Զորի Բալայանի ծննդյան 80-ամյակին նվիրված կկազմակերպվի հոբելյանական երեկո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կ. Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնում կանցկացվի գրող-հրապարակախոս Զորի Բալայանի ծննդյան 80-ամյակին նվիրված երեկո: Դեկտեմբերի 2-ին անցկացվելիք միջոցառումը տեղի կունենա ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,երեկոյի ընթացքում կներկայացվի գրողի ստեղծագործական գործունեությանը նվիրված բեմականացում, որին կմասնակցեն անվանի դերասաններ և Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանողներ:
Երեկոն կշարունակվի Զորի Բալայանի կյանքի և գործունեության մասին տեսաֆիմի ցուցադրությամբ, որը պարբերաբար կընդմիջվի հանրապետության լավագույն արտիստների, երգիչների և պարային համույթների ելույթներով:
Հոբելյանական երեկոյին շնորհավորական խոսքով հանդես կգան Զորի Բալայանի ընկերները և գործընկերները:
Արձակագիր, բժիշկ Զորի Բալայանը ծնվել է 1935թ. փետրվարի 10-ին, Ստեփանակերտում: Ավարտել է Ռուսաստանի Ռյազան քաղաքի բժշկական ինստիտուտը: 1963-73թթ Կամչատկայում աշխատել է որպես բժիշկ: «Վուլկան» և «Հայեզեր» նավակներով Կամչատկայից հասել է Օդեսա և Կամչատկայից, կտրելով Խաղաղ օվկիանոսը, հասել է Ատլանտյան օվկիանոս: Շնասահնակով անցնելով Կամչատկայի և Չուկոտկայի տունդրաները` հասել է մինչև Հյուսիսային օվկիանոս: Այս ճամփորդությունները դարձել են գրքեր: Արցախյան շարժման և արցախյան պատերազմի տարեգիրներից է: 1990թ. «Մոսկվա» հյուրանոցի իր համարում հայտարարել է հացադուլ` պահանջելով վերականգնել ԼՂԻՄ-ի իրավա-վարչական մարմինները, նրա սահմանադրական իրավունքները: Գործուն մասնակցություն է ունեցել Արաքսից մինչ Օմարի լեռնանցք ընթացող ինքնապաշտպանական և ազատագրական մարտերի պլանների մշակման աշխատանքներին: 1972թ-ից Հայաստանի գրողների, հետագայում` Ժուռնալիստների միության անդամ է: Նրա «Բաց նամակ նորապսակներին» գրքույկը տպագրվել է 15 լեզուներով: 2004-12թթ «Կիլիկիա», ապա` «Արմենիա» նավերով ճանապարհորդել է միջնադարյան հայկական առևտրանավերի երթուղիներով:

Jubilee evening dedicated to Zori Balayan’s 80th anniversary to be held
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. Evening dedicated to writer and publicist Zori Balayan’s 80th anniversary will be held in State Russian Dramatic Theatre named after Konstantin Stanislavski. The event will be held on December 2 by support of the Ministry of Culture. As the Public Relations Department of the Ministry of Culture informed “Armenpress”, a performance dedicated to the writer's creation activity will be presented to which prominent actors and students of Yerevan State Institute of Theater and Cinema will participate. The evening will be continued by the film on Zori Balayan's life and activity. Zori Balayan’s friends and co-workers will have congratulatory speeches during the jubilee evening.
Zori Balayan, born on February 10, 1935 in Stepanakert is an Armenian novelist, journalist, sports doctor, traveler and sports expert. He was awarded the "Renowned master of the Arts" an Armenian official title. He graduated from the Ryazan State Medical University in 1963. From 1971 to 1973 he traversed theKamchatka and Chokotskaya tundras on dog-sleds, traveling as far as the North Sea. In his essay Hearth, published during the pre-perestroika era, he tried to demonstrate the Armenian identity of Nagorno-Karabakh and identified Nakhichevan as historically belonging to Armenia. He further regarded Turks (including Azerbaijan) as an enemy of both Russia and Armenia. Azerbaijani historian Isa Gambar criticized Balayan's book in an article entitled Old Songs and New Legends. British journalist and author Thomas de Waal called Zori Balayan "chauvunistic intellectual warrior," whose book "Hearth" "might never have been allowed to spread". In 1988 he and Armenian poet Silva Kaputikyan were received by Mikhail Gorbachev and discussed the absence of Armenian-language television programs and textbooks in Nagorno-Karabakh schools as well as other concerns of Karabakh's majority-Armenian population. In October 1993, he signed the Letter of Forty-Two. Balayan is a journalist for the weekly Russian-language publication Literaturnaya Gazeta.