Հայաստանը կարևորում է աֆրիկյան երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Սենեգալի արտգործնախարար Մանքյոր Նդայեին, ով Հայաստան է ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ դեռ թարմ են անցյալ տարի Սենեգալի մայրաքաղաք Դակարում բարձր մակարդակով անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի հետ կապված դրական հիշողությունները: Նախարարը հավելել է, որ Հայաստանը կարևորում է աֆրիկյան երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը և այդ համատեքստում Սենեգալը կարող է յուրատեսակ կամրջի դեր կատարել:
Շնորհակալություն հայտնելով ՖՄԿ նախարարական համաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար` Սենեգալի արտգործնախարարը նշել է, որ ուրախ է կատարել Սենագալից առաջին այցելությունը Հայաստան։
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շուրջ քննարկումների ժամանակ նախարարները կարևորել են իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը, ապակենտրոնացված փոխգործակցությունը։
Զրուցակիցները անդրադարձել են մշակութային և կրթական բնագավառներում համագործակցությունը խթանելու ուղիներին։ Նախարարները քննարկել են Դակարի գագաթաժողովի որոշումների իրականացման ընթացքը։
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին է ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և առաջնահերթությունները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը։

Армения придает важность развитию отношений со странами Африки
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 9 октября встретился с министром иностранных дел Сенегала Манкором Ндаем, который прибыл в Ереван для участия в 31-ой сессии министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии (МОФ).
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что еще свежи теплые воспоминания, связанные с прошедшим в прошлом году в столице Сенегала Дакаре саммитом министров иностранных дел стран-членов Международной организации Франкофонии.
Налбандян отметил, что Армения придает важность развитию отношений со странами Африки, и в этом контексте Сенегал может сыграть роль своеобразного моста.
Выразив благодарность за организацию министерской встречи МОФ и теплый прием, глава МИД Сенегала  отметил, что рад первому визиту официального представителя Сенегала в Армению.
В рамках развития двусторонних отношений министры отметили важность формирования договорно-правового поля, проведения консультаций между МИД, сотрудничества в рамках международных организаций и децентрализованного взаимодействия.
Собеседники коснулись возможностей стимулирования взаимодействия в культурной и образовательной сферах. Министры обсудили ход реализации решений, принятых на саммите в Дакаре.
Эдвард Налбандян представил гостю основные направления и приоритеты внешней политики Армении, усилия Армении и сопредседателей  Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.