ԱՄՆ-ը կրկին դարձել Է աշխարհի ամենաթանկ բրենդը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրների թվում աշխարհի ամենաթանկ բրենդը դարձել Է ԱՄՆ-ը՝ հսկայական տարբերությամբ առաջ անցնելով Չինաստանից այն դեպքում, երբ Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան տեղ են զբաղեցրել վերջին տարվա ընթացքում զարգացման վատագույն դինամիկան ունեցող երկրների հնգյակում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Brand Finance ընկերության մամուլի տեղեկագրում:
Ընկերությունը ԱՄՆ-ի բրենդի արժեքը գնահատել Է 19,7 տրիլիոն դոլար: Գնահատականը ներառում Է բազմազան ցուցանիշներ, ներառյալ ՀՆԱ-ն, ներդրումային գրավչությունը, բիզնես-կլիման եւ այլն: Բացի ամերիկյան տնտեսության մասշտաբից, հետազոտության հեղինակներն առանձնացնում են իրացման հսկայական շուկան ԱՄՆ-ում, որի մասնակիցները պատրաստ են հավելյալ վճարել "Made in USA" պիտակով ապրանքների համար, ինչպես նաեւ բազմաթիվ ընկերությունների առկայությունը, որոնք ինքնին թանկարժեք բրենդներ են. դրանց թվում են, մասնավորապես, Disney-ը, Apple-ը եւ Coca-Cola-ն:
Չինաստանը, որը բրենդի արժեքով երկրորդն Է աշխարհում, անցած տարի կորցրել Է արժեքի 1 տոկոսը եւ այժմ 6,31 տրիլիոն դոլար Է գնահատվում մեկ տարի առաջվա 6,35 տրիլիոն դոլարի դիմաց: Դա կապված Է երկրի տնտեսության տեմպերի դանդաղման, ինչպես նաեւ աշխարհում հումքի գների անկման հետ:
Մինչդեռ հումքային ապրանքների արժեքի նվազումը ամենից ավելի հարվածել Է արտահանողներին, օրինակ՝ Կանադային եւ Ավստրալիային: Նրանց բրենդներն Էժանացել են համապատասխանաբար 8 տոկոսով եւ 10 տոկոսով, բայց մնացել են թոփ-10-ում:
Երկրների թվում աշխարհի ամենաթանկ բրենդների հնգյակում նաեւ տեղ են գտել Գերմանիան (4,17 տրլն դոլար, մինուս 4 տոկոս), Մեծ Բրիտանիան (3,01 տրլն դոլար, պլյուս 6 տոկոս) եւ Ճապոնիան (2,54 տրլն դոլար, պլյուս 3 տոկոս): Առաջին տասնյակի երկրների թվում առավել տպավորիչ աճ Է ցուցաբերել Իտալիան (պլյուս 32 տոկոս), որն այժմ վարկանիշում 7-րդ հորիզոնականն Է զբաղեցնում 2,14 տրլն դոլար ցուցանիշով:
Բրազիլիան լքել Է առաջին տասնյակը՝ իջնելով 11-րդ հորիզոնական. նրա բրենդն ընկել Է 17 տոկոսով՝ մինչեւ 1,17 տրլն դոլար: Երկրի խնդիրներին, բացի Էժան հումքից, ավելացել են կոռուպցիոն սկանդալը՝ բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների մասնակցությամբ, տնտեսության անկումը եւ առաջին կիսամյակում 500 հազար աշխատատեղերի կորուստը: Նույնիսկ անցյալ տարվա Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը չկարողացավ համաշխարհային ասպարեզում բարձրացնել երկրի իմիջը, թեեւ Բրազիլիան հույս ունի շտկել դրությունը Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիադայում, որը կայանալու Է 2016 թվականին:
Ռուսաստանն «Էժանացել Է» 31 տոկոսով՝ մինչեւ 810 մլրդ դոլար, եւ այժմ զբաղեցնում Է միայն 18-րդ դիրքը: Անցյալ տարի այն 12-րդ տեղում Էր, երբ Ռուսաստանի բրենդի արժեքը գնահատվում Էր 1,18 տրլն դոլար: Երկրի բրենդի արժեքի վրա ազդել Է Սիրիայի հակամարտությանը նրա մասնակցությունը եւ Մոսկվայի դերակատարության ոչ միանշանակ գնահատականն ՈՒկրաինայի հակամարտության հարցում, նշում են Brand Finance-ում:
Դրա հետ մեկտեղ ուկրաինական բրենդի արժեքն ընկել Է աշխարհի բոլոր երկրների շրջանում առավելագույն տեմպերով՝ 45 տոկոսով՝ մինչեւ 44 մլրդ դոլար:
Աճի առաջատարը դարձել Է Իրանը. նրա բրենդի արժեքն աճել Է 59 տոկոսով՝ մինչեւ 159 մլրդ դոլար՝ երկրի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հաջողությունների եւ պատժամիջոցների չեղարկման հեռանկարների ֆոնին: Կուբան, որը նույնպես ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացման ուղին Է բռնել, դեռ չի մտել վարկանիշի թոփ-100, սակայն վերլուծաբանները վստահություն են հայտնել, որ դա տեղի կունենա արդեն 2016 թվականին:
Զարգացման լավագույն դինամիկա ունեցող երկրների հնգյակում Իրանի կողքին են աֆրիկյան չորս երկրներ՝ Կամերունը, Տանզանիան, Քենիան եւ Զամբիան:
Երկրների թվում բրենդների կայունության առանձին վարկանիշում (որում հաշվի չի առնվում տնտեսության մասշտաբը) առաջին տեղն զբաղեցնում Է Սինգապուրը՝ 100 հնարավորից 88 կետ գնահատականով: Կոռուպցիայի գծով ինդեքսում երկիրն առաջին տեղն Է զբաղեցրել Ասիայում եւ յոթերորդը՝ աշխարհում. նաեւ հետազոտության հեղինակները նշում են բնապահպանական բարձր սանդարտները, որակյալ կրթությունը եւ զբոսաշրջության ակտիվ զարգացումը:
