Նիկարագուան շահագրգիռ է զարգացնելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոյեմբերի 4-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիկարագուայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խուան Էռնեստո Վասկես Առայան (նստավայրը՝ Մոսկվա): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Առայան, որպես մեր երկրում Նիկարագուայի առաջին դեսպան, իր պաշտոնավարման ընթացքում զգալի ներդրում կունենա միջպետական կապերի զարգացման գործում՝ նպաստելով երկկողմ փոխգործակցության իրական ներուժի բացահայտմանն ու Հայաստանի և Նիկարագուայի միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Նիկարագուայի դեսպանը վստահեցրել է, որ իր երկիրը շահագրգիռ է զարգացնելու բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունները և իր գործունեության ընթացքում կանի ամեն հնարավորը երկկողմ կապերը սերտացնելու համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացումը, իրավապայմանագրային անհրաժեշտ հիմքի ձևավորման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Նիկարագուայի փոխշահավետ համագործակցությունը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանումը:

Ambassador: Nicaragua is interested in developing relations with Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Juan Ernesto Vasquez Araya, Ambassador of Nicaragua to Armenia (residence in Moscow) handed over his credentials to Armenia President Serzh Sargsyan on November 4. As “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia, President Sargsyan congratulated the Ambassador for starting his diplomatic mission in our country and wished him success.
President Sargsyan expressed hopes that during his office Ambassador Araya, as first Nicaragua Ambassador to Armenia, will have significant contribution to the development of interstate relations, revealing the potential for mutual cooperation and strengthening friendly relations between Armenia and Nicaragua.
Nicaragua Ambassador assured that his country was interested in developing relations with friendly Armenia and would do his best during his office to foster mutual relations.