«100 LIVES»-ն ու Near East Foundation-ը կստեղծեն 7 մլն դոլար կազմող կրթաթոշակային համատեղ ֆոնդ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձավոր Արևելքի արաբական երկրների ռիսկային գոտիներում բնակվող հարյուր երիտասարդների համար նոր ութամյա կրթաթոշակային ծրագիր է հաստատվել: «100 LIVES» նախաձեռնությունն այդ նոր ծրագրի մասին հայտարարել է Near East Foundation-ի (Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամ) հարյուրամյա հոբելյանին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որին ներկա են եղել մարդասիրական օգնության ոլորտում գործող միջազգային խոշորագույն կազմակերպությունների ղեկավարներն ու հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, ծրագիրը մշակվել է «100 LIVES»-ի և Near East Foundation-ի համատեղ ջանքերով՝ որպես աշխարհասփյուռ հայության երախտագիտության հավաստիք Մերձավոր Արևելքի ժողովրդին, որը մեկ դար առաջ ապաստան ու սնունդ տրամադրեց Եղեռնից փրկված հայ փախստականներին:
Կազմելով մոտ 7 մլն դոլար՝ «100 LIVES» նախաձեռնության և Near East Foundation-ի համատեղ այս կրթաթոշակային ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի հակամարտությունների գոտիներում հայտնված, տեղահանման ենթարկված և չքավորության մեջ գոյություն պահպանող երեխաներին ուսումնառել UWC Դիլիջան քոլեջում՝ համատեղ ուսուցման միջազգային գիշերօթիկ դպրոցում, որտեղ այսօր սովորում են երիտասարդներ ավելի քան 60 երկրներից, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր մասերում գործող UWC ցանցի այլ քոլեջներում: Ծրագրի կառավարումը կիրականացվի «Scholae Mundi» հիմնադրամի միջոցով, որի նպատակն է երիտասարդներին ընձեռել իրենց գիտելիքը, հմտություններն ու աշխարհայացքը զարգացնելու հնարավորություններ՝ հետագայում դրանք ի շահ համայն մարդկության բարօրության և հասարակության մեջ գլոբալ դրական փոփոխությունների իրագործումը խթանելու նպատակով օգտագործելու հեռանկարով:
«100 LIVES» նախաձեռնությունը մեկնարկել է այս տարի՝ որպես երախտագիտության հավաստիք մեկ հարյուրամյակ առաջ աշխարհի կողմից լքված հայերին օգնության ձեռք մեկնածներին, ինչը նրանց ժառանգներին թույլ տվեց գոյատևել և բարգավաճել: Նոր կրթաթոշակը մեկն է այն բազմաթիվ եղանակներից, որոնց միջոցով «100 LIVES»-ը ձգտում է շարունակել իր ոգուն համահունչ ջանքերը՝ ուղղված հանուն երախտագիտության ժառանգությունը ժամանակի մեջ կենդանի պահպանելը ճգնող անհատներին և կազմակերպություններին աջակցելուն:
«Մենք հպարտանում ենք նրանով, որ ի վիճակի ենք օգնել ծանր պայմաններում և ապագայի նկատմամբ անորոշության մեջ հայտնված ծնողներին` ավելի լավ ապագա կերտել իրենց զավակների համար, ինչպես մեզ համար դա արել են մեր հայրերն ու պապերը: Մեծ հպարտությամբ ենք հայտնում Near East Foundation-ի հետ մեր գործընկերության մեկնարկի մասին և լի ենք առաջին կրթաթոշակակիրների հետ ծանոթանալու ակնկալիքներով»,- ասել է «100 LIVES» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկի մասին Near East Foundation-ի հարյուրամյակին նվիրված բազմամարդ հանդիսության ժամանակ հայտարարել է «100 LIVES» նախաձեռնության մյուս համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի դուստրը՝ Արմինե Աֆեյանը: «Հուսով ենք, որ այդ երեխաներին կրթություն ստանալու հնարավորություն ընձեռելով՝ մենք ընձեռում ենք նրանց հաջողակ ապագա կերտելու հնարավորություն, ինչին նրանք, անշուշտ, արժանի են: Արդեն հարյուր տարի է, ինչ Near East Foundation-ը նվիրումով իրականացնում է այդ բացառիկ աշխատանքը»,-նշել է նա:
