Եթե փորձում ես ճանաչել Կոմիտասին, փորձում ես ճանաչել քո տեսակը. Վարդան Մկրտչյանը` «Վարդապետի լռությունը» ֆիլմի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եթե փորձում ես ճանաչել Կոմիտասին, առաջին հերթին փորձում ես ճանաչել քո տեսակը և, ի վերջո, ինքդ քեզ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Վիգեն Չալդրանյանի` Կոմիտասին նվիրված «Վարդապետի լռությունը» ֆիլմի դերասան, Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը:
«Այն, ինչ ես պետք է անեի ֆիլմում, արել եմ: Ֆիլմի մեջ կտեսնեն և կգնահատեն: Ես մարմնավորել եմ գլխավոր հերոսին`Էդգար Նովենցին: Հետաքրքիր հայի տիպ, տեսակ, որը փորձում է մտնել, անցնել Կոմիտասի ճանապարհով, նրա կյանքով և ինչ-ինչ հարցեր գոնե իր համար բացահայտել: Այս է իմ կերպարը: Նա այդ ընթացքում հանդիպում է բավական հետաքրքիր երևույթների: Եթե շատ համառոտ լինեմ՝ սա ինքնաճանաչման մի փորձ է: Բայց այն կարելի է ավելի ընդհանրացնել. եթե փորձում ես ճանաչել Կոմիտասին, առաջին հերթին փորձում ես ճանաչել քո տեսակը, քո ազգը, քո ժողովրդին և, ի վերջո, ինքդ քեզ»,-նշեց նա:
Ֆիլմի հերոսը ժամանակակից ճանաչված գրող է և համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս: Նա սևեռված է Կոմիտաս վարդապետի մասին վեպի ստեղծման վրա: Վեպին ճշմարտացիություն հաղորդելու նպատակով` հերոսը փորձում է անցնել իր գրական կերպարի տառապանքի քառուղիներով: Հենվելով պատմական փաստերի, արխիվային նյութերի, հոգեբանական վարկածների վրա՝ հերոսը փորձում է բացահայտել Կոմիտաս վարդապետի կենսագրության փարիզյան շրջանը, վեր հանել Վիլ-Ժուիֆ մեկուսարանում մեծ հայորդու կյանքի վերջին տարիների առեղծվածը:
Հարցին, թե հոգեբանորեն որքանով էր հեշտ կամ դժվար մարմնավորել հերոսին, Վարդան Մկրտչյանը պատասխանեց. «Անկեղծ ասած`չգիտեմ: Աշխատանքի մեջ նման տեսակի բաների մասին չեմ մտածում: Ես աշխատում եմ մինչև վերջ, ուժերիս ամբողջ լարումով, աշխատում եմ`հավատալով ռեժիսորին: Աշխատում եմ, եթե ունեմ ասելիք, և չեմ կարող ասել, թե ինչքանով էր հեշտ կամ ինչքանով էր դժվար: Իմ գործն է եղել, որը սիրով եմ արել: Հեշտի ու դժվարի մասին չեմ մտածում»
Դերասանը խոստովանում է, որ կերպարը մարմնավորելու առաջարկն ստացել է շատ հետաքրքիր ձևով:
«Մենք Վիգեն Չալդրանյանի հետ մինչ այս մեր թատրոնում (Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոն-խմբ.) բեմադրել ենք «Համլետ»-ը, ես խաղացելեմ Համլետի դերը: Մեր ընդհանուր համագործակցությունն այդտեղից է սկսվել: Իսկ կոնկրետ այս դերի առաջարկը ստացել եմ հարսանիքիս օրը» ,-նշեց նա:
Վարդան Մկրտչյանի խոսքով` արվեստագետը միայն իր համար չէ ինչ-որ բան ստեղծում: «Այն, ինչ անում ես, անում ես ոչ միայն քեզ, այլև քո երկրի, ժողովրդի, հանրության համար, ովքեր պետք է նայեն, գնահատեն`հավանեն կամ չհավանեն: Ի վերջո անում ես և հանձնում ես: Ստեղծագործությունն ամեն արվեստագետի համար իր բնորոշումն ունի: Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր արվեստագետ,երբ ստեղծում է մի բան, նաև հանձնում է այն, բաց է թողնում՝ ճիշտ երեխայի նման: Միայն ուրախ կլինեմ, որ ֆիլմի ճանապարհը երկար, տևական լինի: Շատ անձնական ցանկություն է»,-հավելեց նա:
Կինոռեժիսոր, դերասան, սցենարիստ Վիգեն Չալդրանյանի` Կոմիտասին նվիրված «Վարդապետի լռությունը» ֆիլմը դեկտեմբերի 25-ից այն հնարավոր կլինի դիտել մեծ էկրաններին:
