Վեստմինստերյան աբբայությունում Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված էկումենիկ միջոցառում կկայանա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մեծ Բրիտանիա կատարծ այցի շրջանակներում Լոնդոնում հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի մշակույթի և մեդիայի պետքարտուղար Ջոն Ութինգդեյլի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել նախորդ գումարման Համայնքների պալատում պետքարտուղար Ութինգդեյլի գործունեությունը՝ որպես բիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ ընդգծելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական խորհրդարանականկապերը ակտիվ զարգացում են ապրել։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն է հայտնել Ջոն Ուիթինգդեյլին՝ ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է արվել մշակութային ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, երկուստեք շեշտվել է Միացյալ Թագավորությունում հայկական մշակութային ժառանգության ներկայացման կարևորությունը։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է արվել համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելել է ՄԹ խորհրդարան, ուր հանդիպում ունեցավ Լորդերի պալատի անդամներ Քերոլայն Քոքսի և Հենրի Հարիսոնի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, բրիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության նոր խմբի ձևավորման աշխատանքները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի անդամների հետ, ովքեր ներկայացրին իրենց կողմից կատարված աշխատանքները և ծրագրված ձեռնարկները։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում և աշխարհում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում կայանալիք` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ արարողության նախապատրաստական աշխատանքներին։

Ecumenical ceremony dedicated to Armenian Genocide 100th anniversary to be held at Westminster Abbey
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. Republic of Armenia Foreign Minister Edward Nalbandian met with GB Secretary of State for Culture, Media and Sport John Whittingdale in Westminster, London in the framework of his visit to Great Britain. “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of Republic of Armenia Foreign Ministry, that Nalbandian highly appreciated Whittingdale‘s activity in the previous convocation of the House of Commons as Head of the British-Armenian all-parliamentary friendship group, emphasizing that during his office
Armenian-British parliamentary ties underwent active development. Republic of Armenia Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian thanked John Whittingdale for his participation in the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide on April 24.
During the meeting a reference was made to the possibilities of expanding Armenian-British cooperation in the field of culture, the importance of presenting Armenian cultural heritage in the United Kingdom was bilaterally emphasized. In this context, the realization of joint projects was touched upon during the meeting.
Edward Nalbandian also visited UK Parliament in London where he met members of the British House of Lords Caroline Cox and Henry Harrison. Issues related to Armenian-British parliamentary cooperation and activities of forming a new all-parliamentary friendship group were discussed during the meeting.
Edward Nalbandian met the UK commission on coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide who presented the activities and initiatives they had realized.
A reference was also made to the preparations for the ecumenical ceremony dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide to be held at Westminster Abbey, October.