the next year the employees of the Foreign ministry will do their job with more enthusiasm and devotion, with new ideas and projects, armed with newly gained knowledge, without which, the President is convinced, the state can record no success.