Հարավային Սուդանում վթարված ինքնաթիռի օդաչուները ՀՀ քաղաքացիներ էին, օդանավը շահագործում էր տաջիկական ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Սուդանում նոյեմբերի 4-ն կործանված ԱՆ-12 ինքնաթիռիանձնակազմի զոհվածանդամներից հինգը ՀՀ քաղաքացիներ են: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջի միջոցով: «Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության նախնական տվյալներով` վթարված բեռնատար ինքնաթիռիանձնակազմի զոհվածանդամներից հինգը ՀՀ քաղաքացիներ են:Զոհերի ինքնության վերաբերյալ տեղեկտվութունը կտրամադրվի հավելյալ»,-նշում են ԱԳՆ-ից:
Հայտնի է դարձել նաև, որ օդանավը շահագործվում էր տաջիկական Asia Airways ընկերության կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ քաղացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից, անձնակազմի զոհված անդամներըՀՀ ՔԱԳՎ կողմից օդաչուական անձնակազմի արտոնագրված մասնագետներ չեն:
Ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկատվություն էին տարածել, որ Հարավային Սուդանում կործանված ռուսական բեռնատար ինքնաթիռը գրանցված է եղել Հայաստանում եւ պատկանել է հայկական կազմակերպության:
Նոյեմբերի 4-ին Reuters գործակալությունը հայտնել Էր, որ ինքնաթիռն ընկել Է օդանավակայանից 800 մետր հեռավորության վրա: Ուգանդայում Ռուսաստանի դեսպանությունը, որն զբաղվում Է Հարավային Սուդանի գործերով, հավաստել Է Ան-12-ի կործանման փաստը, հավելելով, որ զբաղված են պատահարի հանգամանքները պարզելով: Ականատեսները վկայությամբ 40-ից ավելի մարմիններ կան փոխադրական ինքնաթիռի կործմանման վայրում: Իշխանությունների ներկայացուցիչների խոսքով՝ օդանավում եղել Է շուրջ քսան մարդ, այդ թվում՝ 10-ից մինչեւ 15 ուղեւորներ եւ ռուսական անձնակազմի հինգ անդամներ: Թե քանի մարդ Է զոհվել գետնի վրա բեռնատար ինքնաթիռի կործմանման հետեւանքով, չի հաղորդվում: Նախնական տվալներով՝ ողջ է մնացել երկու մարդ՝ անձնակազմի անդամներից մեկը եւ մի երեխա:

Пилоты самолета, потерпевшего крушение над Южным Суданом, были гражданами Армении, самолет эксплуатировала таджикская компания
5 членов экипажа самолета, потерпевшего 4-го ноября крушение над Южным Суданом, были гражданами Армении. Об этом МИД Армении сообщает на своей странице в Facebook.
«По предварительным данным посольства Армении в Египте, 5 членов экипажа грузового самолета, потерпевшего 4-го ноября крушение над Южным Суданом, были гражданами Армении. Данные о личностях погибших будут сообщены дополнительно»,-пишет МИД.
Стало также известно, что самолет эксплуатировала таджикская компания Asia Airways. Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Главного управления гражданской авиации Армении, члены экипажа не были лицензированы со стороны Главного управления гражданской авиации Армении.
Ряд российских СМИ распространили сведения о том, что российский грузовой самолет, потерпевший крушение над Южным Суданом, принадлежал армянской компании и был зарегистрирован в Армении.
4-го ноября агентство Reuters сообщило, что самолет упал на удалении 800м от аэропорта. Посольство РФ в Уганде, которое занимается вопросами Южного Судана, подтвердило факт крушения Ан-12, добавив, что выясняет детали происшествия. По сведениям очевидцев, на месте крушения – тела более 40 людей.
По сведениям властей, в самолете было около 10-15 пассажиров и 5 членов экипажа. О числе погибших не сообщается. По предварительным данным, 2 остались в живых, это один из членов экипажа и ребенок. РИА «Новости» сообщает, что члены экипажа были армяне.