«Իմ կադրում լինելու է մարդը՝ առանց համակարգչային քիմիկատային տեխնոլոգիաների: Ես փորձելու եմ հասկանալ, թե ով էր Կոմիտասը, և պիտի փորձեմ նրան երևան բերել ֆիլմում՝ որպես հայ ազգի խղճի: Նա իմ ազգի խիղճն է»,-«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում ասել էր Վիգեն Չալդրանյանը:
Դրամայի սցենարի հեղինակը Վիգեն Չալդրանյանն է, մասնակցությամբ Ռուբեն Հովսեփյանի: Դերերում հանդես են գալիս Վարդան Մկրտչյանը, Անի Ղազարյանը, Արտո Խաչատուրյանը, Վաչե Շարաֆյանը և ուրիշներ:
Ֆիլմում հնչում է Կոմիտասի, Կլոդ Դեբյուսիի, Ավետ Տերտերյանի երաժշտությունը:
Կինոնկարի պրոդյուսերներն ենՎիգեն Չալդրանյանը, Գևորգ Գևորգյանը, Կարեն Ղազարյանը: Գործադիր պրոդյուսերն է Սահականուշ Սահակյանը:

If you try to get to know Komitas, you try to get to know your own kind: Vardan Mkrtchyan on film “Alter Ego”
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. If you try to get to know Komitas, first of all you try to get to know your own kind, and finally, yourself. Vardan Mkrtchyan, General Director of Hamazgayin (Pan-National) Theatre named after Sos Sargsyan who also stars in Vigen Chaldranyan’s new film about Komitas titled “Alter Ego”, said the aforementioned to “Armenpress”.
“I did what I was to do in the film. People will see and appreciate it in the film. I played the main hero Edgar Novents. An interesting type of an Armenian who tries to enter, pass the path of Komitas, his life and discover certain things for himself. This was my character. He meets very interesting phenomena during that. In short, this is an attempt of self-cognition. But it can be further generalized: If you try to get to know Komitas, first of all you try to get to know your own kind, your people and, finally, yourself,” he noted.
The main character of the film is modern, well-known writer and a lecturer of Faculty of Journalism at a university. He is obsessed with the idea of writing a novel about Komitas vardapet. And to give some truthfulness to the novel, he tries to pass the same path as Komitas did.
In reply to the question, whether it was difficult or easy to play the character in psychological terms, Mkrtchyan answered:
“To tell the truth, I don’t know. I don’t think about such things in my work. I work till the end, sparing no efforts, I work believing in the director. I work when I have something to say, and I cannot say whether it was easy or difficult. It was my job, which I did with great pleasure. I do not think about “easy” and “hard”.”
The actor also noted that he had received his role on the day of his wedding.
Chaldranyan had said earlier during his interview with “Armenpress” that in his film a human being will be presented without the intervention of any chemical computer technologies. He emphasized that he would try to understand who Komitas was, and would try to reveal him in the film as the conscience of the Armenians.
The audience will be able to watch “Alter Ego”, directed by film director, screenwriter, actor Vigen Chaldranyan, in cinemas starting from December 25.