Աստղանավորդ Բազ Օլդրինն ԱՄՆ-ում կգլխավորի Մարսի բնակեցումը նախապատրաստող կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի աստղանավորդ Բազ Օլդրինը՝ Apollon 11 («Ապոլոն-11») տիեզերանավի՝ Լուսին պատմական թռիչքի մասնակիցը եւ թվով երկրորդ մարդը, որը ոտք դրեց Երկիր մոլորակի արբանյակի վրա, Ֆլորիդայի նահանգում կգլխավորի այն նոր գիտական կենտրոնը, որի աշխտակիցները կզբաղվեն Մարսի բնակեցման նախապատրաստման հարցերով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 27-ին այս մասին հայտարարել են ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության հետազոտման ազգային վարչության (NASA) ներկայացուցիչները:
Նոր հիմնարկությունը կստեղծվի Ֆլորիդայի նահանգի Տեխնոլոգիական ինստիտուտի հիմքի վրա, որը գտնվում Է Քենեդիի անվան տիեզերական կենտրոնից 64 կիլոմետր հեռավորության վրա: Այն աշխատանքը կսկսի աշնանը եւ կստանա Բազ Օլդրինի անվան տիեզերական ինստիտուտ անվանումը: Լեգենդար աստղանավորդը, որն այժմ արդեն 85 տարեկան Է, ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Կարմիր մոլորակի վրա առաջին բնակավայրն, իր կարծիքով, պետք Է ստեղծվի 2040 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Астронавт Базз Олдрин возглавит в США центр по подготовке к освоению Марса
Американский астронавт Базз Олдрин - участник исторического полета корабля Apollo 11 ("Аполлон-11")к Луне и второй по счету человек, ступивший на поверхность спутника Земли, - возглавит новый научный центр в штате Флорида, сотрудники которого будут заниматься вопросами, связанными с подготовкой колонизации Марса. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,oб этом заявили в четверг представители Национального управления США по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA).
Новое учреждение будет создано на базе Технологического института штата Флорида, который расположен в 64 км от Космического центра имени Кеннеди. Оно начнет работу осенью и получит название Космический институт имени Базза Олдрина. Легендарный астронавт, которому сейчас уже 85 лет, ранее заявлял, что первое поселение на поверхности Красной планеты, по его мнению, должно быть создано в 2040году.