Երկրորդ տեղը կիսում են Շվեյցարիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (84,9 կետ), նրանց հաջորդում են Ֆինլանդիան (85,7 կետ) եւ Նոր Զելանդիան (85,6 կետ), հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

США вновь стали самым дорогим брендом в мире
Самым дорогим страновым брендом в мире вновь стали США, с огромным отрывом опередив Китай, тогда как Россия и Украина вошли в пятерку стран с наихудшей динамикой за последний год, говорится в пресс-релизе компании Brand Finance.
Компания оценила стоимость бренда США в $19,7 трлн. Оценка включает в себя самые разнообразные показатели, включая ВВП, инвестиционную привлекательность, бизнес-климат и т.п. Помимо масштаба американской экономики, авторы исследования выделяют огромный рынок сбыта в США, участники которого готовы переплачивать за товары с маркировкой "Made in USA", а также наличие множества компаний, которые сами по себе являются ценными брендами - к ним относятся, в частности, Disney, Apple и Coca-Cola.
Китай, второй по стоимости бренд в мире, за минувший год потерял 1% стоимости и теперь оценивается в $6,31 трлн против $6,35 трлн годом ранее. Это связано с замедлением темпов роста экономики страны, а также с падением цен на сырье в мире.
Впрочем, снижение стоимости сырьевых товаров больше всего ударило по экспортерам, таким, как Канада и Австралия. Их бренды подешевели на 8% и 10% соответственно, но остались в топ-10.
В пятерку самых дорогих страновых брендов также входят Германия ($4,17 трлн, -4%), Великобритания ($3,01 трлн, +6%) и Япония ($2,54 трлн, +3%). Наиболее впечатляющий рост среди стран первой десятки продемонстрировала Индия (+32%), которая теперь занимает 7-ю строчку рейтинга с показателем $2,14 трлн,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Бразилия покинула первую десятку, опустившись на 11-е место; оценка ее бренда упала на 17%, до $1,17 трлн. К ее проблемам, кроме дешевого сырья, добавились коррупционный скандал с участием высокопоставленных политиков, рецессия в экономике и потеря 500 тыс. рабочих мест в первом полугодии. Даже прошлогодний Чемпионат мира по футболу не смог поднять имидж страны на мировой арене, хотя Бразилия надеется исправить положение на Олимпиаде в Рио-де-Жанейро в 2016 году.
Россия "подешевела" на 31%, до $810 млрд, и теперь занимает лишь 18-ю позицию. В прошлом году она была 12-й, стоимость российского бренда оценивалась в $1,18 трлн. На стоимости бренда страны отразилось ее участие в конфликте в Сирии и неоднозначная оценка ее роли в конфликте на Украине, отмечают в Brand Finance.
При этом стоимость украинского бренда упала максимальными темпами среди всех стран мира - на 45%, до $44 млрд.
Лидером роста стал Иран: стоимость его бренда взлетела на 59%, до $159 млрд, на фоне успехов переговоров по ядерной программе страны и перспектив отмены санкций. Куба, также вставшая на путь нормализации отношений с США, пока не вошла в топ-100 рейтинга, однако аналитики выразили уверенность, что это случится уже в 2016 году.
В пятерке стран с наилучшей динамикой компанию Ирану составили четыре африканских страны-бренда - Камерун, Танзания, Кения и Замбия.
В отдельном рейтинге устойчивости страновых брендов (в котором не учитывается масштаб экономики) первое место занимает Сингапур с оценкой 88 пунктов из 100. В индексе восприятия коррупции страна заняла первое место в Азии и седьмое в мире, также авторы исследования отмечают высокие экологические стандарты, качественное образование и активное развитие туризма.
Второе место делят Швейцария и ОАЭ (84,9 пункта), далее следуют Финляндия (85,7 пункта) и Новая Зеландия (85,6 пункта).