«Նաիրիտ»-ի մասնագետները մշակել են գործարանի վերագործարկման ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նաիրիտ» գործարանի մասնագետները մշակել են արտադրության վերագործարկման մի քանի փուլ ներառող ծրագրեր` ներդրողներին ներկայացնելու համար: Հոկտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց «Նաիրիտ» գործարանի արհմիության նախագահ Հրաչ Թադևոսյանը:
Փուլային ծրագրերը, Թադևոսյանի հավաստմամբ, նախատեսում են որոշակի ժամկետներում աշխատեցնել գործարանը, ապահովել նվազագույն շահութաբերությունն ու հետո անցնել հաջորդ փուլերին, որոնք ավելի մեծ հզորություն ունեցող ծրագրեր են, իսկ հզոր ծրագրերն իրենց հերթին պահանջում են մեծ ներդրումներ:
«Ես կարծում եմ, որ դրանք իրատեսական ծրագրեր են, ու ներդրողը հենց սկզբից կանցկացնի իր աուդիտը, որպեսզի համոզվի, թե որ ճանապարհով են ուղղվում իր ներդրումներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց նա` հավելելով, որ վերջին աուդիտում նշվում էր վերագործարկման 36 ամիս ժամկետ, սակայն, ըստ նրա, 18 ամսում, ներդրողի և 70-80 մլն դոլար ներդրումների առկայության դեպքում, հնարավոր է աուդիտ անցկացնել ու գործարանը վերագործարկել:
Համաշխարհային բանկն այս տարի իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա եզրակացրել է, որ գործարանի հետագա շահագործումը նպատակահարմար չէ:

“Nairit” specialists elaborate projects to relaunch the factory
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. “Nairit” factory’s specialists have elaborated a number of projects comprised of several phases aimed to relaunch its production. The projects will be presented to investors. “Nairit” factory Labor Union President Hrach Tadevosyan told the journalists on October 21.
According to Tadevosyan, staged plans foresee to relaunch the factory within some time, ensure minimum profit and then pass to the next stage with more powerful production; the powerful projects need large investments.
“I think that those are real projects and the investor will conduct an audit just from the beginning to clarify where his investments go”, “Armenpress” reports, he emphasized, adding that the last audit foresaw 36 month for relaunching, but, according to him, 18 months is enough in case of $70-80 million investment.
The World Bank concluded that the future operation of the factory is not reasonable based on the results of this year’s research.