Near East Foundation-ը կրթաթոշակային այս ծրագրին կմասնակցի Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում կրթական համակարգի, հանրային կառույցների կազմակերպման և տնտեսական զարգացմանն ուղղված իր ավելի ընդարձակ առաքելության շրջանակներում: Հիմնադրված լինելով 1915 թ.-ին որպես «Հայ-սիրիական ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե», որն այնուհետև ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշմամբ պետական կարգավիճակ ստացավ «Near East Relief» անվան ներքո, Near East Foundation -ը վճռորոշ դեր է խաղացել վերջին 100 տարվա ընթացքում աշխարհի տարբեր մասերում ծանր կացության մեջ հայտնված մարդկանց օգնության ձեռք մեկնելու գործում:
Near East Foundation-ը հպարտությամբ է բոլորում իր գործունեության հարյուր տարին՝ 100 տեղահանված և կարիքի մեջ հայտնված երեխաներին ընձեռելով միջազգային կարգի կրթություն ստանալու հնարավորություն: «Մենք մեծ ոգևորությամբ ենք միանում «100 LIVES» նախաձեռնությանը՝ տաղանդաշատ երիտասարդներին և ապագա առաջնորդներին օգնելով զարգանալ և հաջողությունների հասնել իրենց կյանքում»,- ասել է հիմնադրամի նախագահ Չարլզ Բենջամինը:
Առաջին կրթաթոշակակիրները UWC համակարգի դպրոցներում ուսման կանցնեն 2016թ.-ին:
«100 LIVES»-ը նոր գլոբալ նախաձեռնություն է, որը սկիզբ է առնում Հայոց ցեղասպանության իրադարձություններից, երբ հարյուր հազարավոր հայեր փրկություն ստացան առանձին անհատների և կազմակերպությունների ինքնուրաց և հերոսական միջամտության շնորհիվ: Այսօր՝ մեկ հարյուրամյակ անց, «100 LIVES»-ը ձգտում է իր երախտագիտությունը հայտնել այդ անհատներին ու կազմակերպություններին՝ ներկայացնելով վերապրածների փրկության և կյանքի պատմությունները և դրանով իսկ փառաբանելով մարդկային հոգու հզորությունը: Այդ իսկ նպատակով «100 LIVES»-ի կողմից սահմանվել է «Ավրորա» համաշխարհային նոր մրցանակը, որը շնորհվելու է մարդկանց, ովքեր սեփական կյանքը վտանգելով՝ այլոց գոյատևելու և բարգավաճելու հնարավորություն են ընձեռում։
Near East Foundation-ն աջակցում է Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում կայուն, բարգավաճող և բաց հասարակությունների կերտման ջանքերին: Near East Foundation-ը փախստականների հետ աշխատել է դեռևս 1915թ-ին. ի պատասխան Հայոց ցեղասպանության իրադարձություններին` իր հիմնադրման պահից հումանիտար օգնության ու զարգացման ծրագրեր է իրականացրել մոտ 50 երկրներում: Վերջին 100 տարվա ընթացքում Near East Foundation-ի գործունեությունն ուղղված է եղել խոցելի կամ ծանր կացության մեջ հայտնված խմբերին իրենց սեփական հասարակություններում և տնտեսական միջավայրերում լիարժեք ներգրավվելու ու բարգավաճելու համար անհրաժեշտ հմտություններ և միջոցներ մատուցելուն:

100 LIVES и NearEastFoundation объявляют об открытии фонда стипендий размером в 7 миллионов долларов
В рамках благотворительной стипендиальной программы, представленной на праздновании столетнего юбилея NearEastFoundation, сто школьников, проживающих на Ближнем Востоке, получат финансовую помощь.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе фондаIDeA, программа разработана совместными усилиями 100 LIVES и NearEastFoundation, с целью выразить благодарность от лица мирового армянского сообщества народам Ближнего Востока, сто лет назад подарившим приют и кров бежавшим от Геноцида армянам.
