Ազգային ժողովում հարգանքի տուրք մատուցեցին հոկտեմբերի 27-ի ողբերգության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ հիշատակի արարողություն՝ նվիրված հոկտեմբերի 27-ի ողբերգության 16-րդ տարելիցին: Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, պատգամավորները և Ազգային ժողովի աշխատակազմը ծաղիկներ դրեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի՝ հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հիշատակի արարողությանը ներկա էին նաև ողբերգության հետևանքով զոհված գործիչների հարազատները:
Այնուհետև խորհրդարանում նիստի մեկնարկին Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեր րոպե լռությամբ հարգեցին հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակը:
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ զինված խումբը ներխուժել է խորհրդարանի նիստերի դահլիճ և գնդակահարել ութ պետական գործիչների` Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, խորհրդարանի փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանին և Ռուբեն Միրոյանին, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանին, Միքայել Քոթանյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին և նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին:

Tribute was paid in memory of October 27 victims in National Assembly
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Remembrance ceremony, dedicated to the 16th anniversary of October 27 tragedies, held in National Assembly. President of National Assembly Galust Sahakyan, PMs and the staff of National assembly gifted the memorial monument, immortalizing memory of the 1999 October 27 tragedy’s victims, with flowers. As “Armenpress” reports, Relatives of the officials, killed in tragedy, were also present in the Remembrance ceremony. By the suggestion of National Assembly President Galust Sahakyan, PMs respected the October 27 victims’ memory by one minute of silence at the beginning of the session in Parliament.
Armenian parliament shooting, commonly known in Armenia as October 27 was a terrorist attack on the Armenian National Assembly in the capital Yerevan on October 27, 1999, by a group of five armed men led by Nairi Hunanyan that, among others, killed the two de facto decision-makers in the country's political leadership—Prime Minister Vazgen Sargsyan and Parliament Speaker Karen Demirchyan.
The shooting is one of the most controversial events of post-Soviet Armenian history, which led to significant changes in the country's political landscape. It remains a subject of numerous conspiracy theories, mostly involving President Robert Kocharyan, whose tenure thereafter was frequently criticized as authoritarian. Sargsyan and Demirchyan were posthumously honored with National Hero of Armenia titles.