Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանն ու Ռուսաստանը տարածաշրջանային կարևորության էներգետիկ նախագծեր են ձեռնարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև էլեկտրաէներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը նոր թափ է ստանում: Դեկտեմբերի 23-ին կայացավ քառակողմ հանդիպում Հայաստանի, Իրանի, Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարների և «Ռուսական ցանցեր» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենի մասնակցությամբ: Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրեցին հուշագիր, որով կբարձրանա էներգիայի փոխհոսքերի կառավարման մակարդակը, էլեկտրաէնեգետիկ համակարգերի աշխատանքի արդյունավետությունը, անվտանգությունն ու հուսալիությունը: Բացի այդ` նախապատրաստվում են տարածաշրջանային կարևորության մի շարք ներդրումային ծրագրեր: «Չորս երկրների էներգետիկ համակարգերում համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր ստորագրվեց: Այսօր այս չորս երկրների համատեղ աշխատանքի հնարավորություններ չկան, իսկ այս հուշագրով կստեղծվի այդպիսի հնարավորություն»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նա ներկայացրեց էներգետիկ համակարգի թողունակության և հզորությունների ավելացման նպատակով նախապատրաստվող ներդրումային ծրագրերը: «Նախատեսվում է մինչև 2018 թվականը շահագործման հանձնել Հայաստան-Վրաստան 400/500 կՎ էլեկտրահաղորդման գիծը ու հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանը: Դրա արդյունքում կապահովվի Վրաստանի էներգետիկ համակարգի հետ զուգահեռ սինխրոն ռեժիմում աշխատանքի հնարավորություն»,-ասաց նախարարը: Նա ավելացրեց, որ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքի հզորությունը առաջին փուլում կկազմի 350 Մվտ, մինչև 2021 թվականը հասնելով 700 Մվտ-ի:
Բացի այդ` կրկին 2018-ին նախատեսվում է շահագործման հանձնել Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման երկշղթա գիծը: Այն թույլ կտա Իրանի հետ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը հասցնել մինչև 1200 Մվտ հզորության:
Երվանդ Զախարյանի խոսքով` վթարների, արտակարգ իրավիճակների դեպքում փոխադարձ էլեկտրաէներգիա մատակարարելու հնարավորություն է ստեղծվում երկրների համար: «Նախատեսվում է արագ ժամկետներում ձևավորել աշխատանքային խումբ, որ մինչև 2018 թվականը ստեղծի տեխնիկական ու նորմատիվ իրավական դաշտ նշյալ ծրագրերի աշխատանքները կազմակերպելու համար: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ հաջորդ հանդիպումն անցկացվի մյուս տարվա ապրիլին»,-ավելացրեց նախարարը:
Երվանդ Զախարյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, նկատեց, որ նշյալ նախագծերը երկարաժամկետ հեռանկարի համար են, և ներկայում էլեկտրաէներգիայի սակագների հարց չի քննարկվում: «Այսօր գների հարց օրակարագում չկա, նոր հզորությունների ստեղծման մասին է խոսքը: Ստաբիլ գներ մենք չենք կարող այսօր ֆիքսել»,-եզրափակեց նախարարը:

Армения, Иран, Грузия и РФ предприняли в регионе ряд важных энергетических программ
Сотрудничество в области энергетики получает новый размах - Армения, Иран, Грузия и РФ предприняли в регионе ряд важных энергетических программ. 23-го декабря состоялось четыреьсторонняя встреча министров энергетики Армении, Ирана, Грузии и РФ с участием генерального директора ОАО «Российские сети». В конце встречи стороны подписали меморандум, согласно которому повысится уровень управления потоками энергии, эффективность работы энергосистем, их безопасность и надежность. Кроме того, готовится ряд важных инвестиционных программ.«Был подписан меморандум о сотрудничестве в области энергетики между 4 сторонами. Сегодня нет возможности для совместной работы этих 4 стран, однако меморандум создает ее»,- сказал министр энергетики Армении Ерванд Захарян.
Как передает «Арменпресс», он представил инвестиционные программы, позволяющие повысить пропускательную способность и мощность энергосистемы Армении. «До 2018 года планируется ввести в эксплуатацию линию электропередач Армения-Грузия мощностью до 400/500 киловатт и подстанцию постоянного тока. В результате будет обеспечена возможность работы в параллельном синхронном режиме с энергосистемой Грузии»,-сказал он. Министр энергетики Армении Ерванд Захарян добавил, что на первом этапе взаимоток энергетических потоков составит 350 мегаватт, дойдя до 2021 года до 700 мегаватт.
Кроме того, в 2018-м году планируется ввести в эксплуатацию 2-цепную линию электропередач Иран-Арменияին мощностью до 400 киловатт. Она позволит довести взаимоток энергетических потоков до 1200 мегаватт.
Министр энергетики Армении Ерванд Захарян добавил, что подобные связи позволяют взаимно снабжать друг друга энергией в случаях перебоев и аварий.«Планируется в сжатые сроки сформировать рабочую группу, которая создаст техническую и нормативную правовую базу под эти программы до 2018 года. Достигнута договоренность о следующей встрече в апреле будущего года»,- сказал министр энергетики Армении Ерванд Захарян.
Отвечая на вопрос журналиста, он сказал, что эти программы рассчитаны на долгосрочную перспективу, и вопрос тарифов пока не обсуждается. «Вопрос расценок в повестке не стоит, речь идет о новых мощностях. Сегодня мы не можем фиксировать стабильные расценки»,- сказал министр энергетики Армении Ерванд Захарян.