Объем стипендиального фонда составляет почти 7 миллионов долларов. В рамках Стипендиальной программы благодарности 100 LIVES и NearEastFoundation обеспечат детям, ставшим жертвами конфликта, потери дома и бедности, возможность стать учеником UWC Dilijan, международной школы-пансиона, в которой учатся подростки из более чем 60 стран, или любой другой школы, входящей в сеть UWC (Колледж объединенного мира) по всему миру. Программа будет курироваться через фонд ScholaeMundiFoundation, стремящийся обеспечить студентов возможностям для получения и развития знаний, навыков и точек зрения, необходимых для участия в жизни международного сообщества и активизации общественных перемен.
Инициатива 100 LIVES была создана в этом году, чтобы воздать должное тем, кто в трудный момент 100 лет назад помог обездоленным армянам, что позволило их потомкам появиться на свет и преуспеть. Стипендия — лишь один из многих способов, которыми 100 LIVES стремится, следуя примеру, выражать свою благодарность, не давая этому наследию угаснуть.
“Мы гордимся, что можем помочь родителям, испытывающим огромные трудности и неуверенность в завтрашнем дне, обеспечить своим детям лучшее будущее так же, как наши родители и их родители смогли сделать это для нас, - говорит Рубен Варданян, со-основатель инициативы 100 LIVES. - С огромной гордостью мы объявляем о нашем партнерстве с NearEastFoundation, и с нетерпением ожидаем процесса номинаций и выбора получателей стипендий”.
АрминэАфеян — дочь сооснователя 100 LIVES НубараАфеяна,объявила о запуске стипендиальной программы перед полным залом, собравшимся на празднование столетней годовщины NearEastFoundation. “Обеспечивая жизненно важный доступ к образованию, мы по-настоящему верим в то, что дарим этим детям возможности для успешного будущего, которого они достойны — это во многом напоминает ту выдающуюся работу, которой NearEastFoundation занимался последние сто лет”, - сказалаАрминеАфеян.
NearEastFoundation займется продвижением этой стипендии в рамках своей более широкой миссии по обеспечению образования, развития местных общественных организаций и экономического роста в странах Ближнего Востока и Африки. Изначально созданный в 1915 году как Американский комитет для помощи Армении и Сирии, а позже переименованный Конгрессом США в организацию NearEastRelief, последние 100 лет NearEastFoundation играл важнейшую роль, помогая самым незащищенным народам мира.
“Фонд NearEastFoundation гордится, что в рамках празднования его столетней годовщины у ста целеустремленных и нуждающихся учеников появится возможность получить образование мирового уровня, - заявил президент NearEastFoundation, доктор Чарльз Бенджамин. - Мы в восторге от сотрудничества с инициативой 100 LIVES, дающей талантливым школьникам и будущим лидерам возможность преуспеть”.
Первые стипендиаты начнут обучение в школах UWC в 2016 году.
100 LIVES — это новая глобальная инициатива, берущая свое начало в событиях Геноцида, когда сотни тысяч армян были спасены благодаря храбрым и героическим действиям вмешавшихся людей и организаций. Спустя столетие инициатива 100 LIVES стремится выразить благодарность, поделиться удивительными историями выживших и их спасителей, и воспеть силу человеческого духа. С этой целью создатели 100 LIVES разработали и запустили премию TheAuroraPrizeforAwakeningHumanity — новую всемирную премию, которой будут ежегодно награждаться люди, рисковавшие собой, чтобы помочь другим выжить.
Фонд NearEastFoundation делает всё возможное для создания на Ближнем Востоке и в странах Африки самодостаточных, процветающих и объединяющих сообществ. С момента своего основания в 1915 году в ответ на Геноцид армян, фонд работает с беженцами и на его счету проекты по оказанию помощи пострадавшим и последующему развитию в почти 50 странах. Последние 100 лет NearEastFoundation занимается обеспечением незащищенных и бесправных людей навыками и ресурсами, необходимыми для активного участия и процветания внутри их собственных сообществ и экономических систем.