ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կմոտեցնի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացին: Այս մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիեը դեկտեմբերի 19-ին բանակցություններ են վարել Բեռնում:
«Գլխավոր քարտուղարը կարծում է, որ գագաթնաժողովը երկու կողմերին հնարավորություն ընձեռեց քննարկելու հրադադարի ռեժիմի խախտումների եւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թվի նվազեցմանն ուղղված գործնական քայլերը, որպեսզի մոտեցնեն խաղաղ գործընթացը»,- ասված է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի հայտարարության մեջ:
Պան Գի Մունը նաեւ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը, որոնք կազմակերպել էին Շվեյցարիայի գագաթնաժողովը: Նա հորդորել է Բաքվին եւ Երեւանին Մինսկի խմբի հետ սերտորեն համագործակցել լարվածության հետագա թուլացման շուրջ, ինչպես նաեւ ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել նոր բռնությունների:

Ban Ki-moon: Sargsyan-Aliyev meeting will bring the NKR peace process closer
YEREVAN,DECEMBER 23, ARMENPRESS. UN Secretary General Ban Ki-moon expressed hope that the last meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan will bring the countries closer to peaceful resolution of NKR conflict, “Armenpress” reports citing RIA Novosti.
Presidents of Azerbaijan and Armenia Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan held the first talks in a year in Berne on December 19. "The secretary general believes that the summit gave both sides the opportunity to discuss practical steps to reduce violations of the ceasefire regime and the number of civilian casualties, and to develop ways to bring the peace process," - the statement of the head of the world organization reads. Ban Ki-moon also noted the activities of the OSCE Minsk Group, who organized the summit in Switzerland. He called on Baku and Yerevan parties to cooperate closely with the Minsk Group on further de-escalation of the situation and to refrain from actions that could lead to new violence.