ՀՀ Նախագահն ու առաջին տիկինը ներկա են գտնվել Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերաօծման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը հոկտեմբերի 31-ին ներկա են գտնվել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, եկեղեցու վերականգնման ծրագրի դոնորների, բազմաթիվ հյուրերի և Վիրահայոց թեմի հավատացյալների մասնակցությամբ Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից մեկի` հայկական Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու վերաօծման արարողությանը՝ հանդիսապետությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի: Արարողությանը ներկա է եղել նաև Եկեղեցու բարերար, Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, ով եկեղեցաշեն մյուս բարերարների հետ Վեհափառ Հայրապետի կողմից պարգևատրվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու բարձր պարգևներով:
Արարողությունից հետո տեղի է ունեցել եկեղեցու վերակառուցման ծրագրի բարերարների անուններով հուշատախտակի բացումը:
Լրացուցիչ տեղեկություններ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու վերաբերյալ
Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցու (XIII դար) վերականգնման նախագիծը մեկնարկել է 2012 թվականին՝ դառնալով «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի կարևոր ծրագրերից մեկը և ստանալով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունն ու Վրաստանի իշխանությունների աջակցությունը:
Եկեղեցու վերակառուցման համար նվիրատվությունների հայթայթման, ֆինանսական հոսքերի կառավարման, ինչպես նաև եկեղեցու և որմնանկարների վերականգնման աշխատանքների տեխնիկական վերահսկողության իրականացման նպատակով նույն թվականին ստեղծվել էր «Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերակառուցման հիմնադրամ»-ը:
Եկեղեցու վերականգման աշխատանքներում ներգրավվել են ինչպես հայ, այնպես էլ վրացի մասնագետներ՝ ճարտարապետ-վերականգնող Անատոլի Սոլոմնիշվիլին (ով նաև Հավլաբարի XVIIIդ. Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու վերականգնման նախագծերի հեղինակն է), վերականգնող-շինարար Զուրաբ Գաչեչիլաձեն, ՀՀ Մշակույթի նախարարության ավագ ռեստավրատոր, Կոթողային գեղանկարչության վերականգնման գիտահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արժանիկ Հովհաննիսյանը, Վրաստանի Ինժեներական ակադեմիայի Տեխնիկական փորձաքննության բաժնի վարիչ Օթար Չակվետաձեն, ինչպես նաև մասնագետներ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից և Մատենադարանից:
Երեք տարի տևած վերականգնողական աշխատանքների ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվել եկեղեցու ամրացմանը, քանի որ ստորգետնյա ջրերը մեծ վտանգ էին ներկայացնում եկեղեցու համար` ողողում էին եկեղեցու հիմքը, քայքայում պատերի աղյուսե շարվածքը:
Աշխատանքների ընթացքում ամրացվել է եկեղեցու հիմքը (փոխարինվել է ջրամեկուսիչ հիմքով), կառուցվել է ջրահեռացման համակարգ, ամրացվել են պատերն ու գմբեթը, հեռացվել է արտաքին ծեփապատումն ու վերականգնվել է եկեղեցու սկզբնական՝ աղյուսապատ տեսքը:
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Սուրբ Գևորգ եկեղեցու որմնանկարների և իկոնոստասի վերականգնմանը: Եկեղեցու մուտքի և խորանի կողքի պատերը, կամարային որմնախորշերը և սյուները զարդարված են Հովնաթանյանների, Գևորգ Բաշինջաղյանի և անհայտ վարպետների գեղանկարչության նմուշներով: Որմնանկարներն ու իկոնոստաստը վերականգնվել են Կոթողային գեղանկարչության վերականգնման գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատակիցների կողմից՝ Արժանիկ Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ և իտալացի մասնագետ, Ֆլորենցիայի մշակութային ժառանգության պահպանման ու վերականգնման կենտրոնի ղեկավար Ֆաբրիցիո Յակոբինի խորհրդատվական աջակցությամբ:
Սուրբ Գևորգ եկեղեցին վերականգնվել է բարերարների նվիրատվություններով: Վերականգնման ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 3,5 մլն դոլար: Ծրագրի հիմնական դոնորներն են Վարդանյանների ընտանիքը, Ալբերտ Ավդոլյանը, Սերգեյ Սարկիսովն ու Ռուսուդան Մախաշվիլին, Դանիել Խաչատուրովը, ինչպես նաև Բիձինա Իվանիշվիլին:
Սուրբ Գևորգ եկեղեցին (կամ Բերդի Մեծ եկեղեցին) Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից է, եղել է հայկական միջնադարյան հոգևոր, մշակութային և լուսավորչական կենտրոններից մեկը: 14-15 դարերում եկեղեցու գրատանը բազմաթիվ ձեռագրեր են ստեղծվել, որոնք պահվում են Մատենադարանում:
Եկեղեցին բազմիցս տուժել է տարբեր արշավանքներից, բազմիցս հրդեհվել ու վերակառուցվել է:
Սուրբ Գևորգ եկեղեցու բակում են ամփոփված հայ մեծերի՝ Սայաթ-Նովայի, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Միքայել Լորիս-Մելիքովի, Արզաս Տեր-Ղուկասովի, Իվան Լազարյանի և Բորիս Շելկովնիկովի աճյունները:

Президент РА и первая леди присутствовали при освящении Кафедральной церкви Св. Геворга в Тбилиси
Президент РА и первая леди 31 октября в Тбилиси присутствовали при освящении Кафедральной церкви Св. Геворга. Одна из древнейших армянских церквей была освящена Католикосом Всех Армян ГарегиномII. На церемонии присутствовали предводитель Грузинской епархии ААЦ епископ ВазгенМирзаханян, доноры реставрационных работ, гости и прихожане.
