Եվգենի Կասպերսկին Ծիծեռնակաբերդում հարգեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանացած Եվգենի Կասպերսկին Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ նա ծաղիկ խոնարհեց անմար կրակի մոտ, շրջեց հուշահամալիրի տարածքում: Կասպերսկին ու նրան ուղեկցող պատվիրակությունը ծանոթացան Հայոց ցեղասպանության պատմությանը` շրջայց կատարելով թանգարան-ինստիտուտում: Իսկ հուշամատյանում նա գրեց. «Ողբերգություն ու վիշտ: Հուսով եմ էլ երբեք չի կրկնվի»:
Այնուհետև Եվգենի Կասպերսկին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հիշատակի ծառուղում` ի հիշատակ անմեղ զոհերի` տնկեց եղևնի:
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրում կայացավ «Կասպերսկի լաբորատորիա» ընկերության տնօրեն Եվգենի Կասպերսկուն ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը: Եվգենի Կասպերսկին կիբերանվտանգության աշխարհահռչակ մասնագետ ու հաջողակ ձեռնարկատեր է: «Կասպերսկի լաբորատորիան» համարվում է կիբերանվտանգության լուծումների աշխարհի մեծագույն մասնավոր ընկերություններից մեկը: Այն ունի 40 տարածաշրջանային գրասենյակներ աշխարհի 200 երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:

Евгений Касперский почтил память жертв Геноцида армян в Цицернакаберде
Евгений Касперский, который был удостоен премии президента Армении за весомый вклад в ИТ отрасль за 2015 год, почтил память жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. Как передает «Арменпресс», в сопровождении директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна он возложил цветы у вечного огня, обошел Музей и ознакомился с историей Геноцида армян. В журнале он сделал запись: «Трагедия и скорбь. Надеюсь, такое никогда не повторится».
Затем Евгений Касперский посадил ель в аллее памяти.
17-го ноября в президентской резиденции состоялась церемония награждения Евгения Касперского, который был удостоен премии президента Армении за весомый вклад в ИТ отрасль за 2015 год. Евгений Касперский – всемирно известный специалист по кибербезопасности и удачливый предприниматель. «Лаборатория Касперского» считается одним из крупнейших частных предприятий. Она имеет отделения в 200 странах мира, в том числе, в Армении.