Գյումրու եկեղեցին «Սրբոց Նահատակաց» անվանումը կրում է ի նշան Ցեղասպանության զոհերի անմար հիշատակի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 24-ին Գյումրիում ներկա է գտնվել Հայ Կաթողիկե «Սրբոց Նահատակաց» Աթոռանիստ եկեղեցու օծման արարողությանը և Սուրբ պատարագին, որը տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդի ներքո՝ տարելիցի հիշատակի ու ոգեկոչման շրջանակներում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Եկեղեցին «Սրբոց Նահատակաց» անվանումը կրում է ի նշան Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների անմար հիշատակի:
Սրբազան արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ պաշտոնատար անձինք, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Սինոդոսի անդամ եպիսկոպոսներ, ինչպես նաև եկեղեցու կառուցման բարերարները, աշխարհիկ հյուրեր տարբեր երկրներից:
Արարողությունը կատարվել է Վատիկանի Արևելյան եկեղեցիների նախագահ Վսեմաշուք Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիի և Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու նորընտիր Կաթողիկոս Պատրիարք Ամենապատիվ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանի համանախագահությամբ:
Եկեղեցու բացման կապակցությամբ Պապական Նվիրակ Մարեկ եպիսկոպոս Սոչինսկին ընթերցել է Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի ուղերձը, իսկ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ եպիսկոպոսներից բաղկացած պատվիրակությունը ներկայացրել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական օրհնության խոսքը:
ԵԿԵՂԵՑՈՒ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Գյումրիում Հայ Կաթողիկե Աթոռոնաիստ եկեղեցի կառուցելու նպատակ է ունեցել և առաջին քայլերն իրականացրել է Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի թեմի առաջին առաջնորդ երջանկահիշատակ Գ.Տ. Ներսես արք. Տեր-Ներսիսյանը: Նախապատրաստական գործողությունները շարունակել է երկրորդ առաջնորդ Գ.Տ. Նշան արք. Կարաքեհեէյանը, շինարարական աշխատանքներն սկսվել են Առաքելական պատվիրակ նշանակված, Հ. Վահան ծ.վրդ. Օհանյանի օրոք 2010 թվականից՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ, ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Եկեղեցու շինարարական աշխատանքները շարունակել և ավարտին է հասցրել 2011 թվականից թեմի առաջնորդի պաշտոնը ստանձնած Գ.Տ. Ռաֆաել արքեպիսկոպոս Մինասյանը, ում որոշմամբ էլ՝ որպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ, ի նշան նահատակների անմար հիշատակի, եկեղեցին կրում Սրբոց Նահատակաց անվանումը:
Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու կառուցման հիմնական աջակիցներն են՝ Վատիկանի Սուրբ Աթոռը, Արևելյան Եկեղեցիների ժողովը, Իտալիայի Եպիսկոպոսների խորհուրդը, ԱՄՆ Կաթողիկե Եպիսկոպոսների խորհուրդը, Ռենովաբիս կազմակերպությունը, Կիրխե Ին Նոթը, Կաթողիկե Եկեղեցու Քյոլնի թեմը, «Աշխատանք Արևելքում» ասոցիացիան, Հռոմի քահանայապետական Լևոնյան վարժարանը, Սուրբ Վլաս եկեղեցին, Կապորալե ընտանիքը Իտալիայից:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու բակում տեղադրվել է նահատակների հիշատակը հավերժացնող խաչքար:

Gyumri church is named “Holy Martyrs” in memory of Holy martyrs of Armenian Genocide
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan attended today the official consecration ceremony of Holy Martyrs Armenian Catholic Church, an episcopal residence, in Gyumri. The ceremony was held as part of the commemoration of the Armenian Genocide Centennial. “Armenpress” was informed about the latter by the Department of Public Relations and Mass Media of the Office to the President of the Republic of Armenia.
The church is named “Holy Martyrs” in memory of the Holy martyrs of the Armenian Genocide.
The sacred ceremony was attended by RA government officials, heads of diplomatic missions and international organizations accredited to Armenia, members of the Synod of Bishops of the Armenian Catholic Church, as well as by the sponsors of the church construction and worldly guests from different countries.
The ceremony was co-conducted by His Eminence Leonardo Sandri, Prefect of the Congregation for the Oriental Churches, and His Beatitude Gregory Petros XX Gabroyan, newly elected Catholicos-Patriarch of the Armenian Catholic Church.
On the occasion of the church opening, Papal Nuncio Bishop Marek Solczynski read the message of Pope Francis, Bishop of Rome, and the episcopal delegation of Mother See of Holy Etchmiadzin presented the patriarchal blessings of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
About the construction of the church
It was S. E. Archbishop Nerses Der-Nersessian of blessed memory, the first primate of the Ordinariate of the Armenian Catholic Church in Armenia, Georgia, Russia and Eastern Europe, who pursued a goal to build an Armenian Catholic church in Gyumri as an episcopal residence. The preparatory actions were continued by second Primate S. E. Archbishop Nshan Karakeheeyan, construction works started in 2010 during the service of H. Vahan Ohanyan, an apostolic delegate, with the blessing of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and with the support of the Republic of Armenia government.
The church construction was continued and finished by S. E. Archbishop Rafael Minasyan who took the office of primate in 2011. It was his decision to name the church Holy Martyrs as a symbol of the Armenian Genocide Centennial to keep the martyrs’ memories alive forever.
The chief supporters of the construction of Holy Martyrs Church are the Holy See, the Council of Oriental Churches, the Italian Synod of Bishops, the United States Conference of Catholic Bishops, Renovabis, Kirche in Not, the Archdiocese of Cologne, the association Work in the East, Rome’s Levonian Pontifical College, St Vlas Church, and the Caporale family from Italy.
Within the frames of the Armenian Genocide Centennial, a cross-stone to martyrs has been erected in the yard of Holy Martyrs Church.