Արցախի ՊՆ-ն հրապարակել է ոչնչացված ադրբեջանցի վեց զինծառայողների անունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նշված է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից սեպտեմբերի 28-ին տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը 7 կորուստ, ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռք բերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով (զորակոչվել է 13.01.2015), Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով (զորակոչվել է 28.04.2015), Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև (զորակոչվել է 08.12.2014), Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով (զորակոչվել է 08.12.2014), Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով (զորակոչվել է 15.12.2014) և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով (զորակոչվել է 18.07.2014):
Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով:
Չնայած վերոնշված կորուստների փաստին, հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (76 արկ), 82 (31 արկ), և 120մմ (5 արկ) ականանետերից ու ՀԱՆ-17 (15 արկ) տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահներիուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի, հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք (11արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում պատժիչ գործողությունների»:

МО Арцаха опубликовало имена шести уничтоженных азербайджанских военнослужащих
Министерство обороны Азербайджана продолжает скрывать свои истинные потери с целью вводить в заблуждение свою общественность и скрывать неудачи избранной ими преступной политики. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении пресс-службы МО НКР. В сообщении, в частности, говорится:
“Информация, распространенная 28 сентября Министерством обороны Азербайджана о том, что якобы, в результате очередного столкновения на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских вооруженных сил, азербайджанская сторона понесла 3 жертвы, а армянская – 7, как мы уже сообщали, не только не соответствует действительности, но и официальный Баку, согласно своей привычке, приписал число своих жертв карабахской стороне.
Согласно данным соответствующих служб Армии обороны Арцаха, кроме уже объявленных накануне имен погибших, азербайджанская армия понесла 28 сентября еще 6 потерь: Шахияр Али оглу Уядов (призван 13.01.2015), Эюб Абдулла оглу Рамазанов (призван 28.04.2015), Ниджат Мехман оглу Яраев (призван 08.12.2014), Ахмед Дживаншир оглу Эюбов (призван 08.12.2014), Элвин Мушру оглу Юсуфов (призван 15.12.2014) и Самир Сабир оглу Ахмедов (призван 18.07.2014).
Произошедшее показывает, что оборонное ведомство Азербайджана продолжает скрывать реальные потери с целью вводить в заблуждение свою общественность и скрывать неудачи избранной ими преступной политики.
Несмотря на вышеупомянутые потери, противник в ночь с 28 на 29 сентября продолжил интенсивно нарушать режим прекращения огня. В указанное время противник нарушил режим прекращения огня 110 раз, применив при этом разнокалиберное оружие, а также 60-, 82-, и 120-миллиметровые минометы, выпустив из них соответственно 76, 31 и 5 мин и 15 мин из миномета САМ-17. Всего в направлении армянских снайперов было сделано более 1600 выстрелов.
Кроме вышеуказанных видов оружия, в направлении арлянских позиций противник применил также реактивную ракетно-артилерийскую станцию TR-17, выпустив 11 снарядов.
Передовые позиции МО НКР уверенно осуществляют поставленную перед ними боевую задачу и в случае необходимости прибегают к карательным действиям”.