Здесь присутствовал также благотворитель, экс-премьер Грузии Бидзина Иванишвили, который наряду с другими донорами был награжден ГарегиномII высокими наградами Армянской Апостольской церкви.
По окончании церемонии состоялось открытие мемориальной доски с именами всех доноров капитальной реставрации церкви.
Армянская церковь св. Геворга (XIIIв), играющая значительную роль в жизни армян Грузинской епархии ААЦ, одна из старейших в Тбилиси.В средневековье являлась одним из армянских духовных, культурных и образовательных центров. В 14-15 веках в церковном скриптории создавались многочисленные рукописи, ныне хранящиеся в Матенадаране. Во дворе церкви Св. Геворка покоятся великие армянские деятели: ашуг Саят-Нова, художник ГеворгБашинджагян, видный полководец МикаелЛорис-Меликов, Арзас Тер-Гукасян, Иван Лазарян и Борис Шелковников.
Реставрация церкви началась в 2012г., эта программа стала одним из основных проектов фонда IDeA, которому содействовало руководство Грузии.
Для эффективного проведения реставрационных работ, а также для проведения технического контроля за восстановлением как церкви, так и фресок и др., в том же году был создан Фонд реставрации церкви св. Геворга.
Тбилисский СурбГеворг - не только единственный кафедральный собор Епархии ААЦ в Грузии, но и красноречивый свидетель многовекового присутствия армян в этом городе, - прошел через множество испытаний и дожил до 21-го века. Храмовое здание было значительно повреждено: на северной и южной стенах образовались трещины, полуразрушилась крыша и т.д. Церковь нуждалась в незамедлительной реставрации, которая осуществилась в 2013-2015 гг. по инициативе предводителя Епархии ААЦ в Грузии епископа ВазгенаМирзаханана и известного бизнесмена, мецената Рубена Варданяна. Был создан Фонд реконструкции церкви СурбГеворг, который привлек разных меценатов.
В начале работы был создан проект по усилению фундамента, укреплению стен, крыши и купола церкви, в параллельном режиме Научно-исследовательский центр реставрации монументальной живописи Армении (руководитель – Аржаник Оганесян) и консультант по вопросам реставрации фресок ФабрициоЯкоппини проводили тщательное изучение фресок. Затем благодаря сотрудничеству армянских и грузинских специалистов начались и успешно осуществились работы по усилению фундамента, реставрации стен и ремонт крыши (Координатор по восстановительным работам – Артур Амирханян). Грузинская специализированная организация (ЗАО «Мгвиме») осуществила все основные строительные работы: директор проекта – академик Отар Чакветадзе, архитектор-реставратор Анатолий Соломнишвили, конструктор и главный инженер – Зураб Гачечиладзе. Одновременно со строительными работами завершилась и реставрация фресок, при которой обнаружили другие росписи.
В целом на реставрацию затрачено 3,5 млн долларов. Основными донорами стали Альберт Авдолян, семья Варданян, Сергей Саркисов и РусуданМахашвили, ДаниелХачатуров, а также Бидзина Иванишвили.
В скриптории церкви (Мейданская церковь СурбГеворг или Большая Крепостная церковь) создавались рукописи, которые хранятся в Матенадаране.