ՀԾԿՀ-ն թույլատրեց վաճառել ՀԷՑ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը վաճառելու թուլտվություն տվեց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան որոշումն ընդունվեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 1-ին կայացած նիստում: «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը վաճառելու թույլտվություն տալու մասին որոշման նախագծին միաձայն կողմ քվեարկեցին հանձնաժողովի բոլոր անդամները: Համապատասխան որոշման նախագծում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հաշվի առնելով`
ա) «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերության 2015 թվականի սեպտեմբերի 15-ի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության սեպտեմբերի 25-ի գրությունները,
բ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի սեպտեմբերի 17-ի N1085-Ա որոշումը, և հիմք ընդունելով «Էներգետիկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 27-րդ հոդվածի 2-րդ կետը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ու «Միդլենդ Ռեսուրսիս Հոլդինգ Լիմիթեդ» ընկերության միջև 2002 թվականի օգոստոսի 26-ին կնքված «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի պայմանագրի 6.2 բաժինը`
Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է.
1. Թույլատրել «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերությանը սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 (հարյուր) տոկոս բաժնետոմսերը վաճառելու «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանը:
2. Սահմանել, որ սույն որոշումը կարող է ուժը կորցրած ճանաչվել, եթե ուժը կորցրած, չեղյալ, անվավեր, կամ վերացված է ճանաչվում, կամ կասեցվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի սեպտեմբերի 17-ի N1085-Ա որոշումը, որոշմամբ տրված համաձայնությունը կամ խախտվում է նշված որոշմամբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքի համար սահմանված պահանջներից կամ պայմաններից որևէ մեկը:
3. «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությանը՝ իր 100 տոկոս բաժնետոմսերի (ինչպես ամբողջությամբ, այնպես էլ մասնակի) վաճառքի գործարքի վերաբերյալ փաստաթղթերը (այդ թվում՝ պայմանագրեր, համաձայնագրեր, հավաստիացումներ) դրանց կնքումից հետո երկշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով:

КРОУ разрешила продажу 100 процентов акций ЭСА
Комиссия по регулированию общественных услуг дала разрешение на продажу 100 процентов акций ЭСА. Как сообщили Арменпресс, соответствующее решение было принято на заседании КРОУ 1 октября. За проект решения о разрешении на продажу 100 процентов акций ЭСА единогласно проголосовали все члены комиссии. В решении, в частности, говорится:
«Учитывая
а) письма компании «Интер РАО Холдинг Би Ви» от 15 сентября 2015г. и ЗАО «Электрические сети Армении» от 25 сентября,
б) решение правительства РА N1085-А от 17 сентября 2015 г., принимая за основу п.2 ст.27 закона Республики Армения «Об энергетике» и ч.6.2 Договора о продаже акций ЗАО «Электрические сети Армении», заключенного 26 августа 2002 г. между правительством РА и компанией «Мидленд Ресурсис Холдинг Лимитед»,
Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения постановляет:
1. Разрешить компании «Интер РАО Холдинг Би Ви» продажу 100 процентов акций принадлежащего ей на правах собственности ЗАО «Электрические сети Армении» компании «Лиорманд Холдингс Лимитед».
2. Установить, что данное решение может быть признано потерявшим силу, если считается потерявшим силу, аннулированным, недействительным или приостанавливается решение правительства РА N1085-А от 17 сентября 2015 г., данное этим решением разрешение или нарушается какое-либо из условий или требований, установленных для продажи акций компании ЗАО «Электрические сети Армении».
3. Документацию, касающуюся сделки по продаже 100 процентов акций (как полностью, так и частично) ЗАО «Электрические сети Армении» (в том числе договоры, соглашения, постановления), в двухнедельный срок после ее заключения представить в Комиссию по регулированию общественных услуг Республики Армения.