ԱՊՀ դիտորդերը գոհ են քվեարկության ընթացքից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ դիտորդերը գոհ են քվեարկության ընթացքից: Տասը դիտորդից բաղկացած խումբն այցելել էր Երևանի Ս. Սպանդարյանի անվան դպրոցում տեղակայված 9/11 ընտրատեղամաս: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում Բելառուսից Միխայել Պետրուշինը նշեց, որ ժամը 11.30-ի դրությամբ արդեն 4 ընտրատեղամասում են եղել: «Եղանակը բարենպաստ է, քաղաքացիների տրամադրություն էլ բարձր: Մենք արձանագրեցին, որ ընտրատեղամասերում քվեարկությունն անցկացվում է օրենքի շրջանակներում: Քաղաքացիները հանգիստ իրենց քաղաքացիական պարտքն են կատարում: Այս ընթացքում ոչ մի խնդիր չենք արձանագրել, ընտրատեղամասերում հանձնաժողովի անդամները բոլոր մեր հարցերին պատասխանում են հստակ, կոնկրետ և տրամադրում տեղեկատվություն: Մենք կարծում ենք, որ հասարակությունը ճիշտ ընտրություն կկատարի»,-ասաց դիտորդը:
Օրվա ընթացքում դիտորդական խումբը նախատեսում է լինել 10-ից ավելի ընտրատեղամասերում:
Դեկտեմբերին 6-ին ընթանում է ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն: Ժամը 8-ի դրությամբ Հայաստանում բացվել ու բնականոն քվերակություն է ընթանում 1989 ընտրական տեղամասերում: Ընտրատեղամասերից 8-ը տեղակայված են քրեակատարողական հիմնարկներում: Դեկտեմբերի 5-ի դրությամբ ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է`2 միլիոն 550 հազար 323: Դիտորդական առաքելություն կիրականացնի 18 տեղական և 6 միջազգային կազմակերպություն: Հանրաքվեի ընթացքին կհետևեն 3006 տեղական և 123 միջազգային դիտորդներ:

Наблюдатели СНГ довольны ходом голосования
Наблюдатели СНГ довольны ходом голосования. Группа в составе 10 человек посетила избирательный участок 9/11, открытый в ереванской школе № 24 им. Спандаряна. Как передает Арменпресс, наблюдатель из Беларуси Михаил Петрушин отметил, что к 11.30 часам они побывали уже на 4 участках.
«Погода прекрасная, настроение людей хорошее. Мы заметили, что голосование на всех участках проходит в рамках закона. Люди спокойно выполняют свой гражданский долг. Мы не отметили никаких проблем. Члены избиркомов отвечают на все вопросы четко, спокойно, предоставляют нужную информацию. Мы уверены, что общество сделает правильный выбор», - сказал Петрушин.
Наблюдательская группа планирует посетить за день 10 участков.
6 декабря в Армении проходит референдум по конституционным реформам. На всей территории Армении в 08:00 часов открылись 1989 избирательных участков.
По положению на 5 декабря в избирательном регистре РА общее число включенных составляло 2 млн 55 тыс. 323 человека.
6 декабря наблюдательскую миссию за ходом референдума по конституционным преобразованиям будут осуществлять 3006 наблюдателей из 18 местных и 123 наблюдателя из 6 международных организаций. Голосование завершится в 20:00.