Օքսֆորդի համալսարանում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օքսֆորդի համալսարանի Բոդլիան գրադարանում բացվել է «Հայաստան. հարատևող մշակույթի գանձերը» խորագրով բացառիկ ցուցահանդես` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառումը կայացել է բրիտանահայ բարերար Րաֆֆի Մանուկյանի, Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի և Գյուլբենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ:
Բացման արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Բոդլիանի գլխավոր գրադարանավար Ռիչարդ Օվերդինը և Օքսֆորդի համալսարանի Հայագիտության ամբիոնի տնօրեն, հայտնի հայագետ պրոֆեսոր Թեո վան Լինտը։ Պաշտոնական արարողությունից հետո հայտնի ջութակահար Լևոն Չիլինգիրյանը կատարել է Նարեկացու, Սայաթ Նովայի և Կոմիտասի գործերը: Ցուցադրության համակարգողներն են` պրոֆեսոր Թեո վան Լինտը և Բոդլիանի գրադարանավար Ռոբին Մեյերը: Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ ցուցահանդեսի կազմակերպիչների նպատակն է այցելուներին ցույց տալ հայ ժողովրդի բազմադարյա մշակութային ձեռքբերումները՝ հարուստ կրոնական և գրական կոթողներից մինչև աշխարհասփյուռ հայկական համայնքների թողած ժառանգությունը։
Ցուցանմուշներ են հավաքվել Մանչեսթերի և Լոնդոնի համայնքներից, որոնք անհատական պատմությունների հիման վրա նկարագրելու են ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ու Մեծ Բրիտանիայում հաստատված հայերի կենցաղը, մշակութային և կրոնական կյանքը: Ցուցահանդեսը կտևի մինչև 2016թ. փետրվարը։ Ցուցահանդեսին զուգահեռ կազմակերպվելու են դասախոսություններ, քննարկումներ և համերգներ: 2015թ. նաև հիշարժան տարի է Օքսֆորդի համալսարանի համար, քանի որ նշվում է ազգային մեծ բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի նվիրատվությամբ բացված Հայագիտական կենտրոնի 50-ամյակը:

В Оксфордском университете открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян
В Бодлианской библиотеке (BodleianLibrary)Оксфордского университета открылась выставка, посвященная 100-летию Геноцида армян, под девизом «Армения. Нетленные сокровища культуры». Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА, мероприятие состоялось при содействии и по инициативе британского благотворителя Раффи Манукяна, посла РА в Великобритании Армена Саркисяна и Фонда Гюльбенкяна.
На церемонии открытия выступили: посол РА в Великобритании Армен Саркисян, главный библиотекарь Бодлианской библиотеки Ричард Овердин и директор кафедры Арменоведения Оксфордского университета, известный арменовед профессор Тео ван Линт. По завершении официальной церемонии известный скрипач Левон Чилингарян исполнил произведения Нарекаци, Саят-Новы и Комитаса.
Координаторы выставки профессор Тео ван Линт и библиотекарь Bodleian Library Робин Мерц. Почтив память жертв Геноцида, организаторы выставки, организаторы сказали, что их цель – показать посетителям выдающиеся достижения армянской культуры – от религиозных и литературных памятников до сокровищ диаспорального искусства.
Экспонаты были собраны в общинах Манчестера и Лондона, которые в сопровождении личных воспоминаний расскажут об укладе жизни британских армян, о культуре и религии народа, выжившего в Геноциде. Выставка открыта до февраля-2016. В рамках выставки состоятся лекции, диспуты, концерты. 2015 год – памятный для Оксфорда: исполняется 50 лет со дня открытия центра Арменоведения, созданного на пожертвования великого национального благотворителя Галуста Гюльбенкяна.