Հարավային Սուդանում վթարված ինքնաթիռի օդաչուները ՀՀ քաղաքացիներ էին, օդանավը շահագործում էր տաջիկական ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Սուդանում նոյեմբերի 4-ն կործանված ԱՆ-12 ինքնաթիռիանձնակազմի զոհվածանդամներից հինգը ՀՀ քաղաքացիներ են: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջի միջոցով: «Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության նախնական տվյալներով` վթարված բեռնատար ինքնաթիռիանձնակազմի զոհվածանդամներից հինգը ՀՀ քաղաքացիներ են:Զոհերի ինքնության վերաբերյալ տեղեկտվութունը կտրամադրվի հավելյալ»,-նշում են ԱԳՆ-ից:
Հայտնի է դարձել նաև, որ օդանավը շահագործվում էր տաջիկական Asia Airways ընկերության կողմից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ քաղացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից, անձնակազմի զոհված անդամներըՀՀ ՔԱԳՎ կողմից օդաչուական անձնակազմի արտոնագրված մասնագետներ չեն:
Ռուսական մի շարք լրատվամիջոցներ տեղեկատվություն էին տարածել, որ Հարավային Սուդանում կործանված ռուսական բեռնատար ինքնաթիռը գրանցված է եղել Հայաստանում եւ պատկանել է հայկական կազմակերպության:
Նոյեմբերի 4-ին Reuters գործակալությունը հայտնել Էր, որ ինքնաթիռն ընկել Է օդանավակայանից 800 մետր հեռավորության վրա: Ուգանդայում Ռուսաստանի դեսպանությունը, որն զբաղվում Է Հարավային Սուդանի գործերով, հավաստել Է Ան-12-ի կործանման փաստը, հավելելով, որ զբաղված են պատահարի հանգամանքները պարզելով: Ականատեսները վկայությամբ 40-ից ավելի մարմիններ կան փոխադրական ինքնաթիռի կործմանման վայրում: Իշխանությունների ներկայացուցիչների խոսքով՝ օդանավում եղել Է շուրջ քսան մարդ, այդ թվում՝ 10-ից մինչեւ 15 ուղեւորներ եւ ռուսական անձնակազմի հինգ անդամներ: Թե քանի մարդ Է զոհվել գետնի վրա բեռնատար ինքնաթիռի կործմանման հետեւանքով, չի հաղորդվում: Նախնական տվալներով՝ ողջ է մնացել երկու մարդ՝ անձնակազմի անդամներից մեկը եւ մի երեխա:

5 of crashed plane crew members were Armenian citizens
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. 5 of the crew members killed in South Sudan AN-12 plane crash on Nov. 4 were citizens of the Republic of Armenia. Armenia MFA informs about it on its Facebook page.
“According to the preliminary data of Armenia Embassy in Egypt, 5 of the crew members of the plane were citizens of the Republic of Armenia. Additional information will be provided about the identities of the victims,” MFA representative notes.
It has become known that the airplane was exploited by Tajik Asia Airways company.
As “Armenpress” was informed by the press service of General Department of Civil Aviation of the Republic of Armenia, the dead crew members were not licensed by Armenia General Department of Civil Aviation.
A number of Russian media spread information that cargo plane which crashed in South Sudan was registered in Armenia and was owned by an Armenian organization.
Reuters reported on November 4 that a Russian-built cargo plane with passengers on board crashed on Wednesday after taking off from the airport in South Sudan's capital, killing at least 41 people on the flight and on the ground. A crew member and a child on board survived, presidential spokesman Ateny Wek Ateny told Reuters. Shortly after taking off from Juba airport the plane came down on the banks of the White Nile River, leaving a tail fin and lumps of fuselage strewn in vegetation close to the water.
The plane may have had about 20 people on board, including crew and "probably" 10 to 15 passengers, but as Ateny said they had to confirm how many people were on board.