Եվգենի Կասպերսկին Ծիծեռնակաբերդում հարգեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանացած Եվգենի Կասպերսկին Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ նա ծաղիկ խոնարհեց անմար կրակի մոտ, շրջեց հուշահամալիրի տարածքում: Կասպերսկին ու նրան ուղեկցող պատվիրակությունը ծանոթացան Հայոց ցեղասպանության պատմությանը` շրջայց կատարելով թանգարան-ինստիտուտում: Իսկ հուշամատյանում նա գրեց. «Ողբերգություն ու վիշտ: Հուսով եմ էլ երբեք չի կրկնվի»:
Այնուհետև Եվգենի Կասպերսկին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հիշատակի ծառուղում` ի հիշատակ անմեղ զոհերի` տնկեց եղևնի:
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրում կայացավ «Կասպերսկի լաբորատորիա» ընկերության տնօրեն Եվգենի Կասպերսկուն ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը: Եվգենի Կասպերսկին կիբերանվտանգության աշխարհահռչակ մասնագետ ու հաջողակ ձեռնարկատեր է: «Կասպերսկի լաբորատորիան» համարվում է կիբերանվտանգության լուծումների աշխարհի մեծագույն մասնավոր ընկերություններից մեկը: Այն ունի 40 տարածաշրջանային գրասենյակներ աշխարհի 200 երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:

Eugene Kaspersky honors memory of Armenian Genocide victims in Tsitsernakaberd
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Eugene Kaspersky - the winner of the 2015 Republic of Armenia Presidential Award in the Sphere of Information Technologies (IT) honored the memory of the victims of the Armenian Genocide in Tsitsernakaberd. “Armenpress” reports that he laid flowers at the eternal fire accompanied by Hayk Demoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute. Kaspersky and the delegation accompanying him, familiarized themselves with the history of the Armenian Genocide when visiting the Armenian Genocide Museum-Institute. Kaspersky left a note in the Commemoration Book: “Tragedy and grief. I hope it will never repeat.”
Afterwards, Eugene Kaspersky planted a tree in thememory alley of the Memorial Complex.
The ceremony of awarding Eugene Kaspersky with 2015 Republic of Armenia Presidential Award in the Sphere of Information Technologies (IT) took place at the Presidential Palace on November 17.
Kaspersky, who was bestowed the award for his global contribution to the IT area, has made a considerable input in the area of high technologies. He is also a world-class specialist in the area of cybersecurity and the Director General of Kaspersky Lab – one of the leading private companies in the area. Kaspersky Lab is one of the biggest private companies in the sphere of cybersecurity. It has 40 regional branches in 200 countries including Armenia.