Համանախագահները փաստեցին, որ Ադրբեջանը պայմաններ չի ստեղծում խաղաղության հասնելու համար. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակը ստիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախահներին ցույց տալ միջազգային հանրությանը, որ հենց Ադրբեջանն է հանդիսանում այն կողմը, որը բացարձակապես պայմաններ չի ստեղծում խաղաղ կարգավորման, լարվածության նվազեցման, փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությանը, որ Հայաստանը համաձայնել է ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը հետաքննող մեխանիզմ ներդնելու առաջարկին, իսկ Ադրբեջանն այդ հարցում իր համաձայնությունը դեռ չի տվել:
«Սա ցույց է տալիս, որ այն կողմը, որը, ըստ էության հանդես է գալիս որպես սահմանային լարվածության գլխավոր նախաձեռնողը, բնականաբար, բացարձակապես հետաքրքրված չէ հետաքննող մեխանիզմի ներդրման առաջարկին, չի պատրաստվում մասնակցել այն գործընթացներին, որոնք կարող են հարցը տանել խաղաղ կարգավորման ճանապարհով»,- ասաց Մարգարովը:
Քաղաքագետը կարևորում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը երբեք չի դիմադրել հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննող մեխանիզմի ներդրման առաջարկին, այլ հանդիսացել է այդպիսի մեխանիզմների ձևավորման առաջարկի նախաձեռնող:
Մարգարովի խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության գոտում լարվածության աճը, Ադրբեջանի ագրեսիվ գործելաոճը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ստիպեց արդեն երկրորդ անգամ ցույց տալ, թե որ կողմն է խոչընդոտում հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ՊիերԱնդրիուն (Ֆրանսիա), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը` Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և սեպտեմբերի 25-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին-առանձին և նախարարների հետ միացյալ հանդիպումներից հետո հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ. «Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության` ԵԱՀԿ առաջարկած մեխանիզմը: Առանց այդպիսի մեխանիզմի կողմերը կշարունակեն միմյանցմեղադրել շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մահացու հարվածներ հասցնելու մեջ: Հայաստանը համաձայնել է քննարկել մեխանիզմի մանրամասները. մենք կոչ են անում Ադրբեջանին անել նույնը»: Համանախագահները խիստ տոնով դատապարտել են հրետանու կիրառումը, որը վերջին օրերին լուրջ վնասներ ու կորուստներ է պատճառել` ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին:

Сопредседатели отметили, что Азербайджан не создает условий для достижения мира – политолог
Недавнее крайнее обострение в зоне конфликта НКР заставило сопредседателей Минской группы ОБСЕ показать международной общественности, что именно Азербайджан является стороной, которая не создает абсолютно никаких условий для достижения мирного урегулирования, ослабления напряженности и формирования атмосферы взаимного доверия.
В беседе с Арменпресс такое мнение высказал политолог Александр Маркаров, комментируя последнее заявление сопредседателей МГ ОБСЕ о том, что Армения согласилась с предложением внедрить механизм расследования случаев нарушения режима перемирия в зоне конфликта НК, а Азербайджан пока не дал своего согласия по этому вопросу.
«Это говорит о том, что, по сути, азербайджанская сторона является основным инициатором эскалации напряженности на границе и, естественно, совершенно не заинтересована в использовании механизма экспертизы нарушений и не собирается участвовать в действиях, которые поведут по пути мирного разрешения конфликта», - сказал Маркаров.
Он отметил важность того обстоятельства, что Армения никогда не противилась внедрению механизма экспертизы нарушений, наоборот – она выступала инициатором применения такого механизма.
Маркаров считает, что рост напряженности в зоне карабахского конфликта и агрессивная позиция Азербайджана заставили сопредседателей МГ ОБСЕ уже второй раз показать, какая именно из сторон торпедирует процесс мирного урегулирования.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрю (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились в Нью-Йорке 24 сентября с министром ИД Армении Эдвардом Налбандяном и 25-го сентября с министром ИД Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым в отдельности, а затем и совместно. После этих встреч сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением, в котором говорится:
“Мы призываем президентов Армении и Азербайджана принять механизмы исследования нарушения режима прекращения огня, предложенные ОБСЕ. Без таких механизмов стороны продолжат обвинять друг друга в нанесении смертельных ударов на линии соприкосновения и границе Армения-Азербайджан. Армения согласилась обсудить детали механизмов. Призываем Азербайджан сделать то же.